تاریخ انتشار خبر: ۶ , تیر, ۱۳۹۵ | ۰۰:۳۷:۱۳
کد مطلب : 116078
یادداشت سناتور دموکرات در سی‌ان‌ان؛

درس‌های توافق هسته‌ای برای آمریکا/ ایران، غرب را محک می‌زند

«ایران برای دستیابی به کاهش تحریم های مربوط به برنامه هسته ای این کشور، گام های مهمی برداشت اما …»

کریس کونز درس‌های توافق هسته‌ای برای آمریکا/ ایران، غرب را محک می‌زند

پایگاه اطلاع رسانی شبکه سی ان ان آمریکا (CNN) با انتشار یادداشتی به بررسی نتایج و درس های توافق هسته ای برای آمریکایی ها پرداخت. این یادداشت به قلم “کریس کونز” سناتور دموکرات و زیر عنوان “درس‌های توافق هسته‌ای ایران” تنظیم شده است.

آقای کونز طبق رویه معمول سیاستمداران آمریکایی، ایالات متحده و چند کشور قدرتمند دیگر را “جامعه بین الملل” لقب داده و می نویسد: تابستان گذشته، جامعه بین الملل به توافقی تاریخی با ایران به نام “برنامه جامع اقدام مشترک” دست یافت. هدف از این توافق، جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای بود.

با گذشت حدود یک سال، ما آمریکایی ها باید از خود بپرسیم: آیا این توافق، موفقیت آمیز بود؟

این سناتور آمریکایی افزود: ایران برای دستیابی به کاهش تحریم های مربوط به برنامه هسته ای این کشور، گام های مهمی برداشت. ایران حدود ۱۲ تن از اورانیوم ذخیره شده خود را به خارج منتقل کرد، فعالیت دو سوم سانتریفیوژهای خود را متوقف ساخته و قلب رآکتور آب سنگین اراک را با بتن پر کرد. این گام ها، می تواند مسیر ایران برای تولید اوروانیوم و پلوتونیوم مورد نیاز جهت ساخت سلاح هسته ای در کوتاه مدت را قطع کند.

در ادامه این نوشتار به موافقت تهران با بازرسی بی سابقه از تاسیسات هسته ای اشاره شده و آمده است: با این اوصاف، مدت زمانی که ایران می توانست به صورت مخفیانه سلاح هسته ای بسازد از دو تا سه ماه به یک سال یا بیشتر افزایش یافته است. این توافق همچنین، درک آژانس های اطلاعاتی ما از برنامه هسته ای ایران را تقویت کرد و به صورت چشمگیری احتمال تشخیص هر حادثه ای که موجب عبور ایران از مرزهای توافق شود را بالا برد.

کریس کونز نتیجه می گیرد: بنابراین، توافق در راستای جلوگیری از گسترش فعالیت های هسته ای یا ساخت سلاح اتمی توسط ایران تاکنون موفق بوده است.

وی افزود: با این وجود، من هنوز تردید طولانی مدت خود را دارم و فکر می کنم ایران به مرزهای توافق هسته ای نزدیک می شود تا میزان واکنش آمریکا و متحدان ما را بسنجد.

به عنوان مثال، ذخایر آب سنگین ایران در ماه فوریه از محدوده مجاز طبق توافق هسته ای عبور کرد. این اقدام، ممکن است تلاشی از سوی حکومت ایران برای سنجش جدیت جامعه بین الملل در اجرای توافق بوده باشد و احتمال دارد که یک اتفاق معمولی و ساده باشد اما به هر حال نتیجه روشن بود: آژانس بین المللی انرژی هسته ای، این حادثه را مشاهده کرده و به آمریکا گزارش داد و ایران هم فورا مشکل را برطرف ساخت.

در ادامه این یادداشت آمده است: من از اینکه فهمیدم ایران تلاش می کند حواشی توافق را محک بزند غافلگیر نشدم. برای همین است که نظارت کنگره، جمع آوری اطلاعات، بازرسی های سرزده و دیپلماسی چندجانبه را بسیار مهم می دانم.

اما ما هم باید به اموری فراتر از توافق هسته ای بنگریم و رفتار غیرهسته ای ایران را زیرنظر بگیریم.

نگارنده در ادامه به حمایت از رژیم اشغالگر قدس و تروریستی خواندن گروه های مقاومت در منطقه پرداخته و از تاکید ایران بر نابودی اسرائیل و دفاع از گروه های مقاومت و حکومت سوریه ابراز ناخرسندی کرده است. وی همچنین به آزمایش چهار موشک بالستیک توسط ایران پس از توافق هسته ای و آنچه “نقض حقوق بشر” در ایران می خواند، اعتراض می کند.

سناتور کونز خواستار استفاده از توافق هسته ای برای تغییر دادن رفتار ایران در منطقه شده است. وی مدعی شده توافق هسته ای سه درس برای رای دهندگان آمریکایی داشته است: “ایران غیرقابل اعتماد است و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، اهدافی مخالف غرب را دنبال می کند”، “ایران به دنبال بهره بردن از کشورهای ضعیف و افزایش قدرت خود است” و “دیپلماسی چندجانبه می تواند حتی با کشورهای ناسازگار مثل ایران موثر باشد”.

به باور این سیاستمدار آمریکایی، ایالات متحده باید با دشمنانش مذاکره کند و درعین حال از ابزارهای فشار مثل تحریم و … نیز استفاده کند.