تاریخ انتشار خبر: ۱۹ , اسفند, ۱۳۹۳ | ۲۱:۵۸:۱۰
کد مطلب : 77079
مدیر حوزه علمیه امام صادق(ع) در مصاحبه با عصر آبادان:

در ایام نوروز ، اولویت مردم حفظ حرمت حضرت زهرا(س) خواهد بود / فاطمه(س) رمز بقای اسلام و انقلاب است

عصر آبادان: حجت الاسلام و المسلمین علی نجیبی در مصاحبه ای تفصیلی به سوالات خبرنگار عصر آبادان پاسخ داد.

به گزارش عصر آبادان ، حجت الاسلام والمسلمین علی نجیبی مدیر حوزه علمیه امام صادق و امام جمعه موقت آبادان در مصاحبه تفصیلی با عصر آبادان به تقارن ایام فاطمیه و عید باستانی نوروز ۹۴ ، اهمییت این ایام و بررسی چند پرسش پرداخت. متن این مصاحبه در ادامه آمده است:

عصر : حاج آقای نجیبی سلام خداقوت.ممنون از اینکه وقت خودتان را به ما دادید.

سلام عرض می کنم خدمت شما و مخاطبان عزیزتان و مردم شریف آبادان.از اینکه در این عرصه به فعالیت فرهنگی مشغول هستید از شما تشکر می کنم.

عصر :اگر صلاح می دانید در باب اهمییت ایام فاطمیه توضیحاتی ارائه بفرمایید.

در رابطه با ایام فاطمیه و مناسبت فاطمیه صحبت بسیار است . هر زمان و هر مکانی به واسطه شرافت صاحب آن زمان و مکان ارزش پیدا می کند شما نگاه کنید چرا خانه خدا بیت الله ارزش دارد ؟ تفاوت آن با جاهای دیگر چیست ؟ فرقش به واسطه مبارک شدنش به نام خدا است . کتاب خدا ، رسول خدا ، اهل بیت خدا همه اینها به واسطه شرافتِ آن مضاف الیهِ خودشان است که ارزش پیدا می کنند.

ایام فاطمیه هم از این قاعده مستثنی نیست شما اگر دقت بکنید در رابطه با مقام بی بی دو عالم زهرای مرضیه که در چه علو درجات و علو مکانی هستند قطعا زمانی که منتسب به ایشان می شود اهمیت خاص خودش را پیدا می کند.

 

عصر : ممکن است به مصادیق روایی این اهمییت نیز اشاره ای داشته باشید؟

بنده یک مورد اشاره می کنم به حدیث شریف کسا که جزء احادیث بسیار نورانی ماست و از ما خواسته شده در ایام مختلف آن را زمزمه کنیم و برای ارتقاء درجات معنوی مان و رفع مشکلات مان به اهل بیت پناه ببریم شما ببینید خدای متعال در قسمتی از این حدیث می فرماید که : “و عزتی و جلالی انی ما خلقت سماء مبنیته و لا ارضا مدحیته و لات قمرا منیرا و لا شمسا مضیئته و لا فلکا یدور و لا بحرا یجری و لا فلکا یسری الا لاجلکم و محبتکم و…” خوب این مقام این بزرگواران را می رساند که تمام عالم هستی و تمام عالم امکان به یمن وجود این بزرگواران خلق شده و جالب تر از همه این است که جبرئیل سوال می کند اینها چه کسانی هستند که آسمان برای آنها درست شده زمین برای آنها خلق شده خورشید برای آنها روشن شده ماه برای آنها پدید آمده و …  برای آنهاست خب آنها که هستند ؟ خداوند م یفرماید : فاطمه و پدر فاطمه ، همسر فاطمه و فرزند فاطمه.روشن است که محور همه کسی جز حضرت زهرا (س) نشد.دارد یک واقعیت را بیان می کند ، یک واقعیتی که حضرت زهرا (س) محور عالم هستی ، محور عالم وجود است ، اگر در همین حد هم معرفت پیدا کنیم به زهرای مرضیه ، برای برگزاری مراسمات فاطمیه باید هرچه داریم خرج کنیم ، هرچه در توان داریم انجام بدهیم.

عصر : در آبادان نسبت مردم با ایام فاطمیه چگونه است؟

بحمدالله چندسالی است که به واسطه اهمیت خاصی که مراجع بزرگوارمان خداوند حفظشان کند و سایه شان بر سرمان باشد به خصوص مقام عظمای ولایت به ایام فاطمیه دارند این ایام در بین مردم جایگاه خاصی پیدا کرده و یک جور هایی می شود گفت که مراسمات فاطمیه کم کم دارد مانند مراسمات محرم و صفر می شود و مردم همه آمدند و وارد شدند.حوزه علمیه امام صادق (ع) آبادان نیز یک سابقه چندین ساله دارد که از زمان حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای دهدشتی رضوان الله علیه این مراسمات اینجا برگزار می شد و با چه شور و نشاطی و با چه عشقی آن بزرگوار این مراسمات را می گرفت و بعد از ایشان فرزند بزگوارشان حجت السلام دهدشتی رئیس حوزه علمیه هستند این مراسمات را برگزار می کنند و اکنون نیز مراسمات حوزه علمیه امام صادق (ع) در شهر محوریت دارد.

عصر : فاطمیه اول را پشت سر گذاشتیم. از برنامه های انجام شده رضایت دارید؟

بحمدالله امسال هم مثل سنوات گذشته بلکه بهتر و پرشور تر بسیج مدرسه علمیه ما فعال شد و تشکر میکنم از طلبه های عزیز و همه مردمی که شرکت کردند و الحمدالله یک فاطمیه اول پرشوری را رقم زدند که انشالله خدای متعال از همه ما قبول کند.

