تاریخ انتشار خبر: ۱ , مهر, ۱۳۹۳ | ۲۰:۱۴:۰۲
کد مطلب : 46081
سبد کالا به خاطره‌ها می پیوندد؟

دولت روحانی راه فرار از یارانه احمدی‌نژاد را پیدا نکرد!

اگر شیوه مدیریت یارانه ای احمدی نژاد غلط نبوده چرا در خصوص آن داستان سرایی ها و حاشیه سازی ها شده بود؟ و اگر غلط بوده چرا بعد از یک سال و اندی دولت روحانی هنوز هم اندر خم همان کوچه است؟

 
 

 به گزارش عصر آبادان،  دولت یازدهم به روایت تاریخ یک ساله اش هنوز نتوانسته اقتصاد کشور را آنچنان که وعده داده می شد، به درستی مدریت کند و اوضاع اقتصادی مردم را سر و سامان دهد. این مساله را می توان از گرانی های روز افزون کالاهای اساسی مانند لبنیات، گوشت، مرغ، برنج  و زمزمه‌های گرانی نان که افکار عمومی را نگران کرده به خوبی فهمید.

به گزارش گروه اقتصادی صراط، اجرایی کردن فاز دوم هدفمندی یارانه ها، حذف یارانه بگیرهای پردرآمد و دادن سبد کالایی به کم در امدها راهکارهای اقتصادی دولت روحانی برای سامان دادن به وضعیت اقتصادی امروز است.

راهکارهایی که تنها از میان آنها بعد از گذشت یک سال تنها فاز دوم هدفمندی یارانه ها و گران شدن آب، برق، گاز و بنزین اجرایی شده است و حالا نه یارانه بگیرهای پر درآمد حذف شدند و نه تکلیف سبد کالا مشخص است و به نظر می رسد دولتی ها به این نتیجه رسیده اند که همان روش یارانه دهی دولت قبل کارآمدتر است.

این در حالی است که به تازگی دولتی ها اعلام کردند در کنار اجرای فاز دوم هدفمندی، همچنان توزیع «سبد کالایی» بین قشرهای آسیب‌پذیر جامعه را با مردم را ادامه خواهند داد. سیاستی که در همان ابتدای شروع به کار دولت برای کاهش موج گرانی انجام گرفته بود اما با تحقیر مردم و اعتراض گروه های هدف همراه شد.

در آغاز توزیع سبد کالا،  مشکلات ساختاری دولت برای تعیین دقیق جامعهٔ هدف که در زمان محمود احمدی‌نژاد نیز با فرستاده شدن پیامک‌های حذف یارانه نقدی و یا‌‌ همان ماجرای خوشه‌بندی‌ها وجود داشت، نمود پیدا کرده‌ بود و دولت نتوانست گروه هدف سبد کالا را تعیین کند چه رسد به شناسایی و حذف یارانه پردرآمدها.

این در حالی بود که حتی در روزهای اولیه مطرح شدن این خبر، برخی از حدف شدن یارانه نقدی در پی دادن این سبد کالا سخن می‌گفتند اما دولتی‌ها در‌‌ همان روز‌ها تاکید کردند این سبد کالا فقط برای کمک به مردم است و کارکنان دولت، مستمری بگیران دولت و تامین اجتماعی، نیروهای مسلح، جامعه کارگری، جامعه تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد، خبرنگاران و دانشجویان متاهل جامعه هدف  سبد کالا هستند اما با این حال نامه های اعتراض آمیز کارگران و افراد مستضعفی که زیر پوشش بیمه نبودند نشان داد دولت در توزیع ۳ مرحله ای سبد کالا هرگز موفق عمل نکرده است و از سوی دیگر با موج گرانی های پی در پی عملا سبد کالا تنها می تواند تا چند روز نیازهای مردم را برطرف کند.

حالا هم به نظر می رسد دولتی ها از تجربه دادن سبد کالا بیمناکند چرا که تلویحا اعلام کرده اند همان شیوه یارانه دهی دولت احمدی نژاد  مناسب تر است.

به عنوان مثال، به تازگی معاون اول رئیس‌جمهور از پرداخت یارانه به شیوه فعلی و تداوم آن طی ماه‌های آینده به همه سرپرستان خبر داده است.

جهانگیری درباره نحوه واریز یارانه طی ماه‌های آینده گفته: “یارانه فعلا به تمام خانوار‌هایی که ثبت‌نام کردند، به شیوه کنونی ادامه می‌یابد.”

از سوی دیگر اظهارات محمدباقر نوبخت معاون برنامه ریزی رییس جمهور مبنی بر اعتماد دولت نسبت به درخواست متقاضیان دریافت یارانه نیز بیانگر این موضع است که حداقل تا تصمیم نهایی در مورد غربالگری دریافت کنندگان که زمان مشخصی از سوی دولت برای آن تعیین نشده است، پرداخت یارانه به همه در ماه های پیش رو ادامه دارد.

این در حالی است که هنوز هیچ اقدامی برای شناسایی پر درآمدها صروت نگرفته است.

از سوی دیگر همین چند روز پیش، سخنگوی دولت اعلام کرده است:  “سال گذشته یک‌هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان یارانه به صورت سبد کالا توزیع شد که عده ای از هموطنان نیز نسبت به آن ناراضی بودند، بنابراین قرار شد به جای سبد کالا به شکل سامان‌یافته به خانواده های کم درآمدی که بهزیستی آنان را تایید می‌کند به صورت حمایت غذایی یارانه ریالی و یا یارانه دریافت خرید کالا پرداخت شود.”

به این ترتیب به نظر می رسد دولت با مدیریت غلط اقتصادی موفق به مدیریت سبد کالا نشده و باز هم می خواهد به همان شیوه ای که به آن اعتراض داشته، باز گردد.

در این صورت اگر شیوه مدیریت یارانه ای احمدی نژاد غلط نبوده چرا در خصوص آن داستان سرایی ها و حاشیه سازی ها شده بود؟ و اگر غلط بوده چرا بعد از یک سال و اندی دولت روحانی هنوز هم اندر خم همان کوچه است؟

 
منبع:صراط