تاریخ انتشار خبر: ۱۳ , تیر, ۱۳۹۳ | ۱۹:۰۵:۴۳
کد مطلب : 35067

دستمزدمربیان خارجی تاریخ تیم‌ملی فوتبال

بعد از پایان جام جهانی ۲۰۱۴ برای تیم ملی ایران، اکنون بحث تمدید قرارداد کارلوس کروش موضوع روز فوتبال ایران است و مهم ترین نکته برای چانه زنی فدراسیون نیز مبلغ دستمزد این مربی پرتغالی است.

 یکی از موضوعات محل مناقشه و بحث که همیشه هم از طرف مربیان داخلی مورد اعتراض قرار می گیرد، دستمزد مربیان خارجی تیم ملی است. از اولین دستمزد پرداختی به مربی خارجی تیم ملی در ۶۶ سال قبل تا مبلغ فعلی پرداخت شده به کروش تفاوت به میلیون ها دلار می رسد!اولین مربی خارجی تیم ملی ایران آلفرد جیمز گیبل انگلیسی بود که در شهریور ماه ۱۳۲۷ به تهران آمد. دستمزد این مربی انگلیسی هفته ای ۲۰ لیره استرلینگ بود که با نرخ آن روز دریافتی او ماهیانه ۱۱۰۰ تومان می شد. این در حالی بود که قبل از او حسین صدقیانی مربی تیم ملی بود و ماهی ۶۰ تومان حقوق می گرفت! در واقع آقای گیبل در یک سال حدود  هزار لیره دریافت می کرد بعلاوه هزینه های سفر به لندن و اقامت در تهران به همراه همسرش. قرارداد او با فدراسیون فوتبال، شفاف ترین قرارداد در تاریخ فوتبال ایران بوده است که در نشریات وقت نیز چاپ شد.

ادموند مایوفسکی اتریشی دومین مربی خارجی تیم ملی بود که در سال ۱۳۳۵ ماهیانه دو هزار تومان دستمزد از فدراسیون می گرفت. گئورگی سوچ مجاری که تیم ملی را نایب قهرمان بازیهای آسیایی ۱۹۶۶ کرد، یک قرارداد ۳۰ هزار تومانی و ماهی ۵۰۰ تومان حقوق با فدراسیون بسته بود. ایگور نتوی روسی در سال ۱۳۴۹ سرمربی تیم ملی شد. حقوق ماهیانه او ۶۰۰ دلار بود و فدراسیون فوتبال ماهیانه ۲ هزار تومان نیز به عنوان هزینه اقامت به او پرداخت می کرد. در واقع او طی یک سالی که سرمربی تیم ملی بود ۸۰ هزار تومان دریافت کرد.

اما فرانک اوفارل ایرلندی که در سال ۱۳۵۳ سرمربی تیم ملی شد و ایران را قهرمان بازی های آسیایی ۱۹۷۴ کرد، ۵۰۰ هزار تومان دستمزدش بود که صدای همه مربیان داخلی را درآورده بود. ناصر ابراهیمی در همان زمان طی یک مصاحبه گفته بود” فرق بین اوفارل و مربیان ایرانی ۴۹۸ هزار تومان است”!

از مبلغ قرارداد استانکو در سال ۱۳۷۳ اطلاعاتی در دسترس نیست، اما تومیسلاو ایویچ در دی ماه ۱۳۷۶ با قرارداد ۴۰۰ هزار دلاری سرمربی تیم ملی شد که رقمی معادل ۷۰۰ میلیون تومان بود و رکوردی در تاریخ فوتبال ایران به حساب می آمد.

میروسلاو بلاژویچ در زمستان ۱۳۷۹ به تهران آمد و با قرارداد ۷۰۰ هزار دلاری رکورد دوست قدیمی اش را شکست. بلاژ  اولین مربی میلیاردی فوتبال ما لقب گرفت. بعد از او،  برانکو ایوانکوویچ در دوره دوم مربیگری اش در تیم ملی(آبان ۸۳- خرداد ۸۵) مبلغ یک میلیون و ۱۱۰ هزار دلار گرفت و بعد ها طی شکایتی از فدراسیون فوتبال در فیفا موفق به اخذ غرامت ۶۴۰ هزار دلاری بابت پاداش صعود به جام جهانی نیز شد. نکته جالب در مورد برانکو اینکه او همچنان بدهی مالیاتی دارد و از جام جهانی ۲۰۰۶ تاکنون وارد خاک ایران نشده است! افشین قطبی نیز به عنوان مربی ایرانی- خارجی ۸۰۰ هزار دلار بابت مربیگری در تیم ملی گرفت. رقم قرارداد و جزئیات آن به طور شفاف از سوی فدارسیون فوتبال اعلام شد.

اما آخرین سرمربی خارجی تیم ملی، کارلوس کروش، گران ترین مربی خارجی تاریخ فوتبال ایران است. طبق اعلام رئیس فدراسیون فوتبال، کیروش سالیانه یک و نیم میلیون دلار یا چهار و نیم میلیارد تومان دریافت می کند و حدود یک میلیون دلار یا ۳ میلیارد تومان نیز دستمزد دستیاران او بوده است. او برای ۳ سال مربیگری در تیم ملی ایران ۴.۵ میلیون دلار (حدود ۱۳ میلیارد تومان) دریافت کرده است و البته پاداش جداگانه بابت صعود به جام جهانی؛ حدود ۸۰۰ هزار دلار. کروش برای تمدید قراردادش نیز درخواست دستمزد سالیانه ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار دلاری دارد که به عبارتی می شود ۸ و نیم میلیارد تومان.

منبع: خبرآنلاین