تاریخ انتشار خبر: ۱۶ , مهر, ۱۳۹۳ | ۰۹:۴۱:۰۰
کد مطلب : 49487

راز در مورد دکمه‌های گوشی اندروید

هیچ اهمیتی ندارد که چقدر گوشی اندروید خود را دوست دارید، اما همیشه این احتمال وجود دارد که گوشی شما قابلیت هایی داشته باشد که شما از آنها بی اطلاع هستید. مثلا در مورد دکمه های گوشی اندروید خود تا چه حد میدانید؟ آیا میدانستید این دکمه ها پنج کارایی اساسی دارند که همه از آنها با خبر نیستند؟!

 این روزها که اغلب گوشی های هوشمند اندروید از صفحه نمایش های به اصطلاح «لبه تا لبه» یا Edge-to-Edge برخوردار هستند، دکمه ها عقب نشینی کرده اند! اما هنوز چند تایی از این دکمه ها را میتوان در هوشمند های اندروید یافت.

مسلما قرار نیست به دوران گوشی های BlackBerry باز گردیم و یک صفحه کلید Qwerty در پایین صفحه نمایش را تصور کنیم، اما دکمه ها بخشی جدای ناپذیر از گوشی های هوشمند هستند، و این بسیار عالی است. زیرا دکمه های گوشی شما قادر به انجام برخی امور هستند که در جای خود بسیار کاربرد دارند.

هر گوشی اندروید دکمه های Power و تنظیم صدا را به شکل فیزیکی دارا است و علاوه بر آن دکمه های اصلی اندروید معمولا به شکل Capacitive یا خازنی در پایین گوشی قرار گرفته اند. این دکمه ها از تکنولوژی متفاوتی با صفحه نمایش گوشی استفاده میکنند.

در مجموع این شش دکمه، به همراه یکدیگر قادر هستند قابلیت هایی را در گوشی شما فعال کنند که شاید از وجود آنها هم خبر نداشتید. ما در اینجا پنج راز مخفی در پشت این دکمه های به ظاهر ساده را برای شما فاش میکنیم:

5راز مخفی در مورد دکمه‌های گوشی اندروید

۱ – عکاسی از صفحه نمایش گوشی

بدون استفاده از هیچ ابزار یا App جانبی قادر هستید که آنچه از آنچه بر روی صفحه نمایش شما دیده میشود عکاسی کنید یا به اصطلاح Screenshot بگیرید. ترکیبی از دکمه ها از صفحه نمایش شما عکاسی میکند و آن را در گالری ذخیره مینماید.

برای اینکار کافی است که دکمه های Power و صدای پایین را همزمان فشار داده و برای یک یا دو ثانیه نگه دارید:

5راز مخفی در مورد دکمه‌های گوشی اندروید

۲ – انجام یک Reboot یا راه اندازی مجدد گوشی

مراقب باشید که زمانی که از صفحه نمایش خود Screenshot میگیرید، دکمه ها را بیش از حد نگه ندارید. تنها تفاوت بین گرفتن عکس از صفحه نمایش گوشی و Reboot کردن آن، زمان است. همین ترکیب برای راه اندازی مجدد گوشی اندروید به کار میرود، تنها لازم است که دکمه های Power و صدای پایین را برای مدت زمان حدود ۱۰ ثانیه نگه دارید.

۳ – قطع سریع تماس

شما به سادگی میتوانید یک تماس را با فشار دادن دکمه Power تمام کنید یا آن را بدون جواب دادن رد کنید. این کار از آنچه که فکر میکنید بیشتر بدرد میخورد. تصور کنید در یک جلسه مهم هستید و فراموش کرده اید تا گوشی هوشمندتان را که در جیب شما است، در حال ساکت قرار دهید.

در این هنگام اگر کسی با شما تماس بگیرد، تنها کافی است دست در جیب خود ببرید و دکمه Power را فشار دهید. اما قبل از اینکار باید تنظیمات مربوطه را در گوشی خود فعال کنید. به تنظیمات گوشی خود بروید و در قسمت Accessibility گزینه Power button ends call را علامت بزنید.

۴ – دسترسی سریع به Google Now

آیا از Google Now استفاده میکنید؟ اگر نمیکنید، حرف ما این است که هرگز این اشتباه را نکنید! مگر میشود گوشی اندروید داشت و از Google Now با همه قابلیت های جالب آن صرف نظر کرد؟ اگر کمی با این ابزار سر و کله بزنید متوجه میشوید که تا چه میزان میتواند کارهای روزمره شما را با گوشی، سهولت بخشیده و سر و سامان دهد. بهر حال این منشی مجازی گوگل، نسخه پیشرفته تر Siri در iOS است.

اما برای دسترسی سریع به این منشی مجازی خوب، یک راه سریع هم وجود دارد. برای دسترسی به این ابزار دکمه Home را فشار داده و نگه دارید و بعد از نمایش آیکون های popup بدون برداشتن انگشت خود آن را به سمت آیکون Google بکشید و رها کنید.

5راز مخفی در مورد دکمه‌های گوشی اندروید

۵ – استفاده از دکمه Home به عنوان میانبر

بگذارید تصور کنیم که شما نمی خواهید وقتی دکمه Home را فشار میدهید به صفحه Home بروید. برای مثال شاید شما از گوشی خود تنها به عنوان وسیله تماس استفاده میکنید (فکرش را بکنید!) و نیاز دارید از دکمه Home برای رفتن به بخش تماس استفاده کنید. یا آنکه به سادگی با دکمه Home مرورگر خود را باز کنید.

خوشبختانه این امکان هم وجود دارد که با دو بار ضربه پشت سر هم بر روی دکمه Home یکی از ۸ کارکرد اصلی که از پیش تعریف شده را اجرا کنید. برای این کار مجددا به تنظیمات گوشی رفته و در همان بخش Accessibility گزینه مربوط به Double tap home launch را تعیین کنید.

اینها تنها چند نمونه از ترفند هایی بود که با استفاده از این دکمه های ساده میتوان به کار برد. اندروید پر از این ترفند ها و نکته های مخفی است. شما چه ترفند و نکته مخفی در این سیستم عامل محبوب سراغ دارید؟


منبع: تابناک