تاریخ انتشار خبر: ۱۴ , خرداد, ۱۳۹۵ | ۱۲:۵۳:۱۵
کد مطلب : 113288
سانسور سخنان سخنگوی وزارت خارجه آمریکا؛

«دیدار پنهانی دیپلمات‌های ایرانی و آمریکایی» دردسر‌ساز شد

وزارت خارجه امریکا پذیرفت که چند دقیقه از ویدئوی نشست خبری سال ۲۰۱۳ که در آن سخنگوی این وزارتخانه ظاهرا تصدیق کرده که مطبوعات را در مورد توافق هسته‌ای ایران گمراه ساخته، به طور عمد حذف شده است.

مذاکرات هسته‌ای «دیدار پنهانی دیپلمات‌های ایرانی و آمریکایی» دردسر‌ساز شد

وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه اذعان کرد در نسخه منتشر شده از ویدئوی یک کنفرانس مطبوعاتی در سال ۲۰۱۳ که در یوتیوب و سایت وزارت امور خارجه آمریکا منتشر شده بود، بخش هایی که حاوی پرسش هایی درباره رایزنی های هسته ای با ایران بوده، عمدا سانسور شده است.

 

جان کربی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اما به خبرنگاران گفت نسخه کامل این ویدئو دوباره در دسترس قرار خواهد گرفت.

 

او گفت وقتی متوجه این موضوع شدیم بلافاصله درخواست کردم نسخه کامل این ویدئو که همیشه در آرشیو موجود بوده دوباره منتشر بشود.

 

جان کربی

 

وزارت امور خارجه آمریکا پیشتر حذف بخش مذاکرات هسته ای ایران از ویدئوی کنفرانس مطبوعاتی دوم دسامبر ۲۰۱۳ را ناشی از اشکالات فنی عنوان کرد اما بعدا گفت این اقدام به درخواست دفتر روابط عمومی وزارت امور خارجه آمریکا صورت گرفته است.

 

نکته جالب آن است که هیچکدام از رسانه‌های غربی برای این اقدام وزارت خارجه آمریکا از واژه “سانسور” استفاده نکردند و به جای آن ترجیح دادند از واژه “حذف” استفاده کنند.

 

به نوشته صدای آمریکا، شبکه خبری دست راستی فاکس نیوز، اولین بار انتشار ویدیوی دستکاری شده را فاش کرد. در بخش حذف شده، جن ساکی، به خبرنگار شبکه فاکس نیوز که از او درباره احتمال دیدار پنهانی دیپلمات های آمریکایی و ایرانی می پرسد، پاسخ می دهد که بعضی وقت ها، دیپلماسی به “حریم خصوصی” نیاز دارد تا پیش برود.

 

جن ساکی

 

جن ساکی که اکنون مدیر ارتباط کاخ سفید است در اواخر چهارشنبه با انتشار بیانیه ای گفته بود که وی آن مقام نبوده است.

 

وی گفته بود : من موقعی که در وزارت خارجه بودم نه از ویراستاری یا حذف ‘ متن ‘ نشست خبری خود به هر شکل ممکن در مورد هرموضوعی اطلاع داشتم و نه آن را مورد تایید قرار دادم. من اعتقاد دارم که باید تا انجام ممکن است اطلاعات مهم را در اختیار مطبوعات قرار داد.

 

با این حال ، جیمز روسن خبرنگار فاکس نیوز یک ایمیل برای ساکی فرستاد و خواستار شفاف سازی شده و خاطرنشان کرد که این موضوع به ویراستاری یک متن بر نمی گردد بلکه در واقع به فیلم یک نشست خبری مربوط می شود.

 

ساکی پاسخ داد که اظهاراتش در مورد ‘ ویدئو نیز مصداق ‘ دارد ولی بعدا روسن را به ‘ افتراء زدن ‘ به وی بدون داشتن مدرک متهم کرده است.

 

منبع: جام نیوز

۴۴۴