تاریخ انتشار خبر: ۱۶ , فروردین, ۱۳۹۴ | ۱۴:۱۲:۲۰
کد مطلب : 79428
بیانیه شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه‌های استان همدان:

ذوق‌زدگی در مسئله‌ی توافق لوزان ، خلاف تدبیر است

شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه‌های استان همدان در واکنش به اتفاقات هسته‌ای لوزان بیانیه‌ای صادر کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی، شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه‌های استان همدان در واکنش به اتفاقات هسته‌ای لوزان در بیانیه‌ای اعلام کرد:  ذوق زدگی از مسئله ای که در بهترین حالت حداکثر ۲۰ در صد در مسائل اقتصادی مردم موثر است و تاثیر آنچنانی بر قیمت مرغ و پرتقال ندارد را خلاف تدبیر دانسته و امیدواریم دولت با توجه جدی به دیدگاه‌های همه صاحب نظران موافق و مخالف بتواند به بهترین وجه هم در محیط اقتصاد داخلی و هم در عرصه دیپلماسی موفقیت در خور مردم ایران نائل آید.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

بسمه تعالی

با گذشت قریب به یک سال و نیم از عمر دولت تدبیر و امید به تعبیر رئیس محترم دولت گام دوم تعامل سازنده دولت با غرب در موضوع هسته ای برداشته شد. ضمن قدردانی از تلاش‌های تیم مذاکره‌کننده هسته ای که یکی از رکوردهای تاریخی را در مذاکرات در سطح جهان به نام خود ثبت کردند نکات ذیل را در خصوص این مذاکرات و بیانیه صادره به دولت محترم یادآوری می‌کنیم.

۱) اینکه دولت تلاش دارد از طریق دیپلماسی سنگ تحریم‌ها را از پیش پای حرکت ملت شریف ایران به سمت قله های پیشرفت بر دارد قابل تحسین است اما نگاه دولت به این بیانیه و یا حتی توافق تیر ماه  به عنوان استراتژی دولت برای حل مشکل اقتصادی نگاهی عقیم است. حل مشکل اقتصادی صرفا با شکل‌گیری اقتصاد درون زای و برون زای، اقتصاد دانش بنیان، اقتصاد جدا شده از نفت و تولید محورو در یک کلام اقتصاد مقاومتی ممکن است. در صورت عدم توجه به این مساله حتی در صورت انعقاد بهترین توافق، ایران به بازار مصرف کالاهای اروپا و امریکا مبدل شده و تولید داخلی در اثر واردات متلاشی می‌گردد. لذا دولت بایستی به توافق به عنوان مکمل اقتصاد مقاومتی نگاه کند اما متاسفانه نشانه‌ای از این موضوع دیده نمی‌شود.

۲) سابقه ی امریکا نشان داده است به عهد و پیمان خود پایبند نیست نمونه واضح آن قرارداد الجزایر است که آمریکا متعهد شده است در امور داخلی ایران دخالت نکند اما در سی سال  گذشته بعد از این قرارداد شاهد دخالت روزانه ای امریکا در امور داخلی کشورمان هستیم که البته همیشه پاسخ خود را از ملت بزرگ ایران دریافت کرده است. لذا دولت در قبال امتیاز گسترده ای که به طرف غربی واگذار کرده است و تضمین‌های عملی که پذیرفته است (ازجمله تایید آژانس به عنوان شرط اقدامات غرب ذکر شده است) لازم است تضمین‌های کافی را در یافت نماید. که هیچ نشانه ای از این موضوع نه در بیانیه ای مورد تایید وزارت خارجه کشورمان و نه در تفسیر آمریکای آن مشاهده نمی‌شود.

۳) متاسفانه مانند توافق ژنو در حالی که امتیازات ایران به طرف مقابل دقیق، قابل شمارش، قابل راست آزمایی است امتیازات غرب به ایران که جزء حقوق بدیهی ملت است با تعابیر ابهام آمیز، کلی و بدون تضمین ذکر شده است.

۴) تمایز بیان قرائن آمریکایی از بیانیه و قرائت رئیس جمهور محترم کشورمان نشانه این است که آمریکا که حتی در حرف پایبند به تعهدات مذاکرات طولانی یک و نیم سال گذشته نیست در حالی که جناب آقای روحانی از لغو یک باره تحریم ها در روز اول اجرای توافق صحبت می کند طرف امریکایی از تعلیق مرحله به مرحله تحریم های هسته ای بحث می کند لذا آنچه به دست آمده نه لغو تحریم ها بلکه تعلیق است و نه یک بار است بلکه مرحله به مرحله است و نه همه تحریم‌ها است که تحریم‌های هسته ای است.

لذا ما دانشجویان انقلابی دانشگاه‌های همدان ضمن تشکر از تلاش دولت و تیم مذاکره کننده، ذوق زدگی از مسئله‌ای که در بهترین حالت حداکثر ۲۰ در صد در مسائل اقتصادی مردم موثر است و تاثیر آنچنانی بر قیمت مرغ و پرتقال را ندارد را خلاف تدبیر دانسته و امیدوار است که دولت با توجه جدی به دیدگاه های همه صاحب نظران موافق و مخالف بتواند به بهترین وجه هم در محیط اقتصاد داخلی و هم در عرصه دیپلماسی موفقیت در خور مردم ایران نائل آید. ان‌شاءالله

شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه‌های استان همدان

انتهای پیام/خ