تاریخ انتشار خبر: ۱۹ , اسفند, ۱۳۹۳ | ۰۹:۳۶:۳۹
کد مطلب : 76896
در گفتگو با رهیاب مطرح شد:

راهکارهای سردارنقدی برای قطع وابستگی به نفت و تحریم غرب/نقدی:دولت از بسته پیشنهادی اقتصاد مقاومتی استقبال نکرد

رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت:ما ۶۶ میلیارد دلار واردات رسمی داریم که با ۲۰میلیارد دلار قاچاق کالا روی هم ۸۶ میلیارد دلار می شود اگر نصف چیزهای بی فایده ای که نیاز به واردات آنها نیست را حذف کنیم همین کار بخش زیادی از نیاز ما به ارز را از بین می برد.

 
 سردار محمد رضا نقدی رئیس سازمان بسیج مستضعفین در گفت‌و‌گو با رهیاب در خصوص راهکارهای قطع وابستگی به نفت اظهار داشت:ما ۶۶ میلیارد دلار واردات رسمی داریم که با ۲۰میلیارد دلار قاچاق کالا روی هم ۸۶ میلیارد دلار می شود اگر نصف چیزهای بی فایده ای که نیاز به واردات آنها نیست را حذف کنیم همین کار بخش زیادی از نیاز ما به ارز را از بین می برد.

وی افزود:به جای اینکه نفت را خام بفروشیم باید آن را به فرآورده و محصولات مصرفی تبدیل کنیم اگر این یک میلیون بشکه ای که امروز می فروشیم تبدیل به محصول شود بیکاری در ایران نخواهیم داشت.

سردار نقدی با اشاره به واردات گسترده محصولات عذایی به کشور گفت:۱۰ تا۱۲ میلیارد واردات مواد غذایی داریم که می توانیم با توجه به بخش کشاورزی و  بهره وری از زمین که کاملا هم شدنی است این واردات را حذف کنیم.

وی ادامه داد:هزینه های زائد فراوانی در دستگاه ها داریم که اگر همین ها را جمع و جور کنیم و در هزینه های تشریفاتی صرفه جویی کنیم بخشی از نیازهای ما به پول نفت برطرف می شود.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین خاطر نشان ساخت:معوقات بانکی و فرار از مالیات های فراوانی داریم که دستگاه ها کمتر سراغ اعاده این حقوق می رونداین پول ها  می توانند نیازهای زیادی از دولت را رفع کند.

 وی در پاسخ به این سوال که نتیجه بسته پیشنهادی اقتصاد مقاومتی بسیج به دولت چه شد اظهار داشت:از طرف دولت استقبالی نشد.

سردار نقدی در خصوص فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر تحریم غرب عنوان داشت:ما رتبه یک انرژی فسیلی در دنیا را داریم تصمیمات ایران می تواند سرنوشت انرژی دنیا را تغییر دهد.

وی با بیان اینکه ایران ظرفیت های بالایی برای تحریم غرب دارد ادامه داد:ممکن است امروز غربی ها خریدار مستقیم نفت نباشند ولی اگر خودمان شیرهای گاز و نفت را ببندیم تعادل بازار به هم می خورد.

وی افزود:نباید فراموش کرد که عمده گاز و نفت منطقه از زیر پای پیروان حضرت آقا می گذرد اگر ایشان دستور دهند که شیرهای گاز ونفت قطع شود در کشورهای دیگر هم این اتفاق خواهد افتاد.

سردار نقدی در پایان گفت:ایران مسیر ترانزیت هوایی و زمینی بسیاری از کشورهای دنیاست تمام این گزینه ها می توانند برنامه تحریمی ما برای غربی ها در آینده باشند.