تاریخ انتشار خبر: ۲۴ , دی, ۱۳۹۳ | ۱۰:۲۰:۵۴
کد مطلب : 67214
عضو شورای شهر اهواز:

در معاونت سرمایه گذاری شهرداری اهواز جز از آفتابه و لگن خبری نیست/زیرگذر توحید بی سروصدا جمع شد

در هفته های گذشته و پس از یک سری انتصابات جنجالی در شهرداری تعدادی از اعضای شورای شهر در راستای انجام وظایف قانونی خود مبادرت به طرح سوال در خصوص پروژه تعریض پل سوم از شهردار نمودند که نکته قابل توجه در خصوص طرح سوال مذکور این است که طراحان سوال از این اقدام خود چه هدف یا اهدافی را دنبال می کنند؟

 

 

 

 

به گزارش  عصر آبادان ؛ به نقل از اهوازنوین، هوشنگ شیر مردی در هفتادمین جلسه شورای شهر اهواز در نطق پیش از دستور خود اظهار کرد: در هفته های گذشته و پس از یک سری انتصابات جنجالی در شهرداری تعدادی از اعضای شورای شهر در راستای انجام وظایف قانونی خود مبادرت به طرح سوال در خصوص پروژه تعریض پل سوم از شهردار نمودند که نکته قابل توجه در خصوص طرح سوال مذکور این است که طراحان سوال از این اقدام خود چه هدف یا اهدافی را دنبال می کنند؟

وی ادامه داد: آیا فقط و فقط در راستای انجام وظایف قانونی بوده یا خدایی نخواسته اهداف دیگری را دنبال می کردند، اگر دوستان ما صرفا قصد سوال آن هم در راستای انجام وظایف قانونی داشتند چرا سوال خود را در مورد پروژه ای مطرح نمودند که نه تنها شهردار و مجموعه شهرداری بلکه کلیه امکانات و شهروندان نیز در خدمت این پروژه هستند و شهردار در این پروژه اشراف کامل دارند و شورا نیز در جریان ریز این پروژه قرار دارد.

شیر مردی با بیان اینکه متاسفانه در شهرداری اهواز کاستی های بسیاری وجود دارد تصریح کرد: بر خود وظیفه می دانیم با عنایت به اخبار و اطلاعات واصله از ناحیه کارشناسان شهرداری که تعداد آن ها فراوان است موارد کاستی و نقاط ضعف را بیان کنم تا از این بعد طرح سوال نه صرفا در راستای ماده ۷۳ قانون شوراها بلکه برای آسیب شناسی و ارائه خدمات بهتر و روان تر گردد.

وی با اشاره به اینکه یکی از بزرگ ترین و طویل ترین معاونت ها در شهرداری که عمدتا وظایف ذاتی شهرداری در آن تعریف شده معاونت خدمات شهری است عنوان کرد: متاسفانه این معاونت به همان اندازه که وظایف آن گسترده است، کاستی ها و نقاط ضعف آن نیز بسیار زیاد است.

شیرمردی اضافه کرد: ما در این حوزه با مقوله جمع آوری پسماند مواجه هستیم، برابر آمارهای موجود شهرداری اهواز ماهانه ده ها میلیارد ریال پول صرف جمع آوری پسماند می کند اما متاسفانه هنوز ما شاهد جمع آوری ناقص، غیر بهداشتی، و بسیار بد زباله در مبدا هستیم به نوعی که بیش از نیمی از پسماندها در خیابان پخش و پلا شده و نیم دیگر نیز به جای آن که به محل های تعیین شده برای دفن زباله منتقل شود به حاشیه برخی از مناطق شهرداری برده شده و به ازای هر سرویس ۱۲۰ هزار تومان فروخته می شوند.

وی ادامه داد: خریداران نیز پس از تفکیک مازاد را آتش می زنند و شهرداری هیچ اقدام موثری انجام نمی دهد، نمی دانم آیا حوزه معاونت خدمات شهری، مدیران مناطق و سازمان مدیریت پسماند در جریان این اقدامات نیستند و نمی دانند که در حوزه کاری آن چه می گذرد؟

عضو شورای شهر اهواز به وضعیت اسفناک فضای سبز در اهواز اشاره کرد و گفت: چند ماه یبش دوربین مخفی صدا و سیما به سازمان پارک ها مراجعه کرد و صحبت های مدیر عامل را ضبط و در خبر ۲۳ پخش کرد بسیار تاسف بار است که ایشان عنوان کردند که سازمان مسئولیتی در مقابل پارک ها و فضای سبز ندارد!

وی با طرح این سوال که چه کسی متولی فضای سبز در شهر اهواز عنوان کرد: در سال ۹۳ سرانه فضای سبز در اهواز هیچ افزایشی نداشته است، هرس بسیار زشت، غیر کارشناسی و در معابر اصلی حادثه خیز درختان را شاهد هستیم.

شیرمردی خاطر نشان کرد: ما در همین حوزه خدمات شهری با مقوله لکه گیری آسفالت نیز مواجه هستیم اقدامی که کاملا به صورت غیر اصولی و غیر فنی انجام می شود بدون آنکه به میزان لازم قیرپاشی کنند، آسفالت سرد را روی خاک می ریزند، شهرداری برای این کار غیر اصولی ماهانه چه مبلغی پرداخت می کند؟

وی با بیان اینکه معاونت فنی و عمرانی به جای کارهای عمرانی به انجام کارهای سلیقه ای می پردازد تصریح کرد:  در این معاونت فقط پروژه هایی استارت می خورد که در راستای برخی سلایق هستند آن هم بدون کیفیت و لازم و اصولی، در این حوزه تبلیغات چندین برابر کارهای عمرانی است.

