تاریخ انتشار خبر: ۲۲ , تیر, ۱۳۹۵ | ۱۰:۳۳:۲۴
کد مطلب : 118758
استاندار خوزستان:

دولت در رفع عقب ماندگی آبادان و خرمشهر مصمم است

با موافقت گمرک ایران گیت ها موقت در ابتدای محدوده منطقه آزاد اروند نصب شده و بزودی فعالیت گمرک ایران در این گیت ها آغاز شده و حاکمیت منطقه آزاد بر منطقه بیشتر می شود و امکان ارائه خدمات اجتماعی و رفاهی به مردم بیشتر خواهد شد

استاندار خوزستان منطقه آزاد اروند را از ظرفیت های مهم توسعه همه جانبه شهرستان های آبادان و خرمشهر دانست و گفت:دولت به برطرف کردن عقب ماندگی این دو شهرستان مصمم است.

غلامرضا شریعتی دوشنبه شب در نشست بررسی مشکلات تجارت و بارزگانی در بندر آبادان،افزود:آبادان به لحاظ راهبردی از شهرستان های مهم استان خوزستان در بخش های اقتصادی، سیاسی کشاورزی، تجارت، شیلات ، هنر و ورزش است که پس از جنگ تحمیلی علی رغم اقدامات فراوان دولت های پیشین، به داشته های قبل از جنگ نیز نرسید.

وی با تجلیل از رشادت های مردم آبادان و خرمشهر در سال های دفاع مقدس و تقدیم چهار هزار و ۲۰۰ شهید، به آوارگی مردم در دوران جنگ اشاره کرد و اظهار داشت:نیاز توسعه همه جانبه شهرستان آبادان احساس می شود.

شریعتی، فلسفه تشکیل و گسترش محدوده منطقه آزاد اروند را اعلام پیام امنیت در جامعه و کشور به ویژه در نقطه صفر مرزی دانست و بیان داشت:دولت تدبیر و امید با توسعه منطقه آزاد اروند به تمام شهر آبادان فضا و پتانسیل لازم را برای توسعه همه جانبه این شهر و رفع عقب ماندگی چندین ساله آن مهیا کرد.

وی اظهار داشت:با موافقت گمرک ایران گیت ها موقت در ابتدای محدوده منطقه آزاد اروند نصب شده و بزودی فعالیت گمرک ایران در این گیت ها آغاز شده و حاکمیت منطقه آزاد بر منطقه بیشتر می شود و امکان ارائه خدمات اجتماعی و رفاهی به مردم بیشتر خواهد شد.

استاندار خوزستان اظهار داشت:با اعمال حاکمیت منطقه آزاد اروند عملا بحث ته لنجی و تخلیه بار در این منطقه برطرف شده و بازرگانان با توجه به قوانین موجود در مناطق آزاد می توانند اقدام به واردات و صادرات کالا کنند.

شریعتی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بحث اقتصاد مقاومتی و جلوگیری از واردات کالاهای مشابه تولید داخل گفت:با تاکید مقام معظم رهبری، دولت در راستای فعال سازی کارگاه ها و بنگاه های اقتصادی گام های مهمی برداشته است.

وی افزود:توسعه با واردات محقق نمی شود بلکه توجه به تولیدات داخل و بهرگیری از توان متخصصان داخلی می تواند علاوه بر ایجاد اشتغال، صادرات کالاهای داخلی را نیز رونق بخشد.

دولت ملزم به اجرای ۵۵۰ هزار هکتار از طرح کشاروزی مقام معظم رهبری است

استاندار خوزستان در بخش دیگری از سخنانش، طرح کشاورزی موسوم به طرح مقام معظم رهبری را ۸۵۰ هزار هکتار اعلام کرد و اظهار داشت:دولت تدبیر و امید اجرای ۵۵۰ هزار هکتار از این طرح را برعهده گرفته است.

وی اظهار داشت:۳۰۰ هزار هکتار از این طرح هم اکنون انجام شده و ۲۰۰ هزار هکتار نیز در حال اجرا است.

شریعتی گفت:به منظور احیاء زمین های کشاورزی شبه جزیره آبادان و جلوگیری از پیش روی آب دریا به رودخانه بهمنشیر مناقصه احداث سد تنظیمی در این رودخانه بزودی اعلام شده و پس از طی مراحل قانونی و انتخاب پیمانکار عملیات اجرای آن آغاز می شود.

بازسازی پالایشگاه آبادان با مشارکت سرمایه گذار خارجی

استاندار خوزستان پالایشگاه آبادان را نماد ورود صنعت به کشور دانست و گفت:بازسازی کامل پالایشگاه آبادان، بزودی با مشارکت سرمایه گذار خارجی آغاز می شود.

وی اظهار داشت:پالایشگاه آبادان به لحاظ استفاده از تکنولوژی قدیمی سالیانه دو میلیارد دلار زیاندهی دارد.

شریعتی افزود:بنا به گفته وزیر نفت طراحی فاز دوم پالایشگاه به اتمام رسیده و با آغاز عملیات اجرایی آن علاوه بر ایجاد اشتغال و افزایش تولید این پالایشگاه به سود دهی مناسب می رسد.

فرماندار آبادان:افزایش ۲۰درصدی جمیعت در شهرستان

معاون استاندار خوزستان و فرماندار ویژه آبادان نیز در این جلسه گفت:با توجه به برنامه های راهبردی برای توسعه همه جانبه شهرستان آبادان هم اکنون شاهد افزایش ۲۰درصدی جمعیت در شهرستان هستیم.

عزیزالله شهبازی افزود: آبادان یکی از شهرستان های راهبردی کشور است که با ۳۴۷ هزار نفر جمعیت دارای سه شهر و ۵۷ روستا است که سه نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد.

وی اظهار داشت:بزرگترین سایت پرورش میگو با پنج هزار هکتار در چوئبده قرار دارد که هم اکنون یک هزار و ۲۰۰ هکتار آن آماده زیر کشت میگو است.

شهبازی به وجود دو شهرک صنعتی در شهرستان آبادان اشاره کرد و افزود:برخی از واحدهای این دو شهرک در سال های گذشته بدلیل اعمال تحریم ها و مقرارات از چرخه تولید خارج شد که با تلاش صورت گرفته در دولت تدبیر و امید ۱۱ واحد هم اکنون به چرخه تولید بازگشتند.

فرماندار آبادان، صدور مجوز واردات کالا در دو بندر اروندکنار و چوئبده را خواستار شد و اظهار داشت:محدوده کم بندر آبادان باعث بروز مشکلاتی شده که نیاز است برای توسعه این بندر مکانی تعریف شود.

استاندار خوزستان در سفر یک روزه خود از تاسیسات بندر آبادان و شهر بندری چوئبده دیدن کرد.

مرجع / ایرنا