تاریخ انتشار خبر: ۲۴ , مرداد, ۱۳۹۳ | ۰۴:۳۶:۱۹
کد مطلب : 38880
یادداشتی برای آگاهی:

درخواست مضحک مدعیان آزادی بیان از فرماندار ویژه دولت تدبیر و امید: فعالیت عصر آبادان را متوقف کنید!

عصر آبادان: روز خبرنگار امسال در آبادان برای تشخیص هویت واقعی کسانی که دم از آزادی بیان می زنند، وقت مناسبی بود.

1_P1210963-2

به گزارش عصر آبادان: فرماندار ویژه آبادان چند روز پیش و به مناسبت روز خبرنگار ، از اصحاب رسانه و کسانی که در این شهر در حوزه خبر و اطلاع رسانی فعالیت می کنند برای تجلیل و قدردانی دعوت به عمل آورد.محفلی که جای پرمخاطب ترین رسانه مجازی شهرستان یعنی عصر آبادان در آن خالی بود که البته  چندان مورد مهمی برای مدیران این وب سایت محسوب نمی شود.با این حال از فرماندار و مسئولانی که در این روز به قشر زحمتکش و کم توقع خبرنگار توجه نمودند،تشکر می کنیم و امیدواریم حرمت و ساحت آنها بیش از پیش حفظ شود.

اما مطالبی در این جلسه بر علیه عصر آبادان طرح شد که نکات قابل تاملی در بر دارد.در این آیین که در محل اجتماعات فرمانداری آبادان برگزار شد ، شهبازی در سخنانی به اهمییت این حرفه پرداخت و از اهالی رسانه خواست با نقد و پیشنهاد، برای پیشرفت در کارها به دولتمردان کمک کنند. اگرچه در لحنی متفاوت، به برخی رسانه ها (اصلاً کسی نفهمید منظورشان عصر آبادان است) که از نظر وی پا را فراتر از حیطه خود گذاشته اند ، اشاراتی تذکرگونه داشت.

در این بین یکی از افراد حاضر در جلسه که گفته می شود سبقه ی چندانی هم در حوزه فعالیت های خبری  و رسانه ای ندارد  به جای پرداختن به مشکلات خبرنگاران و حمایت از زحمات این قشر بی دفاع! ، لب به انتقاد از همکاران خود در عصر آبادان گشود و سخنانی را در این باره مطرح کرد.

وی از فرماندار می خواهد که با مدیران وب سایت خبری عصر آبادان برخورد شود و نگذارند به فعالیتش ادامه دهد.درخواستی که در ظاهر با موافقت رفقای این به اصطلاح خبرنگار همراه می شود.موافقتی که به هیچ وجه بوی یک ائتلاف قبلی در این خصوص را به مشام سایرین نرساند!

با این حال او افاضات دیگری هم داشت و سعی کرد این وب سایت خبری را به یک نهاد وفرد خاص نسبت دهد و به نظر در این کار موفق شد زیرا که هیچ واکنشی از سوی فرماندار و سایر مسئولان حاضر در جلسه ، مبنی بر رد این دروغ بزرگ ، صورت نگرفت.

شهبازی تنها در پاسخ به وی گفت: در حال بررسی موضوع از طریق مقامات مرتبط هستیم تا عاملان و مدیران این وب سایت شناسایی شوند.

برای این رفتار کاملاً آماتور از سوی خبرنگار(بخوانید خبرچین(۱) ) مذکور ، که به نوعی از ناتوانی در برابر اراده ی فرزندان مومن به نظام وانقلاب ، منشأ می شود ، چند نکته را در ادامه آورده ایم:

– بسیار خنده دار است کسانی که ادعای آزادی بیان و اندیشه دارند و برای بازشدن تونل فیس بوک و وی چت و بهره بردن!  جوانان از هزاران وب سایت ورسانه با محتوای فسق و فجور یا دروغ و تهمت بر علیه نظام اسلامی ، سنگ حقوق اجتماعی انسان ها را به سینه می زنند و برای زنده ماندن مخالفان شان، شعار(فقط شعار) می دهند ، در برابر انتقادهای یک وب سایت تازه وارد با رویکرد بررسی مشکلات شهرستان،طاقت از کف می برند و ادعاهای شان رنگ می بازند و در موضع ضعف ، خواستار لغو فعالیت آن می شوند.

