تاریخ انتشار خبر: ۵ , بهمن, ۱۳۹۴ | ۰۹:۰۰:۰۳
کد مطلب : 105832

رئیس جمهور و تحریف دوباره تاریخ

حجت الاسلام عادل فریحی مدیرمسئول هفته نامه صبح اروند در مطلبی نوشت:

مدتی قبل در مسیر مذاکرات هسته ایی ، جناب رئیس جمهور برای پیش برد اهداف خود و  برای توجیح مذاکرات با دشمن دست به دامان تاریخ شد و سعی کرد با تحریف تاریخ صلح امام حسن علیه السلام و گفت گوی امام حسین علیه السلام با عمر سعد در مقابل استدلال مخالفینش حرفی برای گفتن داشته باشد، که از طرف مقام معظم رهبری این استدلال و مغالطه رئیس جمهور مورد عتاب قرار گرفت .
و حالا بعد از گذشت آن جریان دوباره رئیس جمهور برای مقابله با نهاد ولایی شورای نگهبان دست به تحریف تاریخ زد. تحریف فقط این نیست که یک جریان را اشتباه نقل کنید ، همین که یک جریان را کاملا نقل نکنید و فقط به یک فراز آن متمسک بشوی و آن را بزرگ کنید هم تحریف است . مانند فعل رئیس جمهور محترم.
آقای روحانی در جلسه با مسئولین برگزاری انتخابات گفت : « … امیرالمؤمنین مشاهده کردند که در فارس شلوغ است و کسی نمی‌تواند اداره کند و سیاستمدار پخته‌ای را و برخی مواقعی تا حدی قابل قبول بود زیادبن ابیه را استاندار فارس کرد که وی پدر عبیدالله‌بن زیاد بود، اما الان دولت یک همچنین فردی را قرار دهد، چه می‌شود؟»
در این باره به چند نکته اشاره می کنیم :
۱٫« زیاد » کیست ؟ و چرا رئیس جمهور در این مقطع اسم او را ذکر کرد . جواب عرض می شود که زیاد از جوانان با ذکاوت و هوشمند زمان خود بود . عیبی که در او است و آقای روحانی بخاطر آن به ذکر زیاد پرداخته است اشکالی می باشد که مورخین در نسب او ذکر کرده اند و اینکه مادرش از زنان بد کاره ی دوران جهالیت بوده است . همچنین فرزند او از قاتلین امام حسین علیه السلام می باشد.
در کتب تاریخ آمده است که ، زیاد در آغاز جوانى ، روزى در مقابل خلیفه دوم و سایر اصحاب ، دفتر حساب بصره را به گونه اى جسورانه و عالى ارائه داد، که خلیفه و حاضران ، شگفت زده شدند. زیاد در شغل دفترداری بود تا روزگار عمر و عثمان به پایان رسید و امام على علیه السلام در پى جنگ جمل به بصره آمد. پس از این نیز زیاد، نویسنده ابن عباس ، استاندار امام در بصره بود و نیابت وى را در برخى بلاد جنوبى ایران ، از استانهاى خوزستان ، فارس و کرمان فعلى را بر عهده داشته است . به روایت مسعودى ، از سوى امام ، حکومت فارس را بر عهده داشته است .
در این زمان ، از سوى معاویه بن ابوسفیان ، حیله هاى پى در پى براى فریب دادن زیاد، روانه بصره مى شد تا او و منطقه تحت قلمروش را از تبعیت امام خارج کند. اما مقاومت زیاد، نه تنها در زمان امام على علیه السلام ، بلکه در زمان حکومت چند ماهه امام حسن علیه السلام نیز قابل تحسین است.
و در زمانی که عبدالله ابن‌عباس ، پسرعموی پیغمبر و امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام به ایشان خیانت کرد و بیت‌المال بصره را برداشت و گریخت، زیاد ابن ابیه بود که وفاداری به امام علی علیه‌السلام و خلاء عبدالله ابن عباس را جبران می‌کند، پایداری می‌کند، حتی فتنه‌ای که عوامل معاویه بر بصره ایجاد کرده بودند و می‌خواستند بصره را از قلمرو حکومت حضرت خارج کنند، او محکم در برابر فتنه‌گران ایستاد و مقاومت کرد و از حضرت هم درخواست کمک کرد که امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام جاریه ابن قدامه سعدی یکی از سرداران خود را با سپاهی به سوی بصره فرستاد که این سپاه و از طرفی هم زیاد ابن ابیه موفق شدند فتنه‌گران شورشی برانداز را در بصره سرکوب کنند. همچنین وقتی امام مجتبی علیه‌السلام به خاطر خیانت خواص و سرشناسان عراق مجبور به پذیرش صلح با معاویه لعنه‌الله می‌شود، زیاد ابن‌ابیه که حاضر نبود با دشمن سازش کند در قلعه شهر استخر فارس پناه گرفت و تحصن کرد و حاضر نبود با معاویه بیعت کند. لذا معاویه فرزندان او را گروگان گرفت تا او خود را تسلیم کند که حاضر به تسلیم نبود .
این ها گوشه ایی از وفاداری های زیاد به امام علی و امام حسن علیهما ‌السلام است . و در زمان حیات این دو معصوم از او هیچ مخالفتی سر نزده است و با توجه به اینکه حال فعلی اشخاص ملاک است در این زمان زیاد مشکلی ندارد اما بعد از امام حسن علیه السلام ، او به معاویه پیوست . پس اگر رئیس جمهور تاریخ را کامل نقل می کرد مشاهده می کرد که زیاد نمونه ی خوبی برای سخنانش نبوده است .مانند او در تاریخ زیاد است مانند زبیر و طلحه و شمر که هر کدام در یک زمانی به صراط مستقیم بوده اند ولی بعدها منحرف شده اند و در تاریخ معاصر ما و در همین دوران نیز به مانند این افراد کم نیستند مانند سران فتنه ، سروش ، گنجی و دیگران .
۲٫نکته دوم این است که اگر مشاهده می شود امام یک نفری را بر سر کار می گذارد که نسب پاکی ندارد ، نبودن یار و یاور است . آیا صحیح است دوران ما که مردم و جوانان جان و مال خود را برای انقلاب می دهند به دوران تنهایی امام معصوم تشبیه کرد آیا این جفا به مردم ایران نیست ؟
۳٫سوالی که از رئیس جمهور محترم باید پرسیده شود این است که ایشان به دنبال حمایت از چه نسب ناپاکانی برای ورود به مجلس است که دست به دامان زیاد ابن ابی گردیده است .
آنچه مسلم است جناح فتنه گران نگاهشان به این دولت نگاه رحم اجاره ایی است و زمان اتخابات موقع زایمان این رحم اجاره ایی بوده که به درایت شورای نگهبان ظاهرا کار به سقط جنین رسیده است و بالاخره سقط جنین هم درد دارد و درد فریاد وناله به دنبال خواهد داشت.