تاریخ انتشار خبر: ۲۷ , مرداد, ۱۳۹۳ | ۱۴:۴۷:۲۹
کد مطلب : 39505
گروه بین الملل عصر/ یادداشت:

داعش بازیچه ی خارج از کنترل /بررسی شکل گیری وحشی ترین گروهک تروریستی

عصر آبادان: در این یادداشت که توسط احمد ربیعی از همکاران این وب سایت خبری نگاشته شده ،به چگونگی شکل گیری گروهک داعش و سیر حرکتی آنها اشاره شدها ست.

13921225001071_PhotoL

گروه بین الملل عصر آبادان / یادداشت:

احمد ربیعی: آنچه که این روزها با نام داعش یا «دولت اسلامی عراق و شام» شناخته می شود، حاصل تغییرات ساختاری و رویکردی در داخل «دولت اسلامی عراق» است که در شرایط جدید منطقه و خلأ قدرت معارضین سوری، توانسته است نفوذ خود را درعراق و سوریه گسترش دهد. دولت اسلامی عراق و شام موسوم به «داعش» که در ماه های اخیر به پرنفوذ ترین گروه سلفی معارض دولت سوریه تبدیل شده است،ریشه ای ۱۲ ساله دارد. پس از سقوط دولت طالبان در افغانستان و بحرانی شدن موقعیت منطقه ای القاعده ، ابومصعب الزرقاوی مرد شماره دو القاعده با تغییر مکان به عراق، در سال ۲۰۰۲ گروهی جدیدی به نام«جماعه التوحید و الجهاد» ایجاد کرد تا در جبهه ای جدید با آمریکایی ها مقابله کند. هدف زرقاوی، مقابله با اشغال نظامی عراق به دست آمریکا و در گام بعدی، سرنگونی دولت موقت عراق بود که مبانی قدرت خود را بر پایه های حکومت صدام بنا کرده بود.

بعدها در جریان تحولات سال ۲۰۰۴ این گروه به «قاعدات الجهاد فی بلاد الرافضین» تغییر نام داد و دو سال بعد ، یعنی در ژانویه ۲۰۰۶، در جریان یک پوست اندازی جدید، با ادغام چند گروه کوچکتر به رهبری «شورای مجاهدین القاعده»، نام گروه با تغییری دوباره به «دولت اسلامی عراق» تبدیل شد. گروه تروریستی داعش طی یک فیلم ویدئویی ۴۲ دقیقه‌ای که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، تهدید کرده است به عربستان سعودی، اسرائیل، رم و اسپانیا حمله کرده و آن‌ها را تصرف خواهد کرد.  در این فیلم تبلیغاتی که با کیفیت بالا و جلوه‌های نرم‌افزاری بسیار پیشرفته ساخته شده، داعش ابعاد مختلف به اصطلاح «خلافت اسلامی» خود را از جمله فعالیت‌های دولتی، آموزشی و مذهبی توصیف کرده است.

بر اساس این گزارش، یکی از اعضای داعش که در این فیلم حضور دارد، در حالی که شمشیر به‌دست گرفته تهدید می‌کند حمله و تصرف عربستان، اسرائیل، رم و اسپانیا، اولین قدم برای تسلط بر کل جهان است. در ادامه این فیلم، مدارس و دانش‌آموزانی نشان داده شده‌اند که در حال یادگیری اصولی هستند که توسط اعضای این گروه به آنها آموزش داده می‌شود. یکی از این کودکان، خطاب به خبرنگار می‌گوید، من هم می‌خواهم وقتی بزرگ شدم، یک جنگجو شوم!
در چنین شرایطی، سیاست خارجی عربستان، درگیر دگرگونی کم سابقه شد تا جایی که در تحولات سوریه، درگیر یک نبرد سرنوشت ساز گردید. سوریه که از سال ۲۰۱۲ به آوردگاه رویارویی روسیه با غرب برای شکل دهی به نظم جدید خاورمیانه تبدیل شده بود، به یک باره خود را داخل جبهه جدیدی دید که عربستان با گسیل گسترده سلفی های مجهز به دلارهای نفتی برای آن تدارک دیده بود. به این ترتیب بود که داعش به عنوان بازیگر محوری تحولات خاورمیانه، در آوریل سال ۲۰۱۳ اعلام موجودیت کرد. شکل گیری داعش و گروه های سنی سلفی نزدیک به آن را، باید موج دوم تحولاتی قلمداد کرد که با قدرت گرفتن جریان اخوان المسلمین در مصر، تونس و دیگر کشورهای عربی در ماه های پایانی سال ۲۰۱۱ شکل گرفت. نکته قابل توجه در مورد تبدیل دولت اسلامی عراق به داعش، مقطع زمانی آن، یعنی آوریل ۲۰۱۳ است. ایجاد داعش از سوی دیگر، نتیجه تغییر سیاست آمریکا از بازیگری مداخله گر در تحولات سوریه به بازیگری مدیریت کننده است. از این منظر، تغییر ساختاری دولت اسلامی عراق به داعش و تزریق دلارهای نفتی به آن، تقریباً با رادیکالیزه شدن سیاست منطقه ای عربستان و تلاش این کشور برای اثر گذاری بر تحولات سوریه، همزمان است. به این ترتیب ، گروهی که زمانی برای تسریع عقب راندن نظامیان آمریکایی از عراق شکل گرفته بود، اکنون نه تنها به مهمترین گروه معارض دولت سوریه تبدیل شده، بلکه درصدد است نواری سنی- سلفی در دل حکومتهای عمدتاً شیعی، از عراق تا سوریه و لبنان ایجاد کند.
ویژگی بنیادین این نوار سنی- سلفی، این است که مناطق سنی نشین کشورهای عراق، سوریه، لبنان و حتی اردن را به یکدیگر متصل و زمینه را برای بازیگری عربستان در دل این حکومتها فراهم می کند. به نظر می رسد، دلایل چندی برای این اشغال گری و تجاوز وحشیانه وجود دارد که می توان به برخی از مهمترین آنها اشاره کرد. فتح موصل، بزرگترین کلید را برای رسیدن به پایتخت در اختیار داعش قرار می دهد تا بتوانند اهداف خود را در پایتخت از سه جهت غرب فلوجه و الرمادی، شرق دیاله و شمال موصل به پیش ببرند. اکنون بخش حیاتی رود دجله و فرات در دست داعش قرار دارد؛ رودی که از موصل می گذرد تا به فرات برسد و با ایران و ترکیه هم مرز است.
از سویی موصل، شاهرگ حیاتی تجارت نفت عراق است. یک سوم نفت استخراج شده این شهر از کرکوک می آید. هدف داعش ایجاد «دولت اسلامی عراق و شام» در منطقه پهناوری است که با ترکیه در شمال و کردستان عراق و ایران در شرق هم مرز خواهد بود. تسلط داعش بر این منطقه به معنی مسدود کردن راه دو خط لوله انتقال گاز ایران به اروپاست. داعش یک پدیده طبیعی اجتماعی و محصول افراطی گری نیست، داعش یک گروه مزدور حرفه ای است. این گروه جریانی اجتماعی یا فکری نیست، بلکه مزدوران رژیم سعودی و قطری هستند که با دلارهای نفتی این دو کشور ارتزاق می کنند.