-سوال ما ازا ین افراد این است : در کدام یک از مطالب عصر آبادان احساس اقدام علیه امنیت ملی،توهین و افترا به مقامات نظام جمهوری اسلامی ایران،تشویش اذهان عمومی و زیرپاگذاشتن ارزش های اصیل نظام،به شما دست می دهد؟ واقعا کدام مطلب؟ آیا انتقاد و یا افشاگری بر علیه یک مدیر بومی ، آن هم با شگردی خاص و با ادبیات رسانه ای مورد پسند مردم ، شمای خبرنگار را آزار می دهد؟  خبرنگار عاشق صراحت لهجه،حذف سانسور ،مطالبه گری با زبان نقد و توسعه ی فرهنگ پرسشگری در سطح جامعه است.اگر راست می گویید و خبرنگارید جرا ورود جسورانه و عاملانه و نه رویاگونه ی عصر آبادان به این عرصه را به فال نیک نگرفته و برعکس برای حذف آن ، سخن می رانید؟

-مدیران این وب سایت برای آنهایی که لازم است، قابل شناسایی هستند و لذا چندان علاقه ای برای تظاهر به مردم و فخر فروشی به آنها در کسوت خبرنگاری ندارند.شناسنامه این وب سایت ، مطالبی است که در آن منتشر می شود.مطالبی که در تک تک آنها ، روح مطالبه گری مردم مومن و متدین و شهیدداده ی این سرزمین در آن موج می زند. روحی که هرگز در وجود مردم این خطه نخواهد مرد. با این حال اگر این موضوع آنقدر برای تان اهمییت دارد که بدانید چه کسانی پشت پرده ای این وب سایت هستند، توصیه می کنیم برای پی بردن به آن ، آخرت خود را دچار خسارت نکنید و با دروغ و تهمت ، این وب سایت را به سایر اشخاص حقیقی و حقوقی نسبت ندهید. آن کسی که شما در جلسه تجلیل از خبرنگاران وبصورت هنجارشکنانه، عصر آبادان را به وی نسبت دادید آنقدر در میان این مردم مومن و انقلابی مورد احترام است که اگر برای جلوگیری از منکری در این شهر ، فرمانی صادر کند با چشمانی بسته و بنا به تکلیفی که داریم جان مان را فدای اراده ی بر حقش می کنیم .بدون تردید اگر چنین بوده باشد که شما گفتید، باکی نداریم که خود را منتسب به ایشان بدانیم و اتفاقاً این مهم، افتخار ما محسوب می شود وچه کسی است که از افتخار فرار کند؟ اما صریحاً نه به امثال  شما که مصداق “فی قلوبهم مرض” هستید بلکه به کسانی که ممکن است سم پراکنی تان طی این چندماه آنان را آلوده کرده باشد،اعلام می کنیم :  در حوزه  مدیریت و نگارش ریز تا درشت مطالب و تایید محتوا در این وب سایت ،هیچ اثری از فرد دیگری به جز مدیرمسئول وب سایت عصر آبادان وجود ندارد و ارائه ی این سخنان سخیف ، تنها و تنها به اثبات بی اساس بودن بنیان فکری خود و جریان تان که بر پایه ی دروغ و افترا و تهمت استوار است ، کمک می کند.

-همانطور که اشاره شد ، شهبازی در پاسخ گفته بود از طریق مقامات مرتبط در حال بررسی هستیم و لذا بعید است فرماندار ویژه ، از ماجرای پرونده ی شکایات از عصر آبادان در دادسرای آبادان بی خبر بوده باشد و حتمن می داند صاحب این وب سایت چه کسی است. چه خوب بود فرماندار محترم در این باره با قطعیت ، ادعای دروغ  این خبرچین  را رد می کرد تا شایعات همانجا در نطفه خفه می شد. به نظر می رسد عدم صراحت در پاسخگویی فرماندار به جمع حاضر در جلسه ، به تصدیق تهمت های ناروای آن خبرچین به یک نهاد ارزشی و انقلابی ، کمک زیادی کرد.

-ای کاش عصر آبادان به جلسه دعوت می شد تا شکوایه و یا انتقاد از این رسانه در حضور مدیران آن مطرح می شد.آن وقت بدون تردید شما در برابر سخنان نسنجیده و احساسی تان ، شرمنده می شدید و جماعت حاضر ، به بی اساس بودن شخصیت وجودی تان و هرزه گی مطالبی که از دهانتان بیرون می جهند ، پی می بردند.

-اگر خود را خبرنگار می دانید این را بدانید با دیگرانی که در این حوزه فعالیت می کنند فارغ از نگاه های سیاسی و حزبی ، یک رابطه دارید و آن هم ، هم صنف بودن است. بسیار قبیح است در جلسه ای که برای بیان مشکلات این صنف و فعالان آن تشکیل می شود ، در مقابل افراد دیگری که در این صنف نیستند ، حذف همکار خود را درخواست کنید. این نوعی رفتار ناجوانمردانه برای حذف رقیب از سر راه است.

