تاریخ انتشار خبر: ۲۶ , آبان, ۱۳۹۳ | ۱۸:۳۴:۲۲
کد مطلب : 54386

دروازه‌بان جنجالی از فقر تا سیاست +عکس

دروازه‌بان سال‌های گذشته تیم ملی فوتبال پاراگوئه خودش هم معتقد است بیشتر از اینکه او دلش برای فوتبال تنگ شود، دل فوتبال برای او تنگ خواهد شد.

خوزه لوئیس چیلاورت یکی از معدود دروازه‌بانانی بود که می‌توانست در عین حال که مانع از گل خوردن تیمش می‌شد، خود به گلزنی بپردازد. این اسطوره پاراگوئه‌ای یک از بهترین کاشته‌زن‌های دنیا بود. او در حالی بازنشسته شد که با ۶۲ گل زده (هشت گل ملی) در تمام مسابقات بهترین گلزن در دنیای دروازه‌بان‌ها بود. وی در زمان بازی برای تیم ولز توانست هت‌‌تریک کند تا اولین دروازه‌بانی باشد که موفق به انجام چنین شاهکاری می‌شد.

خوزه لوئیس چیلاورت

پاراگوئه، ۱۹۸۲-۲۰۰۴

اسپورتیوو لوکوئنیو (۱۹۸۲-۱۹۸۴)

کلاب گورانیا (۱۹۸۴)

سن لورنزو دی آلماگرو (۱۹۸۴-۱۹۸۸)

رئال ساراگوسا (۱۹۸۸-۱۹۹۱)

ولز سارزفیلد (۱۹۹۱-۲۰۰۰؛ ۲۰۰۳-۲۰۰۴)

استراسبورگ (۲۰۰۰-۲۰۰۲)

پنارول (۲۰۰۲-۲۰۰۳)

توانایی او در ضربات کاشته مزیت بسیار خوبی برای تیمش به شمار می‌رفت و هرگاه چیلاورت برای زدن این ضربات ایستگاهی جلو می‌رفت، یک نفر در محوطه جریمه تیم قرار می‌گرفت. با این حال توانایی‌ها او تنها به کاشته‌زدن ختم نمی‌شد. او یک دروازه‌بان فوق‌العاده بود که توانست سه بار جایزه بهترین دروازه‌بان دنیا را از سوی فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار کسب کند. وی به طور متوسط در هر مسابقه ۱.۰۵ گل در سطح بین‌المللی دریافت می‌کرد و در ۵۷ درصد از بازی‌هایش به پیروزی رسید. او ستون فقرات تیم ولز بود که چهار بار عنوان قهرمانی آرژانتین (یک عنوان قهرمانی اپرتورا و سه عنوان قهرمانی کلاسورا)، کوپا لیبرتادورس ۱۹۹۴ و جام بین‌المللی ۱۹۹۴ (با شکست آث میلان با نتیجه دو بر صفر) را کسب کرد.

متأسفانه، مهارت‌های هجومی وی به ضربات کاشته محدود نمی‌شد و چیلاورت در رقابت‌های مقدماتی جام‌جهانی به صورت روبرتو کارلوس آب دهان انداخت تا سه بازی محروم شود و اولین مسابقه پاراگوئه در جام‌جهانی ۲۰۰۲ را از دست بدهد. وی درگیری‌های زیادی با بازیکنانی از جمله خورخه برمودز مدافع کلمبیا، اسکار روجری کاپیتان سابق آرژانتین و فاستینو آسپریا، مهاجم کلمبیا داشت. وی همچنین باعث اخراج یک خبرنگار آرژانتینی شد که گفته بود او وزن زیاد کرده است. «ال بول‌داگ» لقب چیلاورت بود و اغلب روی پیراهن دروازه‌بانی‌اش تصویر یک بول داگ کارتونی به چشم می‌خورد.