 

 1. احمد می‌گه:

  بیشترین کسانی که از وجود داعش بهره می برند صهیونیستها و آل سعود است این با واسطه آل سعود قطر و ترکیه تشکیل شد شاید قطر و ترکیه با طناب آل سعود دارن توی چاه می رن چون این گروه داعش که توی عراق و سوریه فعالیت میکنند با اینکه ارتباطی با اخوان مسلمین که در مصر و تونس و دیگر کشورهای عربی هستند ارتباطی نداره و شاخه از القاعده است ولی رفتار و اعمال آنها به حساب اخوان گذاشته میشه و شاهد هستیم در منطقه از محبوبیت اخوان کاسته میشه با این کار آل سعود و سران ارتش مصر جریان براندازی مرسی و کشتار مردم مصر را توجیه کرده و بهانه های لازم را در جلوگیری از به حکومت رسیدن آنها در لیبی و تونس را خواهند داشت
  در براندازی حکومت مرسی صهیونیستها و همدستان اقلیمی آنها نقش آفرینی کردند وجود اخوان در حکومت و بازگشایی معبر رفح باعث تقویت حماس میشد اگر یادتون باشه مرسی یک نامه به نتنیاهو با عنوان دوست عزیز نوشته بود علتش چی میتونه باشه؟ دیدیم که پس از براندازی مرسی اولین کار ارتش مصر بستن معبر رفح و تخریب تونل ها بود بعدش با اعلام حکومت وحدت ملی بوسیله حماس و فتح معلوم شد که تا اینجا نقشه صهیونیستها و سیسی ها خوب پیش می رفت و تونستن به حماس فشار بیارن ولی فلسطینی ها با این تصمیم حسابهای صهیونیستا و دوستاشون را بهم ریختن واسه همین دنبال بهونه بودن تا جنگ شروع کنن چون با بست بودن معبر رفح و در محاصره بودن غزه این فکر رو میکردن که مردم غزه از حماس خسته شده و با کمترین فشار از حمایت حماس دست خواهند کشید
  عجیب که صهیونیستا از داعش حمایت کرده و مجروحان آنها در جنگ با سوریه را مداوا میکردند ولی با اخوان مسلمین مخالفن
  اخوان از حماس حمایت میکنن ولی تاکنون ندیدم که داعش برای حمله به اسراییل برنامه ای ارائه کنه
  پس میشه گفت که داعش با اخوانیها ارتباطی نداشته و درجهت تخریب چهره آنها فعالیت میکنه
  چند وقت پیش عکس زن داعشی را در سایت زده بودن که سر یکی از عراقیها را در دست گرفته بود فایدش برای داعش چیه؟ فایدش اینه که زنان مسلمان و محجبه را وحشی نمایش بده و با اینکار کشتن و زندانی کردن و برخورد با زنان اخوان مسلمین مخالف ارتش را توجیه کرده باشن (اون زن شبیه زنان اخوان مسلمین لباس پوشیده بود)