تاریخ انتشار خبر: ۱۳ , اردیبهشت, ۱۳۹۳ | ۰۸:۲۴:۴۳
کد مطلب : 27932

دوا و دکتر ۳۳درصد گرانتر شد

جدیدترین گزارش مرکز آمار ایران نشان می دهد، شاخص قیمت خدمات سلامت در فرودین ماه سال ۱۳۹۳، نسبت به ماه قبل ۱ درصد، نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۳۳.۹ درصد و نسبت به دوازده ماه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۳۸.۹ درصد افزایش داشته است.

به گزارش خبر آنلاین، درحالی که رییس جمهور روحانی وعده داده است به زودی هزینه های سلامت و درمان مردم به طور محسوسی کم می شود، اما شاخص قیمت خدمات سلامت در ایران همچنان رو به افزایش است.

جدیدترین گزارش مرکز آمار ایران تحت عنوان، گزارش شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای شهری کشور در فروردین ماه سال ۱۳۹۳ بر اساس سال پایه ۱۳۹۰، نشان می دهد، شاخص قیمت خدمات سلامت در فرودین ماه سال ۱۳۹۳، نسبت به ماه قبل ۱ درصد، نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۳۳.۹ درصد و نسبت به دوازده ماه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۳۸.۹ درصد افزایش داشته است.

این افزایش در شرایطی است که درصد تغییرات شاخص قیمت خدمات سلامت نسبت به مدت مشابه سال قبل از میانگین شاخص قیمت خوراکی ها، آشامیدنی ها و کالاهای غیر خوراکی و خدمات بسیار بالاتری است. به طوریکه شاخص قیمت خوراکی ها، آشامیدنی ها در فرودین ۹۳ نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۵.۸ درصد افزایش و شاخص قیمت کالاهای غیر خوراکی و خدمات در فرودین ۹۳ نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۸.۴ درصد افزایش داشته است و این درحالی که شاخص قیمت خدمات سلامت نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۳.۹ درصد افزایش داشته است.

این افزایش فزاینده در شرایطی است که بر اساس آمار بانک مرکزی، تورم در بخش بهداشت و درمان در سال ۱۳۸۵ همزمان با اولین سال فعالیت دولت نهم ۱۳.۸ درصد بود. اما این ‌درصد در سال ۱۳۸۹ به ۲۸‌ درصد و در پایان سال ۱۳۹۲ به بیش از ۴۹ افزایش پیدا کرد.

از سوی دیگر، چندی پیش سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت و درمان کشور با اشاره به اینکه، تا سه‌ماه آینده مردم شاهد تحولات مهمی در نظام سلامت کشور باشند، اعلام کرد: سعی داریم در هزینه های درمان در کشور برای مردم تا ۱۰ درصد کاهش دهیم. رییس‌جمهور درباره کاهش ۱۰درصدی سهم مردم در پرداخت هزینه‌های سلامت تا پایان امسال اشاره کردند و البته رییس‌جمهور با بزرگواری عنوان کردند که به‌دنبال اقدامات درنظرگرفته‌شده، تا پایان سال کاهش ۱۰درصدی هزینه‌های مردم را در این حوزه شاهد خواهیم بود.

درصد تغیرات شاخص

نسبت به ماه قبل

نسبت به مدت مشابه سال  قبل

دوازده ماه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل

۱.۰

۳۳.۹

۳۸.۹

چگونگی افزایش تورم ۱۲ ماهه براساس گزارش مرکز آمار ایران

دوره زمانی

تورم ۱۲ ماهه

فروردین  ۱۳۹۱

۲۶.۵

اردیبهشت  ۱۳۹۱

۲۶.۳

خرداد  ۱۳۹۱

۲۵.۸

تیر  ۱۳۹۱

۲۵.۵

مرداد ۱۳۹۱

۲۵.۱

شهریور ۱۳۹۱

۲۴.۷

مهر ۱۳۹۱

۲۴.۸

آبان ۱۳۹۱

۲۵.۱

آذر ۱۳۹۱

۲۵.۶

دی ۱۳۹۱

۲۶.۳

بهمن ۱۳۹۱

۲۴.۴

اسفند ۱۳۹۱

۲۸.۶

فروردین ۱۳۹۲

۲۹.۸

اردیبهشت ۱۳۹۲

۳۱.۰

خرداد ۱۳۹۲

۳۲.۶

تیر ۱۳۹۲

۳۳.۹

مرداد ۱۳۹۲

۳۵.۱

شهریور ۱۳۹۲

۳۶.۰

مهر ۱۳۹۲

۳۶.۲

آبان ۱۳۹۲

۳۵.۹

آذر ۱۳۹۲

۳۵.۵

دی ۱۳۹۲

۳۵.۰

بهمن ۱۳۹۲

۳۳.۷

اسفند ۱۳۹۲

۳۲.۱

فروردین ۱۳۹۳

۳۰.۲

در جدول زیر تورم سلامت در ۸ سال گذشته نسبت به تورم عمومی کشور را می بینید؛

سال

تورم عمومی در کشور

تورم بخش سلامت

سال ۱۳۸۴

۱۰.۳

۱۳

سال ۱۳۸۵

۱۱.۹

۱۳.۸

سال ۱۳۸۶

۱۸.۳

۱۷

سال ۱۳۸۷

۲۰.۳

۲۳.۳

سال ۱۳۸۸

۱۰.۸

۱۸.۹

سال ۱۳۸۹

۱۲.۳

۲۴

سال ۱۳۹۰

۲۰.۰۵

۳۸

سال ۱۳۹۱

۳۰.۵

۴۵

سال ۱۳۹۲

۳۰

۴۹

انتهای پیام/