با این حال او یکی نادرترین دروازه‌بانانی بود که می‌توانست هر دو کار را با توپ انجام دهد. می‌توانیم یک «یاشین» یا «بنکس» دیگر را در آینده شاهد باشیم اما شاید نتوانیم نسخه دیگری از چیلاورت را در آینده ببینیم.

بهترین گل چیلاورت را می‌توان گل وی به ریورپلاته دانست که در حالی که سنگربان حریف از دروازه بیرون آمده بود و در حال جر و بحث با داور بود، چیلاورت از فرصت استفاده کرد و از نیمه زمین خودی دروازه این تیم را باز کرد. وی بعدها در این خصوص گفت: هم‌تیمی‌های من فریاد زدند که «صبر کن، صبر کن» اما من داد زدم «از سر راهم کنار بروید. می‌خواهم شوت کنم. به داور گفتم سرش را بقاپد و همه‌چیز خیلی جذاب پیش رفت. همیشه می‌گویم که یک فرشته در زدن آن گل به من کمک کرد

چیلاورت سرش برای دعوا درد می‌کرد. وی در سال ۱۹۹۷ در مسابقه‌ با کلمبیا به خاطر درگیری با آسپریا از مین بازی اخراج شد. چهار سال بعد در نشست خبری بعد از بازی به صورت روبرتو کارلوس بازیکن تیم ملی فوتبال برزیل آب دهان انداخت و به خاطر محرومیت در چهار مسابقه (که بعدها به سه مسابقه کاهش یافت)، بازی اول پاراگوئه در جام‌جهانی ۲۰۰۲ را از دست داد.

دروازه‌بان تیم ملی فوتبال پاراگوئه شخصیت متناقضی داشت و در حالی که درون مسابقه با بازیکنان زیادی درگیر می‌شد اما بیرون از زمین شخصیتی اخلاقی و شهروندی آگاه در دنیای سیاست بود. وی از شرکت در مسابقات کوپا‌آمریکا در سال ۲۰۰۴ در خاک پاروگوئه سر باز زد زیرا معتقد بود که کشورش باید این پول‌ها را به جای فوتبال در آموزش سرمایه‌گذاری کند و پیش از جام‌جهانی ۱۹۹۸ در پاسخ به این سوال که آیا احساس می‌کند، تحت فشار قرار دارد؟ پاسخ داد: «فشار؟ این فقط یک مسابقه فوتبال است. فشار وقتی است که ندانید چه طور شکم فرزندانتان را سیر کنید

وی حدود ۱۰ سال پیش یک برنامه پرطرفدار ورزشی اجتماعی در یک شبکه تلویزیونی آمریکا اجرا کرد که ترکیبی از مسابقه هوش و سرگرمی و گزارش‌های واقعی بود و خودش درباره این برنامه این طور می‌گوید: این برنامه جالب است و باعث می‌شود ارتباطم را با آدم‌ها و فوتبال حفظ کنم.

وی یک رستوران بزرگ در آسانسیون دارد و به همراه دوستانش یک کلینیک پزشکی تأسیس کرده است. چیلاورت رویای سرمربیگری تیم ملی فوتبال پاراگوئه را نیز در سر داشت و گفته بود: دوست دارم بعد از جام‌جهانی ۲۰۰۶ هدایت تیم ملی پاراگوئه را در دست بگیرم. تجربه زیادی دارم که در این مسیر به کارم می‌آید. کاری خواهم کرد که پاراگوئه کاملا تهاجمی ظاهر شود.

چیلاورتجای دیگری پس از بازنشستگی‌اش گفته بود: «احساس می‌کنم بیشتر از اینکه من جای خالی فوتبال را در زندگی‌ام حس کنم، فوتبال جای خالی من را احساس خواهد کرد

چیلاورت در زمان حضورش در انتخابات ریاست جمهوری پاراگوئه نامزد شد و او را با عنوان «یک انقلابی که آمریکای جنوبی بعد از چه‌گوارا به خود ندیده‌ است»، می‌شناختند. وی مدام به انتقاد از سیاست‌های دولت می‌پرداخت و زندگی بسیاری از مردم این کشور زیر خط فقر را زیر سوال می‌برد. چیلاورت اعلام می‌کرد که در صورت انتخاب شدن به عنوان رئیس جمهور پاراگوئه قوانین و نظم جدیدی را در این کشور حاکم می‌کند.

