تاریخ انتشار خبر: ۲۹ , خرداد, ۱۳۹۴ | ۰۷:۰۰:۰۶
کد مطلب : 96161
فارن پالسی ژورنال مطرح کرد؛

دلایل اصلی نگرانی اسرائیل از توافق هسته‌ای/ نتانیاهو دروغ می‌گوید

نتانیاهو می گوید تنها مخالف توافق هسته ای ایران نیست و تنها اسم او به عنوان خراب کننده پارتی هسته ای بر سر زبان هاست، اما در اصل هیچ یک از کشورهای همسایه به این توافق اعتقادی ندارد.

به گزارش عصر آبادان به نقل از جام نیوز، تقلاهای نتانیاهو در باره برنامه هسته ای ایران، بعد از طرح مضحک در سازمان ملل، به اتهام زنی ها و سفرها و دیدارهای متعدد با سران مرتبط با مذاکرات هسته ای رسید، تا انجا که برخی منابع به دیدارهای محرمانه اسرائیل و برخی کشورهای عربی نیز پرداختند. اما سوالی که مطرح می شود این است که نخست وزیر رژیم صهیونیستی در طرح ادعاهای خود تا چه اندازه هم نظر و همراه دارد؟

 

پایگاه صهیونیستی “فارن پالسی ژورنال” (Foreignpolicyjournal) در گزارشی ضمن “دروغگو” خواندن نخست وزیر این رژیم صهیونیستی می نویسد: کشورهای عربی مخالف توافق هسته ای ایران نیستند.

 

این وب سایت در ادامه می افزاید: نخست وزیر اسرائیل در سخنرانی سالانه خود در تاریخ ۹ ژوئن ادعا کرد که روسا و حاکمان کشورهای عربی منطقه، با او هم نظر هستند و آنها نیز بر این باورند که توافق هسته ای با ایران منجر به توقف ساخت بمب اتمی ایران نخواهد شد.

 

وی تاکید داشت که تنها مخالف توافق هسته ای ایران نیست و تنها اسم او به عنوان خراب کننده پارتی هسته ای بر سر زبان هاست، اما در اصل هیچ یک از کشورهای همسایه به این توافق اعتقادی ندارد.»

 

 

فارن پالسی ژورنال با اشاره به دیدار نتانیاهو با اوباما اضافه می کند: در دیدار نتانیاهو با وزیر امور خارجه آمریکا در ماه مارس ۲۰۱۵، وزیر امور خارجه اسبق عربستان نیز حضور داشته و وی خواستار افزایش تلاش ها برای حل برنامه هسته ای از راه دیپلماتیک شد. سعود الفیصل در آن جلسه ابراز امیدواری کرد که قدرت های جهان می توانند توافق موفقیت آمیزی را با ایران به انجام برسانند.

 

 

این پایگاه خبری اسرائیلی افزود: حتی خبرگزاری “رویترز” در ۶ آوریل سال ۲۰۱۵، خلاصه ای از جلسه کابینه عربستان را منتشر کرد که کابینه عربستان از حل برنامه هسته ای ایران از راه توافق هسته ای استقبال کرده و بهترین راه را مسیر دیپلماتیک برشمرده اند.

 

 

فارن پالسی ژورنال در ادامه با تاکید بر اینکه “تاکنون تمامی مدارک و شواهد حاکی از این است که حقیقت مذاکرات هسته ای مثبت بوده و این مسیر درستی است” ادامه می دهد: سوال اصلی اینجاست که چرا اسرائیل همواره بر طبل جنگ می کوبد و در تلاش است تا هر طور شده از این توافق جلوگیری کند؟

ابتدا باید گفت به نظر می رسد در صورتی که ایران توانایی های هسته ای خود را حفظ کند و بر اساس توافق دو طرف بتواند روند هسته ای خود را ادامه دهد، این می تواند به سرعت باعث تغییر در قدرت منطقه ای به نفع ایران شود.

 

از سوی دیگر عادی شدن روابط بین ایران و آمریکا و همچنین کشورهای اروپایی، توانایی اقتصادی ایران را افزایش می دهد و این کشور حمایت هایش از متحدان منطقه ای خود را افزایش می دهد.

 

بعلاوه اینکه تلاش برای اهریمن نشان دادن ایران و قربانی نشان دادن اسرائیل در حالی است که خود این رژیم سخت ترین سرکوب ها را برای مردم فلسطین اعمال می کند و مدعی است که ایران نقش اصلی در بحران های منطقه ای را بازی می کند.»

 

 

فارن پالسی ژورنال تاکید می کند که “اصلی ترین مشکل اسرائیل با توافق هسته ای همان ترقی جایگاه ایران در منطقه خاورمیانه است” و می نویسد: حتی در صورت انجام توافق با نظارت آژانس از مناطق حساس ایران، باز هم تحریم ها کاهش خواهند یافت و این به طور کلی به ضرر اسرائیل خواهد بود.»

 

 

این پایگاه صهیونیستی در پایان افزود: اسرائیل به دنبال این است که موضوع برنامه هسته ای ایران همچنان به عنوان اصلی ترین مساله روز جهان باقی بماند تا بتواند به سیاست های سرکوب‌گرایانه خود علیه فلسطینیان ادامه دهد.

در این صورت مساله استقلال فلسطین مطرح نخواهد شد و توجه جامعه جهانی از سیاست های اسرائیل دور باقی می ماند و اسرائیل هم، اصلی ترین قربانی توافق هسته ای به جهان معرفی می شود.

 

در نتیجه با نگاهی به این حقایق کاملا مشخص است که صحبت های نتانیاهو و همراه کردن کشورهای عربی با اسرائیل تنها یک دروغ و راهی برای فرار از انزوای رژیم اسرائیل و خریدن مشروعیت برای اسرائیل است.