تاریخ انتشار خبر: ۲۲ , اسفند, ۱۳۹۳ | ۱۶:۴۷:۵۷
کد مطلب : 77734
دادستان آبادان:

دستفروشان آبادانی از قانون تمکین کنند

دادستان دادگاه‌های عمومی و انقلاب آبادان از دستفروشان خواست تا از قانون تمکین کنند.

 

خبرگزاری فارس: دستفروشان آبادانی از قانون تمکین کنند

احمد شیرعلیزاده با اشاره به موضوع ساماندهی دستفروشان در خیابان‌های مرکزی شهر و سایر نقاط کم عرض و یا دارای بافت متراکم اظهار داشت: از شهرداری خواسته‌ایم تا بر اساس روش اعلام شده برای جابجایی دستفروشان اقدام کند تا ضمن بروز کمترین تنش شاهد جابه‌جایی دستفروشان باشیم.

وی با تاکید بر لزوم اجرای قانون افزود: اینکه برخی از افراد نمی‌خواهند تن به اجرای قانون بدهند، نمی‌تواند مانع از اجرای قوانین شود.

* چنانچه فرد و یا افرادی بخواهند مقابل قانون بایستند آنان را سر جایشان می‌نشانیم

دادستان دادگاه‌های عمومی و انقلاب آبادان خطاب به دستفروشان عنوان کرد: آن دسته از کسانی که تحت نام دستفروش در راستای اجرای قانون مشکل آفرینی می‌کنند با آنان برابر قانون برخورد می‌شود.

شیرعلیزاده گفت: اینکه برخی از این افراد تن به نظم اجتماعی نمی‌دهند باعث نمی‌شود تا ما امورات و اقداماتمان را تعطیل کنیم، چنانچه فرد و یا افرادی بخواهند مقابل قانون بایستند آنان را سر جایشان می‌نشانیم.

وی در ادامه یادآور شد: ما نیز مشکلات آنان را به لحاظ کسب و کار می‌دانیم اما این مسئله نباید به نظم اجتماعی آسیب برساند.

* مقابله با سد معبرها وظیفه شهرداری‌هاست

این مسئول با بیان اینکه موضوع جابه‌جایی دستفروشان بر حسب سه ضرورت به انجام رسید، گفت: بر اساس ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها، مقابله با سد معبرها وظیفه شهرداری‌هاست و ما که کار نظارت بر حسن اجرای قوانین را برعهده داریم، اجرای صحیح قانون را از شهرداری مطالبه کردیم و این مسئله (حسن اجرای قانون) یکی از ضروریات به شمار می‌رود.

دادستان دادگاه‌های عمومی و انقلاب آبادان افزود: دادستان به عنوان مدعی العموم وظیفه دفاع از حقوق عمومی را بر عهده دارد که اقدام در جهت جابه‌جایی دستفروشان در حقیقت حفظ حقوق عمومی است.

وی با بیان اینکه عوارض جزو حقوق عمومی به شمار می‌رود، اضافه کرد: دستفروشانی که در خیابان بساط می‌کنند و هیچگونه عوارض و مالیاتی را نیز پرداخت نمی‌کنند در حقیقت حقوق عمومی را نادیده گرفته‌اند.

شیرعلیزاده گفت: پیشگیری از وقوع جرم از دیگر دلایل جابجایی دستفروشان بود زیرا که ازدحام ناشی از تعدد دستفروشان سبب تنگ شدن عرصه تردد شهروندان از یک سو و بروز مسائلی همچون کیف قاپی و سایر موارد از سوی دیگر می‌شود.

به گفته وی، بروز مسائل غیرشرعی نیز از جمله مسائلی‌ است که نمی‌توان به سادگی از کنار آن گذشت.

* نیروی انتظامی همراهمان است

دادستان دادگاه‌های عمومی و انقلاب آبادان با تاکید مجدد بر اینکه ساماندهی دستفروشان جزو وظایف شهرداری محسوب می‌شود، یادآور شد: از نیروی انتظامی خواسته‌ایم تا در این زمینه همراه ماموران شهرداری باشند تا در صورت عدم تمکین دستفروشان به اجرای قانون و یا برخورد نادرست آنان با ماموران شهرداری، به کمک آنها بیایند.

شیرعلیزاده بر لزوم استمرار این حرکت از سوی شهرداری تاکید کرد و گفت: شهرداری باید تا ساماندهی کامل دستفروشان آن هم به صورت انجام پروسه مشخص شامل شناسایی دستفروشان، صدور کارت شناسایی، جانمایی محل برای استقرار آنان و تفهیم امور بکوشد.

وی بار دیگر بر اصرار دستگاه قضایی در خصوص مقابله با زیاده خواهی برخی از افراد تاکید کرد و افزود: انجام صحیح تعهدات از سوی متولیان امر و تلاش در جهت اجرای مناسب وظایف و دستورالعمل‌ها سبب می‌شود تا  برای اجرای قوانین با کمترین مشکل مواجه شویم.

دادستان دادگاه‌های عمومی و انقلاب آبادان در پایان اذعان داشت: دستگاه قضایی بر حسن اجرای قوانین تاکید مستمر دارد.