تاریخ انتشار خبر: ۲۸ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۱۵:۲۱:۲۴
کد مطلب : 90188

رئیس جمعیت هلال‌احمر آبادان: درون‌مایه اهداف جمعیت هلال‌احمر، تسکین آلام بشری است

رئیس جمعیت هلال‌احمر آبادان گفت: جمعیت هلال‌احمر اهداف متعددی را دنبال می‌کند که درون‌مایه همه آنها، تسکین آلام بشری است.

 

خبرگزاری فارس: درون‌مایه اهداف جمعیت هلال‌احمر، تسکین آلام بشری است

به گزارش عصر آبادان ، فرزاد‌ آلفونه  اظهار کرد: جمعیت هلال‌احمر در ایران فعالیت‌های خود را از سال ۱۳۰۸ به طور رسمی و با اهداف متعددی از قبیل تلاش برای تسکین آلام بشری و تامین احترام به انسان‌ها، کوشش جهت برقراری دوستی و تفاهم و صلح پایدار بین ملت‌ها، حمایت از زندگی و سلامت انسان‌ها بدون تبعیض و در نظرگرفتن جنس و نژاد آنها، آغاز کرد.

وی در ادامه به وظایف جمعیت هلال‌احمر اشاره کرد و گفت: از وظایف این نهاد می‌توان به ارائه خدمات امدادی در حوادث غیر مترقبه در داخل و خارج از کشور، برنامه‌ریزی و اقدام جهت آمادگی مقابله و آموزش عمومی، ارسال کمک و اعزام نیروهای امدادی به سایر کشورها در صورت لزوم، کمک به توانبخشی و تسکین آلام مصدومان، آوارگان و درماندگان، کمک به تهیه دارو و تجهیزات پزشکی و درمانی با موافقت وزارت بهداشت و درمان و سازمان صلیب سرخ جهانی در وضعیت بحران، است.

رئیس جمعیت هلال‌احمر آبادان تصریح کرد: این جمعیت منظور پیش‌برد فعالیت‌های تخصصی، اقدام به تشکیل سازمان‌های درونی کرده تا به این ترتیب بتواند در تمام زمینه‌های ممکن به نیازمندان خدمات‌رسانی کند.

آلفونه در تشریح این سازمان‌های درونی گفت: یکی از این سازمان‌ها، سازمان امداد و نجات هلال‌احمر است که در کشور ما این سازمان به لحاظ تجهیزات و توانایی امداد، جزو پنج کشور اول جهان است.

وی افزود: عمده فعالیت‌های سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر ایران که ملموس و قابل دید است، پوشش امدادی و کمک‌رسانی در حوادث طبیعی از جمله زلزله و سیل و آتش‌سوزی و در حالت عادی در زمان حوادث جاده‌ای را می‌توان نام برد.

رئیس جمعیت هلال‌احمر آبادان با اشاره به اینکه رتبه اول مرگ‌ و میر در ایران مربوط به حوادث جاده‌ای است، خاطرنشان کرد: در تمام جاده‌های کشور به فواصل ۴۵ کیلومتر از هم، پایگاه‌های امداد و نجات ایجاد شده‌اند که به طور شبانه‌روزی و به صورت تخصصی آماده خدمت‌رسانی به هموطنان هستند.

آلفونه در ادامه عنوان کرد: سازمان دیگری که زیرنظر جمعیت هلال احمر فعالیت می‌کند، سازمان داوطلبان است که در حوزه اجتماعی و به صورت حلقه اتصال یا پل ارتباطی بین نیاز نیازمند و توان توانمند به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه در چند سال اخیر کارهای بزرگی در آبادان صورت گرفته، تصریح کرد: «سفرنامه سلامت» یکی از کارهایی بود که جهات تحقق درآمدهای جمعیت هلال احمر برای کمک به درمان بیماران سرطانی در آبادان انجام شد.

رئیس جمعیت هلال احمر آبادان ادامه داد: طرح دیگری که اجرا کردیم، «رسول صادق» بود که کمک‌های مردمی را برای رساندن به بیماران و نیازمندان جمع‌آوری می‌کنیم.

آلفونه افزود: همچنین هرساله در زمینه بهداشت و درمان روستاها و مناطق دورافتاده کشور که یکی از مشکلات اساسی به شمار می‌رود، اردوهای جهادی را برگزار می‌کنیم که طی این اردوها، امدادگران هلال‌احمر در قالب تیم‌های پزشکی به ویزیت و درمان رایگان بیماران و انجام امور مربوط به غربالگری در این مناطق می‌پردازند.

وی اظهار کرد: ما در آبادان ۶ روستای نهر سلیم، کوت شنوف، ابوشانگ، تنگه۳، آلبوحمید و صیداویه را تحت پوشش این طرح قرار دادیم.

رئیس جمعیت هلال‌احمر آبادان با اشاره به سازمان جوانان هلال‌احمر گفت: از آنجا که اساس فعالیت‌های هلال‌احمر، مردمی و داوطلبانه است، لذا سازمان جوانان هلال‌احمر در سال ۱۳۲۶ شمسی در ایران فعالیت خود را در زمینه تقویت و آموزش امدادگران آغاز کرد.

آلفونه در ادامه عنوان کرد: سازمان تدارکات پزشکی نیز در همین راستا و با هدف ارائه خدمات پزشکی در راستای تهیه دارو و تجهیزات در زمان حوادث و فوریت‌های دارویی با کادر پزشکان متخصص و امکانات پیشرفته در جمعیت هلال‌احمر تشکیل شده است.

وی در پایان از راه‌اندازی مرکز ارتوپدی فنی در آبادان خبر داد و گفت: این مرکز در زمینه ارائه فعالیت‌های توانبخشی راه‌اندازی شده و به ساخت تجهیزات مربوط به ارتز و پروتز می‌پردازد که در سال گذشته به صورت کامل تجهیز شد.

منبع: فارس