تاریخ انتشار خبر: ۱۴ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۱۷:۵۰:۲۹
کد مطلب : 85593

دیدار اوباما و “کودک مرموز جدید” عربستان

یک روزنامه انگلیسی با اشاره به نشستِ هفتۀ آیندۀ کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس با رئیس جمهور آمریکا جهت بررسی اوضاع خاورمیانه در کمپ دیوید، وزیر دفاع عربستان و جانشین ولیعهد این کشور را که قرار است در این نشست با اوباما دیدار کند، “کودک مرموز جدید” توصیف کرد.

دیدار اوباما و

 روزنامه “ساندی تایمز” در مطلبی به قلم “کریستینا لام” خاطرنشان کرد، “محمد بن سلمان” که گفته می شود ۲۹ ساله است، پیش از آن که پدر ۷۹ ساله اش سلمان بن عبدالعزیز او را در این پست منصوب کند، فرد شناخته شده ای نبود؛ ولی اکنون کوچک ترین شخصی به شمار می رود که در عربستان سعودی، متصدی پست وزارت دفاع شده است.

محمد بن سلمان، یک هفته است که جانشین ولیعهد شده است. انتصاب او به این سِمت، در چارچوب مجموعه ای از تغییراتِ غافلگیر کننده صورت گرفت که ملک سلمان انجام داد و با این تغییرات، میراث پادشاهی را به خاندان خود منتقل کرد. وی پس از منصوب کردن برادر زاده اش “محمد بن نایف” ۵۵ ساله به عنوان ولیعهد، پسر خود را جانشین ولیعهد کرد.

غربی ها، زمانی محمد بن نایف را شناختند که متصدی وزارت کشور شد و مبارزه با تروریسم را در دستور کار قرار داد. اما بر عکس او، شاهزاده محمد بن سلمان، به هیچ وجه در غرب شناخته شده نیست و حتی به زبان انگلیسی صحبت نمی کند و مانند دیگر شاهزادگان سعودی در غرب آموزش ندیده است.

اکنون محمد بن نایف و محمد بن سلمان، پس از پادشاه قدرتمندترین شخصیت های عربستان به شمار می روند.

کریستینا لام به نقل از یکی از مسؤولان آمریکایی نوشت: عربستان، به طور کلی کشوری است که در هاله ای از ابهام است. شاهزادۀ جدید نیز الگوی کامل پیرمردی با عینک مشکی است.

“آنتونی بلینکن” معاون وزیر خارجه آمریکا نیز در توصیف او گفت: او از اطلاعات زیادی برخوردار است و تمرکز و مشغولیت زیادی به امور کشور دارد.

شاهزادۀ جوان پدرش را در سفر به آمریکا همراهی خواهد کرد، و این در حالی است که روابط این دو کشور به سبب نوع تعامل آمریکا با ایران، به تیرگی گراییده است.

کریستینا لام نوشت: محمد بن سلمان، با به کارگیری ۱۰۰ جنگندۀ پیشرفته برای حمله به یمن و افزایش پشتیبانی از گروه های مسلح مخالف دولت سوریه، خط مشی خود را به جهان شناساند.

در عربستان سعودی، گفته می شود که محمد بن سلمان، ۳۵ سال دارد اما یکی از دیپلمات های غربی بر این باور است که سن واقعی او، شش سال کمتر است.

نویسندۀ این مقاله تاکید کرد: تغییرات ملک سلمان، هرچند به روی کار آوردن نسلی جوان از شاهزاده ها به حاکمیت منجر شد، اما این مساله تغییری در رویکرد این کشور به وجود نمی آورد زیرا ملک سلمان در مقایسه با عبدالله پادشاه قبلی به مقامات دینی این کشور نزدیک است.

تغییراتی که ملک عبدالله انجام داد، برکناری نورا الفایز را نیز شامل شد. نورا الفایز، توانسته بود به بلندپایه ترین مقامی برسد که تاکنون یک زن در یک وزارتخانه سعودی به عهده گرفته است. اما از آن جا که قصد داشت ورزش را به عنوان درس، در نظام آموزشی مدارس دخترانه بگنجاند، با راستگرایان سعودی رویارو شد و به همین سبب، پادشاه او را برکنار کرد.

از آن گذشته، در سه ماهِ اولیۀ پادشاهی سلمان، ۵۰ نفر در عربستان اعدام شدند و گشت زنی کمیته امر به معروف و نهی از منکر در بازارها نیز افزایش یافته است.

منبع: العالم