تاریخ انتشار خبر: ۱۰ , اردیبهشت, ۱۳۹۳ | ۲۲:۲۵:۱۰
کد مطلب : 27609
حجت الاسلام جلالیان:

دانشگاه و دانشجو مهم ترین عنصر در امر فرهنگ سازی جامعه است

پایگاه خبری اروند آنلاین مصاحبه ای مختصر را با حجت الاسلام والمسلمین جلالیان ترتیب داده که در ادامه آورده ایم.

نامش را پرسیدم گفتند: عبدالناصر، شهرتش را جویا شدم گفتند: جلالیان عضو سیره شهدای قم است.

هنگامی که به مجلس اولین یادواره شهدای گمنام دانشگاه آزاد وارد شدم طلبه ی جوانی را دیدم که بسیار شیوا و دلنشین پیرامون شهدای گمنام و فرهنگ ایثار و شهادت سخن می گفت. نامش را پرسیدم گفتند: عبدالناصر، شهرتش را جویا شدم گفتند: جلالیان عضو سیره شهدای قم ومدرس حوزه و دانشگاه است؛ خیلی دوست داشتم با او هم صحبت شوم بعد از پایان مراسم جلو رفتم و خودم رو معرفی کردم و به محض اینکه درخواست نمودم پیرامون مسائل فرهنگی با هم گفتگویی داشته باشیم؛ قبول کرد و بدون آنکه تشریفاتی را رعایت کند مانند همان بزرگ مردان سترگ عرصه ی جهاد و ایثار به روزی زمین و در کنارم نشست. در این نوشتار خلاصه ای از این گفت و شنود را خواهم آورد.

****************

گفتم: چه جایگاهی برای دانشگاه در جامعه قائل هستید؟

گفت : قطعا می توان گفت طلبه و دانشجو تأثیرگذارترین قشر فرهنگی هستند. به اعتقاد ما دانشگاه و دانشجو موثرترین عنصر در فرهنگ سازی در جامعه ی ماست. پس در حقیقت اگر ما بتوانیم باورهای دانشگاهیان را تقویت کنیم و به روی مبانی معرفت دینی آنان کارکنیم قطعا خروجی آن دانشگاه می تواند زمینه ساز تعالی فرهنگی جامعه باشد.

گفتم: گام اول و اصلی جهت ارتقاء جایگاه فرهنگی دانشگاهیان چیست؟

گفت: یکی از اساتید ما می فرمود:«در فضای فرهنگی اگر کسی بخواهد فرهنگی بار بیاید قطعا اول می بایست فرهنگ را تعریف کند و بگوید فرهنگ به چه معناست.»

گفتم: چه فرهنگی مدنظر شماست و به صورت شفاف تر بگوبم چه فرهنگی را قبول دارید؟

گفت:فرهنگ ما همان دین ماست. فرهنگ ما مجموعه ای از باید و نباید های ماست  که ما را به ارزش هایمان متصل می کند و ما را به حقیقت خودمان وصل می کند. دشمن نیز به خوبی می داند نوک پیکان خود را به کدام سمت بگیرد و دقیقا هدف گذاری دشمن  به روی فرهنگ جامعه است و برای فرهنگ ما برنامه ریزی می کند.

گفتم: به نظر شما در این طراحی ما یک قدم از دشمن عقب تر نیستیم؟

گفت: ما باید از دشمن جلوتر باشیم. اگر ما مبانی دین را بخوبی بشناسیم مشکلی پیش نخواهد آمد. باید ببینیم دشمن به روی کجا دست گذاشته است ما همان را تقویت کنیم. در حقیقت می توان گفت نقاط قوت ما همان چیزی است که دشمن به او حمله می کند.شیمون پرز می گوید:«ما ۲۰ سال زحمت می کشیم تا شیعه را نابود کنیم این سید با نامگذاری یک سال ما را ۲۰ سال به عقب می اندازد.» این گفته پرز ما را متوجه این موضوع می کند که رهبری پیش تر از هرکسی نقشه های دشمن را شناسایی می کند و نسبت به مسائل و مصالح کشور آگاه است. درنتیجه باید همانگونه که امام فرمودند باید پیرو ولایت فقیه باشیم تا به مملکت ما آسیبی نرسد. همان کاری که شهدای دفاع مقدس انجام دادند و پیرو امام خمینی (ره) بودند؛ ما امروز نیز باید رهرو رهبری باشیم. امروز در حقیقت همه ی ما  بر سر سفره ی شهدا نشسته ایم و امنیت ما هدیه ای است که آنان به ما داده اند.

گفتم: خوشحال شدم با شما هم صحبت شدم.

گفت: من با دیدن جوان های دانشجو و روحیه ی انقلابی پاکشان ،  احساس جوانی می کنم.

  1. mm می‌گه:

    عزیز همکار سبک مصاحبت ما رو کشت یاد شاعر افتادم که میگفت
    گفتم غم تو دارم گفتا که غم سر آید