تاریخ انتشار خبر: ۱۲ , آذر, ۱۳۹۳ | ۰۸:۵۲:۴۳
کد مطلب : 57318
بخش دوم/زاکانی در اهواز مطرح کرد:

دیگر هیچ جناحی به احمدی نژاد اعتماد نخواهد کرد/اصلاح طلبان به دنبال مرتبط کردن بخشی از اصولگرایان به خود هستند

زاکانی گفت:در این مرحله چیزی که بنده مشاهده می کنم تفاهم و همدلی اصولگرایان برای وحدت است و ان شاءالله این وحدت بر محور اصول قرار بگیرد و بتوانند با یک انتخاب و معرفی افراد شایسته به مردم بتوانند اقبال عمومی را داشته باشند تا کنون حرکت به سمت وحدت است و جلساتی که شکل می گیرد دارای افق روشنی است.

 

 

 

به گزارش عصر آبادان ، به نقل از اهوازنوین:علیرضا زاکانی در نشست خبری با اصحاب رسانه در اهواز در خصوص روند وحدت اصول گرایان اظهار کرد: اصول گراها یک تجربه بزرگی را از انتخابات گذشته کسب کردند ، این تجربه بزرگ این بود که هر موقع باهم بودند و براساس مصالح و منافع ملت دور هم جمع شده و فکر انقلاب اسلامی بودند واز خودشان گذشتند متن جامعه به آنها پاسخ مثبت داد و توانستند محملی را برای خدمت گذاری به مردم پیدا کنند هر موقع باهم تفرقه کردند و نسبت به هم دچار غرور و بخشی نگری شدند تاوانش را هم دیدند.

نمینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی حرکت اصولگرایان را به سوی وحدت ارزیابی کرد و افزود: در این مرحله چیزی که بنده مشاهده می کنم تفاهم و همدلی اصولگرایان برای وحدت است و ان شاءالله این وحدت بر محور اصول قرار بگیرد و بتوانند با یک انتخاب و معرفی افراد شایسته به مردم بتوانند اقبال عمومی را داشته باشند تا کنون حرکت به سمت وحدت است و جلساتی که شکل می گیرد دارای افق روشنی است.

وی خاطر نشان کرد: یک عده بخصوص از جناحهای رقیب علاقه مند نیستند که این وحدت رقم بخورد و دنبال این هستند که بخشی از اصول گراها را به سمت خودشان بکشند و بنده معتقد هستم این امر محقق نخواهند شد اما به هرحال استمرار این هوشیاری در متن جریان اصولگرایی یک ضرورت اساسی است؛زیرا زمانی که جلوتر رفته و به مصادیق برسیم ممکن است نگاههای بخشی بخواهد برجسته شود که باید از نگاه بخشی پرهیز کرده و دقت کرد مسیر وحدت را پیمود.

زاکانی در بخشی دیگر از صحبتهای خود جریان احمدی نژاد و وحدت وی با اصول گراها را اینگونه تحلیل و عنوان کرد:آقای احمدی نژاد از سال ۸۴ به بعدهیچ وقت در جهت وحدت اصولگرایان حرکت نکرد اگر جایی هم مثل انتخابات مجلس هشتم از جمعی دعوت کرد که ۱۵ نفر بودند و بنده هم بودم قبل از انتخابات خودش لیست مجزا داد و وحدت را شکست، سایر انتخابات از جمله انتخابات شورای سوم ،مجلس هشتم و الی آخر لذا هم اکنون کسی امید و نگاهی به ظرفیت ایشان ندارد و ایشان زمانی که در مسئولیت بود لیست هایی را که حمایت می کرد رای نمی آوردند چه برسد الان که دیگر در مسئولیت نیست .

زاکانی با اشاره به اینکه هیچ جناحی دیگر به احمدی نژاد اعتماد نخواهد کرد افزود: آقای احمدی نژاد نهایتا ظرفیت خودش و دیگران را معطوف به دوم خرداد خواهد کرد و این حرفی است که عملا انجام خواهد داد و در مصاحبه دو روز پیش خود نیز عنوان کرد که مجلس آینده دست اصول گراها نخواهد بود و دست اصلاح طلب هاست این سخن جای  حرف زیادی دارد در حالی که ما معتقد هستیم اینگونه نخواهد شد.

نماینده مردم تهران در مجلس افزود:سخن دیگری که احمدی نژاد گفت این  بود که اصول گرای واقعی مجلس مطهری است شما مواضع آقای مطهری را دیده و مرور کنید بعد مردم خودشان تشخیص خواهند داد که این مواضع آقای احمدی نژاد یعنی چی ؟ یا ارتباطاتی که آقای احمدی نژاد با برخی از آقایان دوم خردادی گرفتند لذا من معتقد هستم ایشون  باعث شد در انتخابات ریاست جمهوری اخیر کارهای بسیار خوبی که برای مردم کرد مورد فراموشی واقع شوند و کارهای نادرست آن به پای اصولگرایان نوشته شد و بخشی از ظرفیتش به جناح مقابل اصولگرایان سوق داده شود لذا می خواهم بگویم برای آن امیدی نیست .