چیلاورت در مسابقات جام‌جهانی ۲۰۰۶ و جام‌جهانی ۲۰۱۰ به همراه خورخه پرز ناوارو به عنوان کارشناس شبکه‌های تلویزیونی آمریکایی فعالیت می‌کرد.

دروازه‌بان جنجالی از فقر تا سیاست +عکس

نقل‌قول‌های دروازه‌بان اسطوره‌ای پاراگوئه:

چیلاورت در دوران بازی‌: می‌دانید که همه نمی‌توانند دروازه‌بان شوند. مردم فکر می‌کنند ما فقط اینجا هستیم تا مانع از گل خوردن تیممان شویم اما این یک اشتباه بزرگ است. از نظر من بدون یک دروازه‌بان خوب نمی‌توانید یک تیم خوب داشته باشید. برزیل در سال ۱۹۸۲ تیم خوبی داشت اما آنها والدیر پرس را هم درون دروازه داشتند. هر بار که حریف جلو می‌آمد، آنها گل می‌خوردند و این حرف من را تأیید می‌کند.

چیلاورت در دهه۱۹۹۰ در واکنش به اظهارات دروازه‌بان افسانه‌ای بوکاجونیورز: پس ناوارو مونتویا مرا با یک فیات ۶۰۰ مقایسه کرده است؟ بسیار خوب، شاید من یک فیات باشم اما موتور یک اتومبیل مسابقات فرمول یک را دارم. اما او بنزین تمام کرده است. او در سطح من نیست.

چیلاورت در دهه ۹۰ در واکنش به اظهارات یک خبرنگار: آنها می‌توانند هرچیزی دلشان می‌خواهد بگویند. آنها هرگز هیچ افتخاری کسب نکرده‌اند.

چیلاورت در خصوص تفاوت بازیکنان قهرمان و بازیکنان محافظه‌کار: اختلاف زیادی بین برنده بودن و محافظه کار بودن وجود دارد. برنده‌ها تنها به پیروزی فکر می‌کنند در حالی که محافظه کارها به اشتباه نکردن فکر می‌کنند.

اظهار نظر چیلاورت در خصوص جنبه فیزیکی فوتبال: مردم این را نمی‌فهمند و فقط فکر می‌کنند که شما خشن بازی می‌کنید. با این حال خارج از زمین باید مراقب باشید که مصدوم نشوید. شاید بد به نظر برسد اما اگر قرار باشد انتخاب کنم، ترجیح می‌دهم حریفم مصدوم شود تا خودم.

چیلاورت در خصوص حضور موفق پاراگوئه در جام‌جهانی ۹۸: وقتی به فرانسه آمدیم، هیچ کس درباره ما چیزی نشنیده بود. آنها حتی نمی‌توانستند پاراگوئه را روی نقشه پیدا کنند. پس از پایان یافتن مسابقات همه دنیا حالا ما را می‌شناسند.

اظهار نظر چیلاورت در خصوص دروازه‌بان‌ها: در حال حاضر دروازه‌بان‌های خوب هم مانند دایناسورها در حال منقرض شدن هستند. آنها در یک گونه قرار دارند.

اظهارنظر چیلاورت در خصوص بهایش در بازار: نمی‌دانم قیمت چیلاورت در دنیای امروز چه قدر خواهد بود اما مطمئنم که پول خیلی‌زیادی باید در ازای او پرداخت. دروازه‌بان‌های زیادی در دنیا نیستند که بتوانند به جلو بروند و گلزنی کنند.

منبع: فارس