تاریخ انتشار خبر: ۱۷ , شهریور, ۱۳۹۴ | ۱۳:۳۰:۴۵
کد مطلب : 100560

دلایل حذف افشین حیدری از پروژه های گردشگری خوزستان/چرا سازمان میراث فرهنگی خوزستان تماشاچی شده است؟

امروزه صنعت گردشگری یا توریسم، به یک صنعت پررونق برای کشورهایی که دارای جاذبه‌های سیاحتی هستند، تبدیل‌شده است کشورهای زیادی بدون داشتن نفت و تنها با همین جاذبه‌های توریستی، اقتصاد خود را شکوفا کرده‌اند.

به گزارش عصر آبادان به نقل از  رهیاب،امروزه صنعت گردشگری یا توریسم، به یک صنعت پررونق برای کشورهایی که دارای جاذبه‌های سیاحتی هستند، تبدیل‌شده است کشورهای زیادی بدون داشتن نفت و تنها با همین جاذبه‌های توریستی، اقتصاد خود را شکوفا کرده‌اند.
 صنعتی که علی‌رغم وجود ظرفیت‌های بی‌نظیرش در کشور و خصوصاً استان خوزستان از اقتصادی کردن آن تا امروز عاجز بوده‌ایم البته در سایر استان‌های کشور قدم‌های خوبی برای بهره برداری اقتصادی از جاذبه‌های گردشگری برداشته شده است ولی هنوز خوزستان اندر خم یک کوچه است.
بی‌اغراق یکی از دلایل اقتصادی نشدن جاذبه‌های گردشگری در استان مدیریت سازمان میراث و گردشگری خوزستان است مدیریتی که بیش از تلاش برای عمل به وظایف خود برای ماندن بر صندلی این سازمان تلاش می‌کند البته از کسی که یک‌شبه  به مدیرکلی رسیده است بیش از این هم نباید انتظار داشت.
جالب اینجاست که دکتر مقتدایی استاندار خوزستان نشان داده است علاقه خاصی به توسعه گردشگری در استان دارد ولی ظاهراً  ازآنجاکه او هم به وضعیت آشفته سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خوزستان اشراف دارد قید او را در طرح‌های گردشگری استان زده و خودش یک‌تنه به میدان آمده است، به‌عنوان نمونه می‌توان به طرح‌های گردشگری آبی استانداری خوزستان اشاره کرد.
مقتدایی برای طرح‌های گردشگری آبی خود آستین‌ها را بالا زده است و ناامید از سازمان گردشگری خوزستان، گام‌هایی را برای پر کردن خلأهای موجود برداشته است.
قرار است ۷ پروژه گردشگری در حوزه رودخانه کارون، بهمن‌شیر و تالاب شادگان اجرایی شود درمجموع ۵ طرح گردشگری در مقطع اهواز تا شهرستان کارون، یک طرح در جزیره شادمانی آبادان و یک طرح نیز در شهرستان شوشتر اجرا  خواهد شد.
 مجری این طرح‌ها، سازمان عمران ساحل کارون خواهد بود و استانداری خود بر این پروژه نظارت خواهد کرد پروژه‌ای گردشگری که سازمان گردشگری در آن تماشاچی است مثل تمام رهگذران ساحل کارون!
 در تمام این طرح‌های گردشگری هیچ ردی از سازمانی که یعنی متولی گردشگری است نمی‌بینید گویا او به کناری مانده تا با امتیاز دادن به چپ، راست، بالا و پایین فقط برای حفظ جایگاهش بجنگد.
استراتژی “امتیاز بده وبمان” حیدری حتی صدای فعالان میراث و گردشگری را هم درآورده است تا آنجا که  چندی پیش جمعی از فعالان فرهنگی استان خوزستان با انتشار نامه سرگشاده‌ای خطاب به دکتر مقتدایی خواهان تغییر فوری مدیریت میراث فرهنگی استان شدند.
در ماه‌های گذشته بحث تغییر مدیری که به گفته خودش از طرف ملک‌زاده در دولت احمدی نژاد منصوب‌شده است به‌صورت جدی مطرح است اما انگار افشین حیدری قرار نیست آرام بنشیند او این روزها با استفاده از تمام ظرفیت‌هایی که آنها را برای همین روزها پرورانده است در حال تلاش برای بقاست  لذا باید پرسید طرح‌های گردشگری برای او کیلویی چند خواهد بود؟!