تاریخ انتشار خبر: ۱۹ , فروردین, ۱۳۹۴ | ۰۸:۴۴:۱۵
کد مطلب : 79761

درختی که نفت تولید می‌کند+عکس

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان نیکشهر در این زمینه گفت: افوربیا تیروکالی یا درخت مداد به شکل کاکتوس ولی بدون خار است که ارتفاع آن معمولا به سه تا پنج متر می‌رسد، تکثیر آن بسیار راحت و از طریق قلمه زدن صورت می‎گیرد.

به نقل از شبکه خبر، سیدرضا صمیمی افزود: قبل از خشکسالی‎های دو دهه اخیر در استان از این درخت برای دفع آفات و حشرات و حصاری برای جلوگیری از ورود حیوانات به مزارع کشاورزی استفاده شده است که نقش بسزایی در جلوگیری از قطع سایر درختان داشته است.
وی تاکید کرد: این گیاه در حال حاضر در منطقه نکهچ و روستای هیچان وجود دارد که به علت سمی بودن شیره آن هیچ حیوان و حشره‎ای به آن نزدیک نخواهد شد. رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان نیکشهر گفت: سالانه تعداد زیادی از درختان شورگز و چگرد برای استفاده در حصارهای باغات و اراضی کشاورزی قطع می‌شود که احیا و تکثیر این درخت و توزیع آن بین کشاورزان می‌تواند ناجی درختان شورگز و چگرد تلقی شود.
این مسئول بیان کرد: این درخت به علت نیاز پائین آب علاوه بر ساخت حصار زنده می‌تواند به عنوان یک کود غنی و آفت کش مورد استفاده کشاورزان قرار گیرد. رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان نیکشهر افزود: در کشورهای مختلف از این درخت برای تولید چسب و لاستیک استفاده می‌شود.

  1. آتی می‌گه:

    می دونید نفت چیه؟؟؟؟