تاریخ انتشار خبر: ۱۵ , بهمن, ۱۳۹۳ | ۲۲:۵۳:۲۴
کد مطلب : 72056

دولت ترکیه پاسپورت گولن را باطل کرد

در ادامه درگیری های سیاسی دولت اردوغان با جریان فتح الله گولن وزارت خارجه این کشور اعلام کرد که پاسپورت نامبرده لغو اعتبار شده است.

 گولن به دلیل رهبری جریانی که متهم به برقراری ارتباط با سرویس های اطلاعاتی خارج از کشور، اقدام علیه امنیت ملی و رهبری جریانات افشا گرانه علیه دولت رسمی کشور هم اکنون از سوی دولت ترکیه به عنوان متهم شناخته شده است. دولت ترکیه از چند هفته پیش فرآیند لازم برای اعلام جرم وی و درخواست از پلیس بین الملل برای اعاده او از آمریکا را آغاز کرده است.دو هفته پیش دادگاه شماره یک استانبول که پیش از این درخواست بازداشت فتح الله گولن را که از سوی دو نفر از دادستان ها به این دادگاه ارائه داده شده بود، را تایید کرده بود. این حکم را به صورت رسمی به پلیس و نهادهای امنیتی این کشور ابلاغ کرد.

بر اساس این ابلاغ تمام نیروهای امنیتی و انتظامی ترکیه موظف اند تا نامبرده را در تمام بخش های خاک ترکیه دستگیر کنند و در صورت حضور او در خارج از کشور نسبت به بازداشت و استرداد او به خاک ترکیه از طریق پلیس بین الملل اقدام کنند.

وزارت دادگستری ترکیه موظف شده است تا با تهیه کتاب قرمز برای فتح الله گولن و ارائه آن به پلیس بین المللی از این نهاد بخواهد که در اسرع وقت نسبت به بازداشت او که اکنون سالها است در ایالت پنسیلوانیای آمرکیا زندگی می کند، اقدام کند.

پس از موج بزرگ بازداشت روزنامه نگاران و روسای شبکه های تلویزیونی و روزنامه و مجلات تابع جریان گولن در ترکیه که پس از بازداشت های افراد متعلق به این جریان در سازمان امنیت ملی ترکیه، پلیس ترکیه و آموزش و پرورش ترکیه انجام شد، هم اکنون نیز دادگاه شماره یک استانبول با قرار بازداشت وی به اتهام تلاش برای ایجاد گروه مسلح و رهبری آن موافقت کرده است.

در درخواست صدور قرار بازداشت فتح الله گولن از سوی دادستانی استانبول آمده است: فتح الله گولن رهبری جریانی است که در افکار عمومی با نام جریان خدمت شناخته میشود و در عرصه های رسانه ای ، اداری و اقتصادی کشور اقدامات و سازماندهی های غیر قانونی بسیاری انجام داده است. او از سال ۱۹۹۸ در خارج از کشور به سر می برد. در فرآیند تحقیقات انجام شده مسجل شده است که نامبرده نقشی عمده در این اقدامات غیرقانونی داشته است و با توجه به این که در خارج از کشور حضور دارد، امکان دسترسی به وی وجود ندارد.

در این درخواست آمده است: با توجه به ادله و شواهد موجود از دادگاه مربوط می خواهیم تا با حکم بازداشت وی موافقت به عمل آید.

فتح الله گولن متولد ۱۹۴۱ ارزروم ترکیه، بنیان گذار و رهبر جریانی است که با نام خود او شناخته می‌شود. جریان تحت رهبری او که جریانی دینی شناخته می‌شود، دارای صدها مدرسه در ترکیه و صدها مدرسه با تمایل دینی و ترک‌گرایانه در خارج ترکیه – از جمهوری‌های آسیای مرکزی و قفقاز گرفته تا روسیه، مغرب، اوگاندا، کنیا و بالکان ـ است.

گروه تحت امر گولن دارای قوای رسانه ای فعال که شامل شبکه‌های تلویزیونی سامان یولو، ابرو، مهتاب، یومورجوک، دنیا، ام سی، ایرماک، تونا شاپینگ؛ شبکه های رادیویی بورچا، سامان یولو هابر، مهتاب، کره، اس تی وی؛ آژانس رسانه ای جهان؛ روزنامه زمان که علاوه بر ترکیه در ۲۰ کشور با زبان‌های آن کشورها منتشر می‌شود؛ مرکز پخش فرهنگی جهان و بیش از ۳۰ موسسه انتشاراتی و مطبوعاتی می‌شود که گردش مالی آنها بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار می باشد، است.

منبع: ابنا