وی با اشاره به شعارهای احمدی نژاد با اصول گرایان در برخی مقاطع تصریح کرد:ممکن است وی در برخی مقاطع قبل از رسیدن به ریاست جمهوری شعارهایی از جنس اصولگرایی می داد اما بعد از آن هیچ وقت مسیر جریان اصولگرا را دنبال نکرد و همیشه سعی بر این داشت تا فاصله خود را با اصول گرایان لحاظ کند ،وی در انتخابات شورا ها و خبرگان سال ۸۵ به طور مستقل آمد و خودش عامل اصلی شکستن لیست اصول گراها بود و چون ناکام ماند در مجلس هشتم بحث وحدت مطرح شد اما در ادامه بحث وحدت خودش لیست مجزا داد اما لیست ۸+۲۲ تهران را داد و ۸ نفر  را حذف کرد و ۸ نفر را اضافه کرد  و این بر خلاف همه قواعد و تعهدات انجام شد لذا بنده معتقدم به ایشان نباید پرداخت و بهتر است بگذاریم کار مشخص داشته و به کار خودش بپردازد.

وی در بخشی دیگر از صحبتهای خود از تعریف های اخیر آقای احمدی نژاد از آقای مطهری اشاره کرد و گفت: در مجلس هشتم آقای مطهری به اصرار آقای احمدی نژاد در لیست تهران گنجانده شد این تعریف  را دور از ذهن نمیدیدم زیرا از دو جهت قابل بحث است ، نکته اول بحث آقای احمدی نژاد بود که خودش علاقمند است به شدت به عرصه سیاسی برگردد و از هر وسیله ای استفاده می کند و این هم یک محمل است .

زاکانی ادامه داد:نکته دوم به هرحال مطالبی است که آقای مطهری می گوید به نظرم آن مبانی اولیه ایشان و نکاتی را که ذکر می کنند استدلال ها یک استدلال های ابتدایی است لذا یک نکاتی را بیان می کند که خروجی آن مورد سوء استفاده قرار می گیرد لذا هم آقای مطهری باید دقت خود را بیشتر کنند و هم در حقیقت همه متوجه باشند که آقای احمدی نژاد مجددا خواهان بازگشت به عرصه می باشد ولی بنظر بنده کسی دیگر به وی اعتماد نخواهد کرد.

نماینده مردم تهران در خصوص اقدامات اخیر اصلاح طلبان گفت:بطور کلی اگر بخواهیم گذری بر اقدامات آنها داشته باشیم این است که اصلاح طلبان و جبهه دوم خردادی طی اقدامات خود، دو مورد را دنبال می کردند که یکی معطوف به گره گشایی اقتصادی از طریق مراودات با خارج از کشور است که بتواند به عنوان یک امتیاز برنده در عرصه اجتماع و در داخل کشور برای خودش یک عقبه اجتماعی را فراهم کنند.

وی افزود:دوم  اینکه دوم خردادی ها علاقه مند بودند و هستند یک بخشی از اصول گرایان را به خود مرتبط کنند و بتوانند از ظرفیت آنها استفاده کنند،علی الخصوص اصول گرایانی که در انتخابات ریاست جمهوری اخیر به آقای روحانی رای دادند و از طرفی هم تلاش می کنند که یک تفرقه را در جناح مقابل خود ایجاد کنند که ظرفیت ها در جناح نزول یافته و با یک تشتتی در اجتماع زمینه پیروزی خودرا فراهم بکنند.

زاکانی تصریح کرد: بنظر بنده آنها متوجه شدند که ناموفق بودند و امروز بین تمام گروههای اصول گرا توجه به وحدت توجه اصلی است نه فرعی و در نظر اصولگرایان، امروز نه دشمن دست از دشمنی برداشته و نه از ضدیتش با نظام اسلامی کوتاه امده و نه آنها توانستند بخشی از اصولگرایان را با خود همراه کنند زیرا فضا شفاف تر شده و آنهایی که در دوره انتخابات اشتباهی را انجام دادند امروز متوجه شدند که اشتباه کردند که آن مسیر را رفتند .

زاکانی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر دلیل اصرار دولت بر نشاندن گزینه های دارای حلقه اتصال در فتنه بر سمت وزارت علوم پاسخ داد: این سوال از چند جهت قابل تحلیل است بنده از یکی از وزرای دولت پرسیدم شما چرا انقد اصرار دارید که افراد مساله دار را معرفی می کنید ایشان گفتند این سهم یک عده است که باید ادا شود این نظر یکی از وزرای دولت بود.

وی افزود:نکته دوم نظر یکی از اصلاح طلب های مجلس است که در واقع جز عناصر برجسته دولت هم هست به وی گفتم دلیل اصرار دولت بر گزینه های خود برای وزارت علوم چیست؟ پاسخ داد: من در جناح سیاسی دولت هستم اما دولت نگاه سیاسی خود را دارد  دلیل اصرار دولت بر گزینه های خود این بود که بتواند از خروجی اش در انتخابات آینده بهره برداری کند.

