تاریخ انتشار خبر: ۲۰ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۱۶:۴۱:۰۸
کد مطلب : 87342
واکنش آيت الله مکارم شيرازي به وقايع تاجيکستان

در تاجیکستان، چادر از سر زنان کشیدند

در اخبار، مطالبی منتشر شد که رییس جمهوری تاجیکستان مطالب تندی درباره حجاب گفته و در پی آن در کوچه و خیابان چادر از سر زنان کشیده اند و جمعی از علمای تاجیکستان نیز علیه این اقدام قیام کرده اند.

آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید با اشاره به حمله به زنان با حجاب در تاجیکستان خطاب به رییس جمهور این کشور گفت: در شرایطی هستیم که باید بین ملت ها و دولت ها وحدت باشد؛ این مساله باعث می شود بین دولت و ملت تاجیکستان اختلاف بیافتد و در این شرایط حساس سزاوار نیست.

وی روز یکشنبه در ابتدای درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم با توصیه به رییس جمهوری و دولتمردان تاجیکستان اظهار داشت: در اخبار، مطالبی منتشر شد که رییس جمهوری تاجیکستان مطالب تندی درباره حجاب گفته و در پی آن در کوچه و خیابان چادر از سر زنان کشیده اند و جمعی از علمای تاجیکستان نیز علیه این اقدام قیام کرده اند.

آیت الله مکارم شیرازی ادامه داد: ما پیام دوستانه ای به رییس جمهوری تاجیکستان داریم وآن اینکه ما این کار را در زمان رضاخان تجربه کرده ایم و حتی عده ای در این راه کشته شده اند و در مسجد گوهرشاد جمع زیادی را شهید کردند؛ ولی مردم تسلیم نشدند و علیه رضاخان قیام کردند و حجاب اصیل را برگرداندند.

وی اضافه کرد: نصیحت ما این است که این کار را دنبال نکنند؛ چرا که به تصریح قرآن مسلمانان پایبند به حجاب هستند و چند آیه در باره حجاب وجود دارد و مسلمانان به واسطه حجاب در دنیا شناخته شده اند.

آیت الله مکارم شیرازی تصریح کرد: بهتر است مردم را به حال خودشان بگذارند تا وظایف شرعی را در باره حجاب انجام دهند، اصل حجاب چیزی نیست که آن را انکار کرد و یا مسلمانان را از آن منصرف نمود، جبهه بندی علما و مردم در برابر دولت می شود و این به مصلحت این کشور نیست.

وی گفت: ما روابط خوبی با این کشور و دولتمردان آن داریم؛ آنچه را در این زمینه ها آزموده شده و نتیجه منفی داشته اطلاع می دهیم و امیدواریم این پیام ما در طرز فکر آنها بی اثر نباشد.

منبع: حوزه نیوز