تاریخ انتشار خبر: ۱۲ , مهر, ۱۳۹۳ | ۱۵:۰۴:۵۹
کد مطلب : 48563

دخالت‌های اشتون پایان ندارد/ وضعیت فرگوسن اسفبار تر است یا اعدام یک قاتل؟

اگر خانم اشتون مدافع حقوق بشر است، بهتر است در حمایت از جوانان سیاهپوست آمریکایی که بی‌گناه به دست پلیس آمریکا کشته می‌شوند بیانیه صادر کند.

دخالت‌های اشتون پایان ندارد/ وضعیت فرگوسن اسفبار تر است یا اعدام یک قاتل؟

به گزارش عصر آبادان، این روزها خبر اعدام شخصی به نام ریحانه جباری در رسانه‌های داخلی و خارجی بارها و بارها منتشر شده است که هر کس به سبک خود به دنبال پیگیری این جریان است.

ریحانه جباری دختر جوانی متولد سال ۶۶ است که ۷ سال پیش مرتکب قتل شده بود؛ فرزند مقتول با استناد به موارد موجود در پرونده و اعتراف صریح جباری گفته؛ قاتل دو روز قبل از حادثه اقدام به خرید چاقوی ۵۰ سانتی از خیابان شریعتی نرسیده به میدان قدس کرده و قبل از وقوع جنایت، از طریق پیامک اعلام می‌کند که فردا قرار است وی را [مرتضی سربندی] بکشد.

همچنین فرزند مقتول بیان کرده که طبق اقرار صریح این خانم، مبنی‌بر ضربه چاقو بر مقتول بر سجاده نماز با شواهد صحنه کاملاً تطابق دارد؛ این درحالی است که در این زمان ریحانه جباری می توانسته است از محل حادثه فرار کند با توجه به اینکه درب ساختمان نیز قفل نبوده و جباری پس از قتل به راحتی از درب خارج شده و مشکلی برای خروج نداشته است.

در این مدت ۷ سال بارها این پرونده بررسی شده است و حکم اعدام جباری با توجه به شواهد و اعترافات خود وی لازم الاجراست؛ اما برخی از رسانه‌های بیگانه و ضد نظام با دخالت های خود و متشنج کردن فضای افکار عمومی به دنبال ایجاد فتنه جدید در استای طرح “لگام” هستند.

در این میان کاترین اشتون به عنوان، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا طی بیانیه‌ای از مقامات ایران خواسته است تا حکم اعدام این فرد را متوقف کنند.

سخنگوی “کاترین اشتون” در بیانیه‌ خود می‌گوید: “عمیقأبخاطر اجرای قریب‌الوقوع حکم جباری که به دلیل قتل یک مرد به اعدام محکوم شده است، نگرانیم.
بر اساس این بیانیه‌، اشتون با ادعای اینکه این زن برای دفاع از خودش مرتکب قتل شده خواستار برگزاری دادگاه جدیدی برای وی شد.
این دخالت های کاترین اشتون در حالی است که پیش از این در سفر خود به ایران به طور ناگهانی و بدون هماهنگی از سوی مسئولین داخل کشور با برخی از محکومین فتنه ۸۸ ملاقات کرد و در پی این ملاقات قطعنامه های حقوق بشری دیگری توسط اتحادیه اروپا علیه ایران صادر شد.
گویا دخالت های بیجای غربی ها در امور داخلی کشور پایان نداشته است و سیاستمداران غربی خود را ملزم می‌دانند تا تحت هر شرایطی با دخالت در مسائل داخلی ایران، مسیر سلطه گری و زیاده خواهی خود را ادامه دهند.
باید به مسئولین اروپایی خاطر نشان شد چرا در برابر قتل ناجوانردانه مردم عادی توسط پلیس آمریکا که هر ساله جان چندین نفر را می‌گیرد سکوت اختیار کرده اند و برای اجرای عدالت در ایران اعتراض می‌کنند؟

ماه گذشته، پلیس آمریکا در ایالت میسوری با شلیک به نوجوانی سیاه‌پوست در شهر فرگوسن وی را به ضرب گلوله کشت. به دنبال این حادثه بسیاری از مردم به خیابان‌ها آمدند و خواستار اجرای عدالت در مجازات متخلفین این حادثه و جلوگیری از وقوع حوادث مشابه شدند، اما نیروهای پلیس اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم را به آشوب کشیده و بسیاری را بازداشت کردند.

این در حالی بود که پلیس آمریکا به طور ناعادلانه تاکنون بسیاری از سیاه‌پوستان در آمریکا توسط پلیس بازداشت شده و حتی به جرم‌های اثبات نشده محکوم شده اند.

باید خاطرنشان کرد اگر خانم اشتون مدافع حقوق بشر است، بهتر است در حمایت از جوانان سیاهپوست آمریکایی که بی‌گناه به دست پلیس آمریکا کشته می‌شوند بیانیه صادر کند.

 

منبع: دانا

انتهای پیام/ط