-به همه مسئولان شهرستان و سایر همکاران خبرنگار عرض می کنیم که مشکل امروز آبادان ، عصر نیست.این رسانه ، شبیه همه رسانه های موجود در فضای خبری است و اتفاقاً در جهت گیری های کلان ملی ، همواره اصول انقلابی و ارزشی خود را دنبال کرده است. البته با این تفاوت عمیق که مانند برخی ، بوقلمون صفت و نان به نرخ روز خور نیست که با سرکار آمدن یک جریان ، بر پیشانی اش پینه ببندد و با آمدن گروهی دیگر ،مدافع ساپورت پوشی دختران شود.این سیاست صادقانه ، که کمتر در حال و هوای گرگ ومیشی این روزهای ما نمونه اش یافت می شود، اگر چه برای شما خوشایند نیست اما مورد استقبال خاص مردم و حتی بسیاری از مخالفان قرار گرفته و همین بر اثربخشی این رسانه افزوده است.لذا پیشنهاد می کنیم به جای هراس از این فضای خبری و لعن و نفرین و حذف کردن آن ، به انجام رسالت مهم آگاهی و دانایی در آبادان یاری رسانید تا به بهانه ی توسعه ، جیب هایی به ناحق پُر و خونی از شریان این ملت ستمدیده و شهید داده برای تزریق  به رگه های غول های اقتصادی و تجاری ، مکیده نشود. این برای همه ما بهتر است.

– مدیران این وب سایت معتقدند ، قانون ، فصل الخطاب است و عصر آبادان و یا هر رسانه دیگری اگر از حدود خود تجاوز کند و نکات قانونی را رعایت نکند باید در محکمه پاسخگو باشد واین یک موضوع طبیعی و اجتناب ناپذیر است.اگر قلمی ، نکته ای ، سخنی از درگاه این وب سایت خبری ، حدود شخص یا سازمانی را مورد تعرض قرار داده باشد ، این حق برای اشخاص وسازمان ها محفوظ است که به دلیل این تعرض ، به دامن قانون پناه ببرند.سوال این است که با وجود این ، درخواست برای اعمال فشارهای بیرونی بر یک رسانه ،آن هم از سوی کسانی که مدعی آزادی بیان هستند، جز اینکه یک اقدام مضحک و آبرو بر است، چه توجیهی دارد؟ آیا در این مواقع نمی توان نتیجه گرفت که حقیقت ادعای شما به جای آزادی خواهی ،نوعی خودخواهی است؟

-آخر اینکه در یک ماه گذشته ، به دلیل شکایات آقایان میرموسوی مدیرروابط عمومی سازمان منطقه آزاد اروند و حمید طالبی از کارکنان صدا وسیمای آبادان ، پرونده مدیرمسئول وب سایت خبری عصر در شعبه پنجم دادیاری دادسرای آبادان در حال رسیدگی است و جلسات متعددی با قاضی محترم پرونده و مراجع انتظامی مرتبط صورت گرفته است.این مهم حتی با قرار بازداشت مدیرمسئول این وب سایت نیز همراه بوده ولیکن  تاکنون هیچ گلایه ای از اقدام قانونی اما سرسختانه صورت گرفته با یک خبرنگار آزاد ، منتشر نکرده ایم. چرا که به آنچه نوشته ایم و می گوییم معتقدیم و حاضریم هزینه های این اعتقاد را هر چه باشد ، بپردازیم. این بند را نه از جهت غوغاسالاری و تقابل با سیستم قضایی بلکه به دو دلیل آوردیم که اولاً : آنهایی که علاقمند به شناختن هویت مدیرمسئول این پایگاه خبری هستند می توانند به آدرسی که اشاره شد مراجعه کنند و این آرزو را بر دل نگذارند. دوم اینکه : اتخاذ موضع سرسختانه در قبال این وب سایت خبری ، نتیجه اش ، رکود روحیه ی انقلابی و از بین رفتن علاقمندی به نظام و ارزش ها ، بریده شدن زبان صریح و گویا و کور شدن چشم های تیزبین عوامل این رسانه نخواهد شد. در نهایت اینکه درخواست برای اعمال فشارهای بیرونی بر مدیران عصر آبادان روشی احمقانه و بی اثر است و تنها نتیجه اش ، برملاشدن ماهیت پوشالی کسانی که مدعی آزادی بیان و اندیشه – وشعار “زنده باد مخالف من” ، هستند، خواهد بود.

توضیح:

(۱) خبرچین به کسی می گویند که خبر را می چیند.

 

 

==========

برای مشاهده نظرات این مطلب به لینک زیر مراجعه فرمایید:

درخواست مضحک مدعیان آزادی بیان از فرماندار ویژه دولت تدبیر و امید: فعالیت عصر آبادان را متوقف کنید!

نظرات بسته شده است.