تاریخ انتشار خبر: ۹ , دی, ۱۳۹۳ | ۱۱:۱۱:۴۲
کد مطلب : 62837
آیت‌الله مصباح‌ یزدی:

در فتنه شاهد رفوزه شدن خواص بودیم

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی با اشاره به مواضع برخی خواص در جریان فتنه تصریح کرد: در آن دوران شاهد بودیم بسیاری از خواص که باور نمی‌کردیم رفوزه شدند.

آیت‌الله محمدتقی مصباح‌یزدی دوشنبه شب در مراسم بزرگداشت حماسه نهم دی ماه که در موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) قم برگزار شد با اشاره به اینکه برای اینکه از فتنه در امان بمانیم باید نسبت به ولی فقیه زمان خود شناخت کامل داشته باشیم تصریح کرد: از دیگر اقداماتی که برای در امان ماندن از فتنه لازم و ضروری است حمایت و پیروی از ولی فقیه است.

وی با اشاره به اینکه در زمان غیبت امام عصر (عج) تبعیت از ولی فقیه از نظر شرعی و عقلی بهترین مسیر برای دستیابی به سعادت است افزود: در عصر غیبت با تبعیت از نایب امام عصر می‌توان در امتحانات سربلند بود؛‌ هدف نهایی خلقت و بعثت انبیای الهی امتحان و ابتلا بوده است و همه نعمت‌های الهی وسیله‌هایی برای آزمایش هستند.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی با اشاره به اینکه باید ببینیم از نعمت‌هایی که در اختیار داریم برای دستیابی به چه هدفی بهره‌ می‌گیریم تصریح کرد: آنهایی که دارای درک و ظرفیت بالاتری باشند در مسیر دستیابی به کمال دچار ابتلائات سخت و پیچیده‌ای می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه برای عبور از فتنه‌ها آگاهی و توجه به مقوله خودسازی از اهمیت زیادی برخوردار است خاطرنشان کرد: اگر در مواجهه با دین دارای شناخت و درک بهتری باشیم قطعا در مسیر درست حرکت کرده و گرفتار بی‌راهه نمی‌شویم.

مصباح‌یزدی با اشاره به اینکه انسان در مسیر خودسازی ممکن است که فریب خود را بخورد اضافه کرد: بسیاری از افرادی که خود را مومن و عالم می‌دانستند دچار لغزش شده و در مسیر بی‌دینی قرار گرفتند.

وی در ادامه با اشاره به وقایع فتنه سال ۸۸ تصریح کرد: در جریان فتنه کسانی نقش اول را ایفا کردند که در انقلاب اسلامی پیشگام و راهنمای دیگران بودند ولی دیدیم که سقوط کردند.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی با اشاره به مواضع برخی خواص در جریان فتنه تصریح کرد: در آن دوران شاهد بودیم بسیاری از خواص که باور نمی‌کردیم رفوزه شدند.

وی با اشاره به اینکه در دوران انقلاب بزرگانی بوده‌اند که نتوانسته‌اند در آزمون‌های سخت قبولی کسب کنند افزود: با نگاهی به تاریخ انقلاب می‌بینیم کسانی که از آنها برای خدمت به انقلاب انتظارات فراوان بود ولی در مسیر انحراف گرفتار شدند.

مصباح‌یزدی با اشاره به اینکه باید همیشه مراقب باشیم که گرفتار چنین مسائلی نشویم گفت: باید خود را برای فتنه‌های بزرگتر در آینده آماده کنیم.

منبع: فارس