عصر : حاج آقا اجازه بدهید به یک موضوعی که این روزها برخی از کینه توزان اهل بیت علیهم السلام به آن دامن می زنند بپردازیم.برخی اوقات شنیده می شود که می گویند این دهه سازی ها سابقه تاریخی ندارند و از آن به عنوان یک ابداع در مراسمات مذهبی نام برده می شود که قصد دارد شادی مردم را محدود کند. پاسخ شما به شبهاتی از این دست چیست؟

در این رابطه ما به سخن اهل بیت مراجعه می کنیم که می فرمایند در شادی ما شاد باشید و در غم های ما اندوهگین باشید.ایام فاطمیه مخصوص زمان ما نیست که بگوییم الان تازه این برنامه ها شروع شده ، از زمان اهل بیت (س) بوده تا به امروز مراسمات گرفته می شده اما به شرایط زمانی و مکانی مختلف بوده ، در زمان ابن عباس اجازه نمی دادند اما در خفا انجام می شد. این نکته ای را که شما می فرمایید نکته درستی است مراجع ما تأکید می کنند و می گویند ما باید در ایام شادی شاد باشیم و در ایام غم و عزای اهل بیت اندوهگین ، اینطور نباشد که آن قدر مراسمات مختلفی را درست بکنیم که ایام شادی معنا پیدا نکند اما این به این معنا نیست که مراسمات ایام شهادت اهل بیت را نگیریم نخیر کاملا اشتباه است.

عصر : اصولاً طرح چنین مطالبی در سطح جامعه با چه اهدافی صورت می گیرد ؟

دشمن تلاشش این است که این مراسمات را کمرنگ بکند ما کاری که می توانیم انجام بدهیم این است که طبق فرمایشات مقام معظم رهبری بحث های علمی بین علما صورت بگیرد آنها را به کف جامعه نیاوریم ، از طرفی با حفظ وحدت که لازمه تداوم اسلام در زمان ما است که بسیار مهم است با حفظ وحدت مراسمات سنتی خودمان را هم انجام بدهیم اینها هیچ مشکلی و عذری ایجاد نمی کند که ما بخواهیم بگوییم اینها برای ما در حال حاضر ضرر دارد خیر همین ها بوده که اسلام را تا به الآن زنده نگهداشته و همین ها هست که اسلام را زنده نگه می دارد.

عصر : البته در برخی مراسمات شادی نیز افراط و تفریط دیده می شود.آیا این به اصل مراسمات مذهبی خدشه وارد نمی کند؟

افراط و تفریط در هر مسئله ضرر دارد اگر ایام میلاد خیر و برکت رسول خدا(ص) است که اسم آن را می گذاریم هفته وحدت ما نباید از خودمان هفته سازی بکنیم مثل : هفته برائت و هفته … ما گوش به فرمان ولی فقیه مان هستیم در ایام شادی شاد و در ایام عزا هم عزادار هستیم که اگر این تعادل و اعتدال حفظ بشود باعث تداوم اسلام ناب محمدی هست و خواهد بود.

 

عصر : برگزاری این مراسمات تا چه اندازه به تصفیه شدن فضای فرهنگی جامعه کمک می کند؟

کار فرهنگی ابعاد مختلفی دارد . مثلاً در یک بعد کار فرهنگی یعنی ما بیایم فرهنگ سازی کنیم در بین نسل جوان و نوجوانمان در مدارس ، در بعد دیگر کار فرهنگی بدین معناست که کتاب های خودمان را اسلامی کنیم ، از منظر دیگر کار فرهنگی بدین معنا است که برنامه های مختلف مثل صالحین و غیره بگذاریم اما یکی از ابعاد مهم کار های فرهنگی برگزاری همین مراسمات اهل بیت است و قطعا ایام فاطمیه جزء اولویت های اولیه کار فرهنگی است و باید باشد.

 

عصر : و سوال مهم و آخر ما در خصوص تقارن ایام شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها با ایام نوروز است. وظیفه مردمی که خود را محب این بانوی بزرگوار می دانند چیست؟

توقعمان اینست از مردم مومن و ولایتمدارمان بخصوص مردم شریف آبادان و خرمشهر که در ایام فاطمیه دوم که مقارن با ایام عید نوروز است اموری مخالف عزای حضرت زهرا (س) انجام ندهند بلکه در آن ایام اولویت ما برگزاری مراسم برای زهرای مرضیه باشد چون حضرت زهرا (س) رمز بقای اسلام و دین است.

عصر : از شما تشکر می کنم. سخن پایانی اگر دارید بفرمایید.

در این ایام برخی از نهادها و سازمان ها مارا یاری کرد که باید از آنها تشکر کنیم. از امام جمعه ولایی شهرمان حجت الاسلام والمسلمین ابراهیمی پور زحمات فراوانی متحمل شدند ، منطقه آزاد مارا خیلی یاری کرد مخصوصا روابط عمومی و مدیریت فرهنگی بسیار کمک کردند از لحاظ مالی و نصب بنر ها با ما همکاری خوبی داشتند. پالایشگاه ، هلال احمر و شهرداری که مارا یاری کردند تشکر می کنیم. همچنین همه عزیزان شورای شهر ، ناحیه مقاومت بسیج آبادان و همچنین صدا و سیما باید تشکر ویژه کرد.از شما نیز که در امر اطلاع رسانی موضوعات فرهنگی در حال تلاش هستید تشکر می کنیم.