تاریخ انتشار خبر: ۲۷ , خرداد, ۱۳۹۵ | ۱۵:۵۴:۲۰
کد مطلب : 114414

دستاوردهای محیط زیستی ابتکار به سبک گشایش‌های برجامی

در حالی که دولت برای حل بزرگ‌ترین معضلات زیست محیطی کشور از خود ناتوانی نشان می‌دهد، معاون رئیس از جمهو از سانسور دستاوردها سخن می‌گوید.

به گزارش عصر آبادان: اگر همه بی تدبیری‌های دوت را در یک کفه ترازو بگذاریم و از مردم خوزستان بخواهیم بنا بر شرایط فعلی و گشایش‌های روزانه برجام یک چیز را از دوت بخواهند بدون شک مردم این استان زرخیز نه سهمی از نفت مطالبه می‌کنند و نه آمارهای واقعی بیکاری را. بلکه خواسته نخست و به حق مردم استان نفس کشیدن در یک فضای سالم و بدون غبار است.

غیرسیاسی ترین فرد دولت طبیعتاً باید سازمان محیط زیست باشد جایی که نه فقط مربوط به حدود ۸۰ میلیون ایرانی بلکه مختص همه درخت‌ها و حیوانات ایران زمین است؛ معاونتی که یک تصمیم کارشناسی نشده در آن خاک را نابود، منابع آبی را خشک و نفس کشیدن را حسرتی بزرگ برای مردم می‌کند.

معصومه ابتکار قهرمان زمین این روزها یکه و تنها جور همه افراد سیاسی دولت را می‌کشد و همه چیزهایی که مربوط به او می‌شود خلاصه در یک بازدید هوایی و به همه چیزهایی که مربوط به او نیست به صورت تخصصی وارد می‌شود.

رئیس سازمان محیط زیست در جمع جوانان و دانشجویان نشان داد که بالا رفتن از دیوار سفارت در سال ۵۸ نمونه‌ای از توانایی‌هایی قهرمان زمین است و فقط او است که می‌تواند در ۵۶ سالگی بدون توجه به همه ملت ایران دیوار حاشا را هم به خوبی بالا ‌رود. ابتکار با انتقاد از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران از سانسور دستاوردهای محیط زیستی دولت در ۲ سال گذشته خبر می‌دهد و می‌گوید: اجرایی شدن ١٢ تفاهمنامه بین‌المللی، برگزاری دوره آموزشی برای ١٢ محیط‌بان ایرانی در اتریش، اقدامات موثر برای رفع چالش آلودگی هوا در کلانشهرها، پیگیری ویژه برای احیای دریاچه ارومیه و بهبود وضعیت این دریاچه و حمایت از حضور و مطالبه‌گری سمن‌های مردم‌نهاد و اقدام برای احیای تالاب‌ها از جمله اقدامات مثبتی هستند که توسط برخی از رسانه‌های خاص از جمله صدا و سیما دیده نشده‌اند.

قهرمان زمین در پایان صحبت‌های خود نشان داد که غیرسیاسی ترین معاونت رئیس جمهور آنقدر غرق سیاسی کاری شده است که پیرترین دولت بعد از انقلاب را همراه و همفکر جوانان بنامد و امیدوار به همراهی جوانان ۲۴ ساله با کابینه ۶۱ ساله باشد.

بررسی آمارهای منتشر شده از اداره کل محیط زیست خوزستان در سال ۹۴ نشان می‌دهد که مردم اهواز در سال ۹۴ فقط ۷ روز هوای پاک را تجربه کردند و در مقابل در این سال تداوم گرد وخاک ۶۴ ساعت افزایش، روزهای آلوده به ریزگرد ۵ روز افزایش، روزهای سالم ۷۴ روز کاهش، روزهای ناسالم ۵۷ روز افزایش و روزهای با هوای خطرناک ۲ روز افزایش داشته است.

همچنین در دوران دولت تدبیر استان خوزستان با پدیده‌ای به نام بارش‌های آلوده مواجه شد که تاکنون تدبیر دولت درباره نوع و علت آلودگی این باران‌ها نتیجه‌ای نداده و فقط هرساله در روزهای ابتدایی پاییز دولت از اقدامات ویژه خود سخن می‌گوید. تاکنون به علت این پدیده بیش از ۷۰ هزار خوزستانی در نخستین بارش پاییزی سال‌های ۹۲، ۹۳ و ۹۴ راهی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی شدند.

درباره آلودگی گرد و خاک هم گفتن این نکته کفایت می‌کند که از بودجه ۱۳۰۰ میلیاردی مقابله با گرد و خاک در خوزستان در سال ۹۴ فقط ۲ میلیارد تومان اختصاص پیدا کرد تا همه عزم و توان دولت برای حل مشکلات زیست محیطی نمایان شود.

افزایش آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع، آلودگی کارون، ریزش فاضلاب به بزرگ‌ترین رودخانه کشور، ادامه طرح‌های انتقال آب بدون پیوست‌های زیست محیطی، برداشت نفت از تالاب‌ها با خشک کردن تالاب‌های خوزستان و دیگر معضلات زیست محیطی در این ۳ ساله را اگر فاکنور بگیریم به نظر می‌رسد دستاوردهای ابتکار مانند گشایش‌های روحانی در دوران پسا برجام است.

انتهای پیام/

منبع رهیاب