تاریخ انتشار خبر: ۱۰ , آبان, ۱۳۹۳ | ۱۳:۰۵:۰۵
کد مطلب : 51990
ضد و نقیض های آماری دولت درباره بیکاری؛

دولت: ۴۰۰ هزار شغل جدید ایجاد شده است/ مرکز آمار:۶۹۰ هزار نفر از تعداد شاغلان کاسته شده است

در آمارهایی که دولت اعلام کرده است مدعی شده که ۴۰۰ هزار شغل ایجادشده است؛از آن طرف هم مرکز آمار اعلام کرده است که از تعداد شاغلان ۶۹۰ هزار نفر کاسته شده است.

دولت: 400 هزار شغل جدید ایجاد شده است/ مرکز آمار:690 هزار نفر از تعداد شاغلان کاسته شده است

به گزارش  عصر آبادان ، مهم ترین معضلی که این روزها به خاطر کثرت جوانان بیکار و فارغ التحصیلان جویای کار وجود دارد بی شک معضل بیکاری و فرایند ایجاد و توسعه اشتغال است.

در آمارهایی که دولت اعلام کرده است مدعی شده که ۴۰۰ هزار شغل ایجادشده است، از آن طرف  مرکز آمار هم اعلام کرده است که  از تعداد شاغلان ۶۹۰ هزار نفر کاسته شده است.

حال این سوال پیش می آید که مسئولین چگونه ادعای ایجاد شغل می کنند در شرایطی که آمارهای رسمی از کاهش ۶۹۰ هزار نفر از شاغلان خبر می دهد.

از یک سو رئیس‌جمهور  و از سوی دیگر محمدباقر نوبخت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهوری چندی پیش خبر داد که دولت برای تک رقمی شدن نرخ بیکاری در تابستان اقداماتی انجام داده است به طوری که دولت در نیمه اول سال جاری با سرمایه‌گذاری در بخش دولتی و خصوصی، ۴۰۰ هزار نفر شغل ایجاد کرده است.

آمارها و شواهد موجود در جامعه کاملا با یکدیگر تطابق دارند و آنچه در این بحث غیر همگون به نظر می رسد ادعاهای دولت تدبیر و امید است.

می توان با یک تحلیل ساده به این نتیجه رسید که با وجود سیاست‎های سنگین انقباضی دولت و رکود شدید تورمی که دولت را وادار به تهیه لایحه خروج از رکود کرده است، ادعای ایجاد ۴۰۰ هزار شغل ادعایی بی پایه و اساس است و تنها کسانی که آن را باورخواهند کرد خود دولتی ها هستند.

به نظر می رسد دولت در تلاش برای عدم قبول وضعیت موجود است . اینک وقت آن است که چشمان مسئولین بر روی مشکلات و نگرانی های اساسی اقتصادی باز شود لذا کاملا مشخص است سیاست های اتخاذ شده توسط دولت تدبیر و امید هر چه که بود تاکنون نتیجه موفق و قابل قبولی نداشته است و لازم است که سیاست ها بازنگری شوند.

از سوی دیگر، اعلام نرخ بیکاری آنچنان نامملموس و ناهمخوان با وضعیت جامعه بود که بسیاری از کارشناسان، اقتصاد دان‌ها و نمایندگان مجلس به آن واکنش نشان دادند.

 اما در همین ارتباط یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: آمارها با واقعیت‌های جامعه متفاوت است؛ باید وضعیت جامعه به گونه‌ای باشد که مردم بدون در نظر داشتن آمارها کاهش نرخ بیکاری را لمس کنند.

 بنا به گفته های «علی طیب نیا» وزیر اقتصاد، هر ۶۴ متر مسکن یک شغل ثابت و ۰.۸ شغل متغیر ایجاد می کند بنابراین پروژه عظیم مسکن مهر به تنهایی راه باریکی از حقوق و دلگرمی از داشتن شغل را در دل افراد جامعه ایجاد کرده بود که این کورسوی امید هم خاموش شد و افراد زیادی را خانه نشین کرد.

به هر حال به نظر می‌رسد بهتر باشد که دولت با انتشار اطلاعاتی در خصوص فعالیت‌های اقتصادی‌ که فرصت شغلی در آن ایجاد شده، مشخص نمودن فرصت‌های شغلی دائمی یا موقت، توزیع مشاغل در مناطق شهری و روستایی استان‌ها و سئوالاتی از این دست به شبهات ایجاد شده پاسخ دهد.

منبع: دانا

انتهای پیام/م