تاریخ انتشار خبر: ۵ , مهر, ۱۳۹۳ | ۲۱:۴۱:۲۶
کد مطلب : 46985
رئیس کل دادگستری خوزستان

دادگاهی کردن سارقین، معضل سرقت را حل نمی کند/برای مقابله با سرقت باید مشکل بیکاری را حل کرد/کمبود ۵۰درصدی قضات در خوزستان

محمدباقر الفت اظهار داشت:برای مبارزه با سرقت در استان باید یک اقدام اجتماعی انجام داد و این موضوع اقدام قضایی نمی طلبد چرا که سارق خوزستانی بر اساس فقر مرتکب سرقت خرد می شود حرفه اش سرقت نیست و اجبار مسائل اجتماعی او را وادار به سرقت می کند.

 

     
 

 

به گزارش عصر آبادان، به نقل از رهیاب نیوز محمدباقر الفت رییس کل دادگستری استان خوزستان در گفتگو با رهیاب در خصوص  جرم سرقت در استان خوزستان اظهار داشت: خوزستان از لحاظ تعداد سارقین نسبت به جمعیتی که دارد رتبه یک سرقت در کشور را ندارد استانهای دیگر هستند که در زمینه سرقت رتبه بالاتری از خوزستان دارند.

وی ادامه داد:برای مبارزه با سرقت در استان باید یک اقدام اجتماعی انجام داد و این موضوع اقدام قضایی نمی طلبد چرا که سارق خوزستانی بر اساس فقر مرتکب سرقت خرد می شود حرفه اش سرقت نیست و اجبار مسائل اجتماعی او را وادار به سرقت می کند.

محمدباقر الفت گفت:برای مقابله با سرقت در استان باید مشکل بیکاری را حل کرد باید اشتغال متناسب با مردم خوزستان ایجاد کرد اگر بخواهیم جمعیت جرم سرقت کاهش پیدا کند باید شغل متناسب با وضعیت مردم استان ایجاد کنیم.

وی تاکید کرد:با گرفتن ، دادگاهی کردن و زندانی کردن سارقین، معضل سرقت حل نخواهد شد چون سارق بر اساس نیازش سرقت می کند نه بر اساس انحطاط اخلاقی.

 رئیس کل دادگستری خوزستان  تصریح کرد:برخورد قاطع با سارقین بازدارنده است ولی کسی که نیازمند است، زندان رفتن برایش یک برخورد قاطع تلقی نمی شود چون نیازش دوباره او را به سرقت سوق خواهد داد.

وی افزود:شاید ۱۰ الی ۱۵ درصد از سرقت های که صورت می گیرد انگیزه های غیر از نیاز داشته باشد با آن۱۵ درصد می شود برخورد قضایی قاطع کرد و نتیجه گرفت ولی با بقیه نمی شود.

الفت  در پایان در خصوص وضعیت قضات در استان اظهار داشت:در تعداد قضات استان کمبود ۵۰ درصدی داریم ولی الحمدلله قضات توانا، با انگیزه و پرکاری داریم و توانستیم با آنها کار را اداره کنیم تا سیاست های ریاست قوه قضاییه به بار بنشیند و نیازهای استان هم تا حدودی مرتفع شود