عضو شورای شهر اهواز خاطر نشان کرد:تبلیغات گسترده ای برای اجرای زیرگذر توحید انجام شد، تابلوهای راهنمایی نصب شد، مسیرهای ترافیکی مشخص شد اما چون مطالعات لازم در این زمینه انجام نشده بود بی سر و صدا همه چیز به روز اول برگشت، گویی که نه خانی آمد و نه خانی رفت.

وی گفت: در حوزه معاونت حمل و نقل و ترافیک نیز اکثر سرعت گیر ها در اهواز شکسته و خراب هستند که خسارات بسیاری را به خودروها وارد می کند اما هیچ کس به این مساله اهمیت نمی دهد.

شیر مردی با اشاره به اینکه ۷۰ درصد از تقاطع های کلانشهر اهواز حادثه خیز هستند گفت: این تقاطع ها به اصلاح هندسی نیازدارد اما طرح و برنامه ای در این زمینه از سوی شهرداری اهواز ارایه نمی شود.

وی اضافه کرد: وضعیت نابسامان پارکینگ ها، عدم نظارت صحیح در مقوله حمل و نقل، عدم ساماندهی صحیح ناوگان اتوبوسرانی و تاکسیرانی و غیره از مواردی است که ما را شدیدا در این حوزه رنج می دهد.

 

 

 

شیر مردی افزود : حوزه معاونت فرهنگی یکی از مصادیق  بارز املا نانوشته که غلط ندارد است ما در این حوزه شاهد هیچ گونه حرکت فرهنگی نبوده و نیستیم،بجای آنکه ما در این حوزه شاهد ایجاد فرهنگسرا،آموزهای شهروندی  به جهت ارتقاء سطح فرهنگ عمومی باشیم فقط یک سری لوایح هدفمند جهت کمک به افراد حقیقی و حقوقی ازمحل اعتبارات آن حوزه بدست می رسد که اگر نگوییم تماما اما حدودا ۷۰ تا ۸۰ درصد آنها رنگ و بوی جهت دار دارند که در آنها نه رضای خدا نه کار کارشناسی و نه خدمت به شهر و شهروندان دیده نشده است.

عضو شورای شهر اهواز اظهار کرد: در حوزه مشارکتها و سرمایه گذاری علیرغم بررسی تمامی لوایح و تصویب قوانین سرمایه گذاری در حوزه مشارکتها جز از مصادیقی چون آفتابه و لگن ،هفت دست شام و ناهار هیچ خبری نیست. تاکنون لایحه های ارسالی در جهت تغییر شیوه نامه سرمایه گذاری رسیدگی شده ،اما نتیجه تمامی تلاش ها یک لایحه مشارکت در ساخت هتل با همکاری ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی (ره) است که با ترک تشریفات این پروژه واگذار شده و انعقاد توافقاتی با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ع) انجام شده که در ازای پروژه ها پروانه ساختمانی املاک به این قرارگاه داده می شود.
وی با بیان اینکه تا کنون هیچ خلاقیتی از حوزه معاونت مالی و اداری شاهد نبوده ایم عنوان کرد: این معاونت براساس روش های قدیمی و سنتی اداره می شود و از ابتدای کار شورای چهارم تا کنون شاهد یک لایحه درآمد زا برای شهرداری نبوده ایم، نخبه کشی و عدم رسیدگی به امورات کارکنان شهرداری، عدم تحقق بودجه برخی مناطق تا حدود ۴۵ درصد، نواقص در پرداخت سوابق بیمه کارکنان از جمله موارد آزار دهنده در این حوزه است.

شیرمردی با اشاره به اینکه حوزه معاونت برنامه ریزی بسیار کمرنگ در شهرداری ظاهر می شود عنوان کرد: عدم ارائه گزارش درصد تحقق بودجه ۹۳ در نه ماهه گذشته به تفکیک معاونت ها، سازمان ها و مناطق در گذشته جهت تدوین هرچه بهتر و اجرایی تر بودجه سال آتی صورت نگرفته است.

وی به حوزه مدیریت املاک اشاره کرد و گفت: این حوزه در اکثر مناطق بخصوص مناطق کمتر برخوردار زیر ۱۰ درصد بودجه مصوب نسبت به تملک املاک اقدام کرده است، مشخص نبودن املاک متعلق به شهرداری و ثبت و ضبط نمودن اطلاعات این حوزه در ذهن کارکنان آن به جای ثبت در سیستم رایانه ای می توان اشاره کرد.

عضو شورای شهر اهواز حوزه مدیریت حقوقی را نیز زیر سوال برد و گفت: برابر اخبار غیر رسمی واصله بالای ۶۰ درصد احکام صادره در مراجع قضایی به ضرر شهرداری بوده حال آنکه هیچ گونه آسیب شناسی در این خصوص صورت نمی گیرد که علت صدور اینهمه رای دادگاه آن هم به ضرر شهرداری چیست؟

منبع: رهیاب