تاریخ انتشار خبر: ۲۲ , خرداد, ۱۳۹۵ | ۱۹:۴۲:۴۵
کد مطلب : 114196

دولت قید مبارزه با ریزگردها را زده است؟

با وجودی که طی سال های اخیر شاهد تشدید ریزگردها در استان خوزستان بوده ایم ولی تاکنون اقدام عملی مناسب و موثری از سوی مسئولان ذی ربط برای مدیریت این پدیده صورت نگرفت و هیچ مسئولی در این زمینه پاسخگو نبوده است.

به گزارش عصر آبادان: با وجودی که طی سال های اخیر شاهد تشدید ریزگردها در استان خوزستان بوده ایم ولی تاکنون اقدام عملی مناسب و موثری از سوی مسئولان ذی ربط برای مدیریت این پدیده صورت نگرفت و هیچ مسئولی در این زمینه پاسخگو نبوده است.
دولت هیچ علاقه و رغبتی به رفع این مشکل ندارد
عباس پاپی زاده با اشاره به  مهم ترین دلیل افزایش ریزگردها در استان گفته است تشدید ریزگردها  را می‌توان ناشی از ضعف مدیریت در بخش منابع طبیعی و کمبود منابع آبی عنوان کرد، به عنوان مثال تالاب‌های خشک شده و مناطق دشتی در پی سدسازی‌ها زمینه ساز کاهش فضای سبز و افزایش ریزگردها بوده است.
نماینده مردم دزفول افزود: دولت هیچ علاقه و رغبتی به رفع این مشکل ندارد اما مجلس می تواند با ارایه طرح هایی بدون بار مالی درجهت رفع این مشکل اقدام کند؛ اما تا زمانی که دولت به صورت جدی درجهت رفع مشکل ریزگردها هزینه و وقت گذاری نکند نمی توان انتظار کاهش ریزگردها را داشت.
 دولت اقدام به حذف بودجه ریزگردها کرد
جواد کاظم نسب نماینده مردم اهواز نیز با انتقاد از اینکه رفع معضل ریزگردهای اهواز در کانون توجه جدی مسئولان نیست، تصریح کرد: در حالی که ریزگردها مهمترین معضل برخی از استان های کشور است ولی متاسفانه در کمال ناباوری دولت اقدام به حذف بودجه ریزگردها کرد.
وی  ادامه داد:متاسفانه با وجودی که کسب کل منابع و درآمد نفتی کشور از استان خوزستان است ولی سال ها است که مردم خوزستان به جای هوا خاک تنفس می کنند در حالی که تامین امکانات رفاهی مردم خوزستان و رفع مشکلات آنها به منزله حفاظت از تاسیسات نفتی است.
هیچ دولتی تا کنون اقدام قابل قبولی در جهت حل معضل ریزگردها انجام نداده است
نماینده مردم ایذه و باغملک درمجلس با تاکید بر ضرورت تشکیل سازمان ملی توسعه خوزستان برای حل مشکلاتی همچون ریزگردها، گفت: متاسفانه هیچ دولتی تا کنون اقدام قابل قبولی در جهت حل معضل ریزگردها انجام نداده است.
خادمی ادامه داد: متاسفانه اقدامات تنها در حد سخنرانی ها و برگزاری همایش ها بوده است، این درحالی است که باید برای مقابله با ریزگردها به ویژه با منشاء و اثر خارجی با مسئولان کشورهای همسایه رایزنی ها و جلسات بسیاری برگزارشود؛ اما به دلیل وجود برخی مشکلات اقتصادی درکشورهای عربی زمینه همکاری ها  برای مقابله با این معضل فراهم نمی شود.
مدیریت اصلی سازمان محیط زیست به خوزستان انتقال یابد
غلامرضا شرفی نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار رهیاب با اشاره به اینکه با گذشت چند سال از بحث ریزگردها و آلودگی هوا اتفاق خاصی در این حوزه رخ نداده است گفت: نمایندگان خوزستان در مجلس شورای اسلامی به جد پیگیر بحث ریزگردها خواهند بود و هیچ اغماضی هم در کار نخواهد بود.
وی افزود: تمرکزگرایی موجب طولانی و پیچیده شدن کارهایی شده است که در کمترین زمان ممکن هم می‌شود عملیاتی شوند انتقال مرکزیت و مدیریت اصلی سازمان محیط زیست به یکی از استان‌های غربی و جنوبی می‌تواند به حل معضل ریزگردها کمک کند.
به گزارش رهیاب با اینکه بیش از یک دهه از پدیده نامیمون ریزگردها می گذرد و علی رغم هزاران مشکل پیش آمده برای مردم خوزستان هنوز اراده ای برای حل معضل ریزگردها به وجود نیامده است شاید با انتقال مدیریت سازمان محیط زیست به خوزستان، اراده کافی در بین مسئولان دولتی به وجود آید.
منبع:رهیاب