وی تاکید کرد:یعنی از تضاد بین دولت و مجلس بهره برداری شده و این باور را ایجاد کنند که مجلس نمی گذارد کار کنیم و در  انتخابات آینده بتواند برگ برنده برای خودش داشته باشد، این گفته های بنده نیست بلکه حرفهای یک اصلاح طلب موثر در داخل مجلس است که می گوید گفت می خواهند این را القا کنند که چرا با سنگ اندازی ها نمی گذارید دولت کار خود را بکند.

زاکانی در ادامه با اشاره به  دیدگاه متفاوت دولت به فتنه گفت:درواقع این دو بیان یکی از دل دولت بود و دیگری از دل مجلس این حرفهای خودشان هست اما نکته ای که در واقع در برداشت سوم است که آن نگاهی را که ما از فتنه داریم ممکن است آقای روحانی آن تعریف را نداشته باشد و آن ابعاد  گسترده فتنه برای ایران و انقلاب اسلامی ایران را قبول نداشته باشند لذا به میزان کمتر دیدن این ابعاد نسبت به جرائم عناصری که این فتنه را ایجاد کردند ، ممکن است به دیده اغماض نگاه شود و آنها در واقع این گونه استفاده شود.

نماینده مردم تهران تصریح کرد: آن موضوعی که ما در مجلس دیدیم انقدر کش دار نبود ولی ما حس کردیم یک لجبازی دارد صورت می گیرد ما هم استدلال می آوردیم که ما بحثمان بحث خطی و جناحی نیست بحث ما آن است که مصالح انقلاب اسلامی به آن نکاتی که در قانون و چهارچوب های منطقی است و نفع و عایدی است که برای خود دولت دارد که افرادی که برای دولت معرفی شده به کار نمی آیند اما دولت عقیده اش چیز یگری بود.

زاکانی درباره گزینه آخر دولت و وزیر فعلی علوم دولت یازدهم نیز گفت: باوجود اینکه آقای فرهادی کاملا دوم خردادی است هم پیشینه اش معلوم است و سوابقش اما با توجه به پارامترهایی که داشت و صحبتهایی که بیان می کرد حکایت از این داشت که گزینه آخر دولت مورد اقبال مجلس قرار بگیرد وسرانجام  ۱۹۷ رای آورد .

زاکانی همکاری مجلس با دولت را مشروط بر فراهم آوردن زمینه توسط دولت خواند و افزود:این نشانگر دقتی بود که نمایندگان می خواهند به دولت کمک کنند اما این دولت است که باید زمینه اش را فراهم کند، نگاه ما، نگاه فرقه ای و جناحی نیست چون زیرا این  نگاه باطلی است و به دنبال ناکارآمد کردن دولت است ولی ما دنبال توانمند کردن  دولت در جهت خدمت به مردم لذا از این جهت دولت هر قسمتی اش نیاز به کمک مجلس داشته باشد اکثر نمایندگان کمرهمت بستند تا به دولت کمک کنند تا مشکل مردم حل شود و امیدواریم که این امر محقق شود

وی در پایان یادآور شد:اداره این مملکت بر دوش همه کسانی است که در چارچوب نظام هستند ما باید یاد بگیریم باهم کار کنیم  اگر دوستان هرگروه خطا کردند اغماض نکینم ما باید یاد بگیریم همه جناح ها باهم کار کنند و هر جناحی هم در درون خودش تقوای جمعی را لحاظ کند و مصالح کشور را مد نظر قرار دهند.

 1. امیر می‌گه:

  اولا”جناب زاکانی لطف کنندبجای مردم اظهارنظرنکنندوتنهانظرات شخصی خودرابیان کنند.
  دوما”درآینده خواهیم دیدایشان نیزچطورهماننددیگردوستانشان جهت رای آوردن درمجلس وریاست جمهوری به احمدی نژادمتوسل خواهندشد”به ایشان توصیه میکنم بجای سوارشدن برماشین شخصی کمی دربین مردم حضورپیداکنندآنوقت متوجه خواهندشدکه اتفاقا این احمدی نژاداست که دربین اقشارمختلف نه تنهادرشهرستانهابلکه درتهران دارای رای میباشد.
  سوما”در مرام ومردمداری احمدی نژادهمین بس که ایشان هنوزهم پیگیرنامه های اقشارمختلف جامعه میباشند(قابل توجه آقای زاکانی که درطول هفته دفترشان هیچگونه برنامه ملاقات مردمی درمجلس شورای اسلامی ندارند)”

 2. ناشناس می‌گه:

  اقای زاکانی میشه از خدمات این محملی که تشکیل دادید برای مردم بیشتر صحبت کنید؟
  منظورتون دقیقا متوجه نمیشم اون۳۰۰۰ میلیارد میگید یا اقای زنجانی؟
  یارانه منظورتون یا دلار ۳۰۰۰ تومان؟
  قطعنامه ها چی اونا هم جز خدمات هستند؟
  نرخ بیکاری هم جز خدمات بود؟
  بنزین الوده چی؟