تاریخ انتشار خبر: ۲۲ , تیر, ۱۳۹۴ | ۱۳:۳۶:۳۵
کد مطلب : 99067

دلال اهوازی رابطه ایران و آمریکا در مذاکرات هسته ای کیست؟/”نایاک” را چه کسی راه اندازی کرد؟

شاید برای بسیاری از اهوازی ها عجیب باشد اگر بدانند یکی از دلالان اصلی رابطه ایران و امریکا شخصی است که اصالتا در این شهر متولد شده است و ریشه خوزستانی دارد.

شاید برای بسیاری از اهوازی ها عجیب باشد اگر بدانند یکی از دلالان اصلی رابطه ایران و امریکا شخصی است که اصالتا در این شهر متولد شده است و ریشه خوزستانی دارد.

تریتا پارسی، فردی ایرانی تبار متولد اهواز است که در سوئد بزرگ شده است. وی مدرک دانشگاهی خود را در رشته‌های روابط بین‌الملل از دانشگاه اپسالا و اقتصاد از دانشگاه استکهلم دریافت کرد و همچنین دارای درجه دکترا در روابط بین الملل در “دانشگاه جان هاپکینز” آمریکا است.

وی پس از ترک سوئد ابتدا در محل نمایندگی دائمی سوئد در سازمان ملل متحد مشغول به کار شد و بدنبال آشنائی با “باب‌نی” “”Bob Ney نماینده کنگره آمریکا از ایالت اوهایو به عنوان دستیار وی مشغول به کار شد

باب نی قبل از انقلاب ایران به مدت کوتاهی در شیراز تدریس کرده و زبان فارسی را نیز بخوبی تکلم میکند. وی قبلا از برخی از گروه‌های اپوزیسیون ایران حمایت می‌کرد، ولی با انتخاب خاتمی دراین سال وی به جرگه طرفداران ایجاد رابطه با ایران پیوست.

اما چیزی که تریتا پارسی را در رسانه‌های غربی مطرح کرد، تشکیل بنیاد شورای ملی ایرانیان آمریکا، لابی صددرصد آمریکایی متشکل از شبکه US‌ است که هدفش ایران و ایرانی است.

تریتا پارسی علاقه شدیدی به رژیم صهیونیستی دارد چنانکه در سایت شخصی‌اش ارتباطش با “فرانسیس فوکویاما” نظریه پرداز معرف و آمریکایی که نظریه پایان تاریخ و پیروزی لیبرالیسم را مطرح کرده را افتخاری برای خود می داند.

پارسی پایان‌نامه خود را تحت نظر استاد راهنمایش فرانسیس فوکویاما در دانشگاه جان هاپکینگز را با موضع روابط ایران و اسراییل ارائه داده و در مرکز بین‌المللی وودرو ویلسون WoodrowWilson به عنوان پژوهشگر مشغول به کار است.

موسس نایاک که ادعا می‌کند برای احقاق حقوق ایرانی‌ها در آمریکا به پا خواسته است با پول‌های هنگفتی که از بنیادهای ضد ایرانی دریافت می‌کند، با دشمنان تابلودار ایران و انقلاب رابطه نزدیکی داشته و مهمان شبکه‌هایی می‌شود که علیه جمهوری اسلامی ایران تبلیغ می‌کنند.

حال این سوال مطرح می‌شود: مگر می‌شود کسی که او را لابی جمهوری اسلامی در دولت آمریکا معرفی می‌کنند با افراد و شبکه‌هایی در ارتباط باشد که خواهان براندازی و افول ایران و ایرانی هستند؟

در راستای یکی از همین برنامه‌های ضد ایرانی، تریتا پارسی در مصاحبه‌ای که در شبکه فارسی زبان صدای آمریکا در برنامه “پارازیت” شرکت داشت علنا اعلام کرد با حکومت ایران مخالف و مواقف براندازی در ایران است

این روزها نیز همزمان با اوج گرفتن مذاکرات ایران و آمریکا بر سر موضوع هسته ای شاهد حضور مستمر تریتا پارسی در محل مذاکرات هستیم مساله ای که با توجه به سوابق قبلی این عنصر سروییس جاسوسی آمریکا برای تیم مذاکراه کننده ما نمی تواند چندان دستاوردی داشته باشد.

 

رهیاب