تاریخ انتشار خبر: ۳ , خرداد, ۱۳۹۳ | ۱۵:۴۶:۳۷
کد مطلب : 30258
سخنان قابل تامل بازیگر جنوبی و مطرح سینمای ایران در خصوص آبادان و خرمشهر:

در بازسازی خرمشهر گروه اندکی به قدرت اقتصادی تبدیل شدند / برخی برای ارائه آمار تا توانستند پز بازسازی شهر را دادند

احمد نجفی گفت: نقشه بازسازی خرمشهر یکی از کامل‌ترین نقشه‌ها بود که حتی رهبر معظم انقلاب هم در زمان ریاست جمهوری بر آن مهر تایید زدند اما متاسفانه این نقشه جامع به درستی عملیاتی نشد و برای ارائه آمار تا توانستند پز بازسازی شهر را دادند.

587753_909

به گزارش عصر آبادان :  احمد نجفی هنرمند جنوبی و آبادانی مطرح کشورمان در گفت و گو با خبرنگار مشرق نیوز ، در پاسخ به این سوال که “فکر می‌کنید چرا اوضاع شهرهایی جنگ‌زده مثل خرمشهر و آبادان علیرغم صرف هزینه‌های زیاد چنان که باید بهبود نیافت؟ ”  گفت:  خیلی راحت بگویم دولت‌ها برای بازسازی این مناطق بودجه‌های هنگفتی را صرف کردند اما متاسفانه در این میان بودند گروهی پیمانکار درجه سه و چهار که به جای رسیدن به داد مردم و تلاش برای بهبود اوضاع سازه‌ای شهر، به فکر پر کردن جیب خود افتادند. متاسفانه مشکل نه کمبود بودجه که عدم استفاده درست از بودجه‌ها بود یعنی بودجه‌ای که می‌بایست صرف بازسازی مناطق جنگ زده می‌شد به جیب گروهی سوداگر رفت که فقط و فقط به سوء‌استفاده از شرایط می‌اندیشیدند. به این ترتیب در دوران بازسازی گروهی اندک به قدرت اقتصادی تبدیل شده و گروهی از مردم بیچاره هم اوضاعشان به مراتب بدتر از قبل شد. هنگام دفاع مقدس رزمندگانی را داشتیم که فارغ از اینکه اهل کجایند، یکدل و یک‌زبان در کنار همدیگر به جنگ در برابر دشمن بعثی می‌پرداختند. ای کاش این همدلی در دوران بازسازی هم وجود داشت.

وی افزود: چندی پیش در خرمشهر قدم می‌زدم و هموطنان بسیاری بودند که پیشم آمده و از نابسامانی و کمبود امکانات رفاهی در این شهر گلایه داشتند، باور کنید گلایه‌ها آن قدر زیاد بود که شب از غصه نمی‌توانستم بخوابم. در همین خونین‌شهر پلی ساخته‌اند به نام جهان‌آرا که نه فقط بازتاب‌دهنده رشادت‌های این رزمنده فداکار نیست که سازه‌اش به بدترین شکل ساخته شده است. شهر هنوز به طور کامل گازکشی نشده است، آسفالت برخی جاده‌ها خراب و کاملا مستعمل است، لوله‌کشی آب شهر کامل نشده است و بسیاری از این دست مواردی هستند که نه فقط به چشم در شهر مشاهده کرده‌ام بلکه مردم هم به کرات نسبت به وجود این مشکلات اعتراض داشته‌اند. متاسفانه مدیریت کاملی برای بازسازی وجود نداشت؛ اگر نگوییم زیر صفر باید بگوییم مدیریت دوران بازسازی صفر بوده است.

خبرنگار در ادامه از وی می پرسد : جالب اینجاست که بارها بسیاری از همان‌ها که مدیریت بازسازی شهرهای جنگ‌زده را برعهده داشته‌اند در گفتگوهای رسانه‌ای خود از تلاش زیاد برای بهبود امور صحبت کرده‌اند. نظر شما چیست؟

نجفی اظهار داشت: فقط یک نکته می‌گویم و آن هم اینکه چه دلیلی داشت خانواده‌های جنگ زده را به شهری وارد کنند که نه فقط هفتاد درصد آن تخریب شده و در جای جای آن هم آثار ترکش و خمپاره وجود دارد بلکه ورای اینها در نقاط پیرامونی آن هم پر از میدان مین است! این امر صورت گرفت فقط برای اینکه گروهی پز دهند شهر را بازسازی کرده‌اند(!) و شهروندان می‌توانند بار دیگر در زادگاه خود ساکن شوند. ببینید نقشه بازسازی خرمشهر یکی از کامل‌ترین نقشه‌ها بود که حتی رهبر معظم انقلاب هم در زمان ریاست جمهوری بر آن مهر تایید زدند اما متاسفانه این نقشه جامع به درستی عملیاتی نشد و برای ارائه آمار تا توانستند پز بازسازی شهر را دادند.

این هنرمند باسابقه ی کشورمان در پایان خاطرنشان کرد: همین الان اگر به دادگاه‌های خرمشهر مراجعه کنید مراجعان بسیاری را می بینید که حین جنگ املاک خود و البته اسناد مربوط به این دارایی‌ها را از دست دادند و همچنان می‌کوشند ثابت کنند آنچه زمانی به آنها تعلق گرفته با سندسازی توسط عده‌ای دیگر تصاحب شده. سازمان ثبت اسناد خرمشهر تلاش زیادی برای احقاق حقوق این گروه انجام داده اما مگر از سازمانی با تعدادی نیروی محدود چه انتطاری می‌توان داشت. آبادان هم به لحاظ کلی ساختارش تغییر کرده و جمعیتش طی سالهای اخیر افزایش یافته اما خیابان‌بندی شهر مربوط به قبل از جنگ است. در آن دوران نهایتا ده هزار اتومبیل در شهر وجود داشت اما اکنون با وجود چهار برابر شدن تعداد خودروها، ساختار خیابان‌بندی تغییر چندانی نسبت به سابق نداشته است.

  1. جنگزده می‌گه:

    تشکر میکنم از سایت روشنگر عصر ابادان که دغدغه مردم دارد ولاغیر . چند نکته اشاره میکنم که اگر منتشر شود خالی از لطف نیست اولا جناب اقای سید احمد نجفی بصراحت به مسئولین میگویند که شوشتری هستن وونمیتواند این ادعا را رد کند ثانیا کسی مردم خرمشهر رب به زور نیاورده این مردم پرصلابت با میل ورقبت امکانات رفاهی شهرهای تهران مشهد اصفهان کرج شیراز وبعضا کشورهای خارج رها کرده شهر ودیار خویش را احیا کنند ثالثا علاوه برقصور مسئولین تعداد از خانوادهای محترم ثروتمند شهر ازجمله خانواده عزیز نجفی که تجار بزرگ صادرا خرما بودند بعلت عدم تعیین تکلیف املاک مخروبه خویش که صدها واحد مسکونی تجاری وخدماتی هستن جلوه بسیار نامطلوبی در شهر شکل دادن اقای نجفی شما باعث تعطیلی احداث پارک حدفاصل خیابان امام وخیابان ایت الله خامنه ای شدی چند متر از دههاهکتار زمین رها شده درشهر که متعلق به شماست برای یک کار عام المنفعه اهدا کردی صرفنظر از قصور دولت شما هم…….حداقل ساکت باشید برادر

  2. رستم... می‌گه:

    ااا
    احمد نجفی آبادانیه؟ جالبه ما تا حالا فکر میکردیم خرمشهری بوده