تاریخ انتشار خبر: ۱۹ , بهمن, ۱۳۹۳ | ۲۳:۳۲:۲۸
کد مطلب : 72268
بی بی سی؛

رابطه شکرآب شد/ هدیه جمهوری‌خواهان به جمهوری‌اسلامی+تصاویر

شبکه انگلیسی بی بی سی فارسی در برنامه ای به بررسی تیرگی روابط آمریکا و رژیم صهیونیستی پرداخت. کارشناسان بی بی سی معتقدند که سیاست های غلط در آمریکا موجب افزایش اقتدار ایران شده است.

به گزارش عصر آبادان ، شبکه انگلیسی بی بی سی فارسی (BBCPERSIAN) در تحلیل مخالفت اوباما با تشدید تحریم های ایران و دعوت تندروهای جمهوری خواه از نتانیاهو برای سخنرانی در کنگره می گوید: «رابطه آمریکا و اسرائیل این روزها شکرآب است. اختلاف از اینجا آغاز شد؛ اولین نطق رئیس جمهور آمریکا در جمهوری‌خواه‌ترین کنگره آمریکا در نیم قرن گذشته.»

 

 

به گفته بی بی سی دعوت “جان بینر” رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از نتانیاهو برای سخنرانی در کنگره به شدت به رئیس جمهور آمریکا برخورده است، تا آنجا که وی گفته با نتانیاهو ملاقات نمی کند و ظاهرا اسم او را هم از لیست فیس بوک خود حذف کرده است.

 

 

به گزارش بی بی سی، نتانیاهو می گوید از نظر اخلاقی خود را متعهد می داند از هر موقعیتی برای نشان دادن تهدید مرگبار ایران علیه اسرائیل استفاده کند.

 

 

در گزارشی که بی بی سی پخش کرد به نقل از نظرسنجی “مؤسسه چتم هاوس”آمده است که “آخرین نظرسنجی مؤسسه سلطنتی امور بین الملل بریتانیا نشان می دهد که ۳۵% بریتانیایی ها احساس کاملا نامطلوبی نسبت به اسرائیل دارند.”

 

 

بی بی سی برای بررسی”تیرگی بی سابقه روابط آمریکا و اسرائیل” برنامه ای با حضور سه کارشناس برگزار کرد.

 

 

 

 

در این برنامه به دو اشتباه استراتژیک گذشته و حال در آمریکا اشاره شد:

 

۱٫ هر سه میهمان بی بی سی اذعان داشتند، سیاست های دولت جورش بوش کوچک و حمله اش به عراق و افغانستان، موجب برتری ایران در منطقه و جهان شده است.

 

۲٫ دعوت از نتانیاهو و تیرگی کنونی روابط آمریکا و رژیم صهیونیستی اشتباه دیگری است که قدرت ایران را افزایش خواهد داد.

 

 

“منصور فرهنگ” با عنوان استاد روابط بین الملل دانشگاه بنینگتون، تأکید کرد: «در تاریخ سیاست خارجی آمریکا بی سابقه است که رئیس مجلس نمایندگان، رئیس دولت خارجی را دعوت کند تا در کنگره با رئیس جمهور آمریکا مخالفت کند.»

 

 

“منیر جاودانفر” که از سرزمین های اشغالی با بی بی سی گفتگو می کرد نیز رفتار نتانیاهو را نپسندید و گفت: «متأسفانه آقای نتانیاهو دارد از روابط آمریکا و اسرائیل برای ارتقای موقعیت خودش سوءاستفاده می کند.»

 

 

 

 

 

مجری بی بی سی نیز از احتمال خروج دموکرات ها هنگام سخنرانی نتانیاهو ابراز نگرانی کرد و تصریح کرد: «احتمال دارد عده زیادی از نمایندگان دموکرات از جلسه خارج شوند و سخنرانی وی را بایکوت کنند. به نظر می رسد برای اولین بار در کنگره آمریکا درباره اسرائیل یک مسأله جدی به وجود می آید که تا به حال نبوده است. کنگره همیشه در حمایت از اسرائیل متحد بوده است.»

 

 

قدرت یافتن ایران در پی حمله آمریکا به عراق و افغانستان، بارها در این برنامه تکرار شد. فرهنگ با انتقاد از سخنان قاسمی نژاد در این برنامه گفت: «می گویند که اوباما دارد از شیعیان حمایت می کند. این بوش بود که عراق را تسخیر کرد و دست شیعیان را باز گذاشت. این حزب جمهوری خواه بود که عراق را به کنترل شیعیان درآورد.»

 

 

ویدئو

 

قاسمی نژاد قدرت ایران را بسیار بیشتر از این خواند و گفت: «اینکه نتیجه حمله بوش به عراق این شد که ایران، عراق را تحت کنترل ببرد، درست است اما مسأله فراتر از این است. در یمن هم که اکثریت سنی هستند گروه تحت حمایت ایران، دولت تحت حمایت آمریکا را سرنگون کرد.»

 

 

بخش دیگری از سخنان سعید قاسمی نژاد را جاودانفر اینگونه زیر سؤال برد: «در تاریخ معاصر، هیچ رئیس جمهوری وجود نداشته که به اندازه آقای اوباما به اسرائیل تسلیحات نظامی فرستاده باشد. کمک نظامی‌ای که ما از این دولت دریافت کردیم حتی از دولت بوش هم دریافت نکردیم.»

 

 

 

 

ناصر فرهنگ در بخشی از سخنانش خود را دوستدار و متعهد به رژیم صهیونیستی و صهیونیست ها را “مدل کشورهای خاورمیانه” معرفی کرد.

 

 

وی با تندی و پرخاش خاصی که مخاطب را به یاد اظهارات نتانیاهو می انداخت، سخنانش را با انتقاد از رویه نتانیاهو ادامه داد و با عبارت “ایران، کشوری مستبد و فاشیستی است.”  افزود: «ولی هیچ شباهتی به آلمان هیتلری ندارد.»

 

 

فرهنگ بار دیگر به انتقاد از بوش پرداخت و گفت: «عراق و افغانستان، دو دشمنی بودند که ایران گرفتار آن ها بوده اما آقای بوش این دو دشمن را از بین برد و نفوذ ایران را گسترش داد. این هدیه جمهوری خواهان به جمهوری اسلامی بوده است.»

 

منبع: جام نیوز