تاریخ انتشار خبر: ۱۶ , خرداد, ۱۳۹۴ | ۱۴:۲۰:۵۴
کد مطلب : 93846
عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر آبادان خبر داد

راه‌اندازی کمیته «فرهنگ شهروندی» در آبادان

عضو کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر آبادان از راه‌اندازی کمیته «فرهنگ شهروندی» در این شهر خبر داد.

خبرگزاری فارس: راه‌اندازی کمیته «فرهنگ شهروندی» در آبادان

عبدالرضا قاسمی‌زاده  با ضروری خواندن انجام کارهای فرهنگی در شهر، اظهار کرد: شورای اسلامی شهر می‌تواند در عملکرد جریانات فرهنگی اثربخش باشد.

وی با اشاره به بازدیدهای اعضای کمیسیون فرهنگی شورا از مناطق مختلف کشور در طی چند ماه اخیر، افزود: در این بازدیدها در جریان شیوه فعالیت کمیته فرهنگ شهروندی در شهرستان‌های مختلف قرار گرفتیم و با توجه به بازخورد بسیار خوب عملکرد این کمیته تصمیم به راه‌اندازی آن در شهر آبادان را داریم.

عضو کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر آبادان تصریح کرد: کمیته فرهنگ شهروندی در آبادان با محوریت «مساجد» فعالیت خواهد داشت چرا که با صرف کمترین هزینه و امکانات و با بهره‌مندی از انگیزه‌های بسیار خوب جوانان می توان بیشترین بهره‌وری را داشت.

قاسمی‌زاده تصریح کرد: بچه‌های مساجد که از پتانسیل و توان بسیار بالایی نیز برخوردارند از قدیم الایام چه در دوران دفاع مقدس و چه پس از آن همواره و در تمام زمینه‌ها پای کار بوده و مهمترین محور کارشان در مجموع پشتیبانی از امور سپاه و بسیج بوده است.

وی یادآور شد: تصمیم داریم تا از این جوانان به جز مباحث فرهنگی در ابعاد مختلف کار در شهرستان نیز کمک بگیریم و کارها را با شور و تلاش مضاعف‌تری دنبال و به سرانجام برسانیم.

عضو شورای اسلامی شهر آبادان گفت: کار و تلاش در زمینه مسائل معنوی، روحی و روانی، ناهنجاری‌های اجتماعی که شهروندان به ویژه نوجوانان و جوانان با آن دست به گریبانند، مباحث فرهنگی، سلامتی و حتی تغذیه از جمله زمینه‌های کاری برای جوانان مساجد خواهد بود.

قاسمی‌زاده با تاکید بر اینکه باید ایده یک شهروند خوب در شهر ایجاد و در جهت رونق آن کوشش شود، افزود: جوانان ما باید با الگوگیری از بزرگان دین و ائمه اطهار در انجام امور خود به نحو مطلوبی بکوشند.

وی با بیان اینکه موضوع امروز جامعه ما تنها سیاست زدگی نیست، افزود: باید به سایر مقولات نیز پرداخته شود، آبادان شهری‌ست که بیش از ۴ هزار شهید را تقدیم نظام و انقلاب کرده و به رغم گذشت ۳۰ سال از دوران دفاع مقدس این شهر همچنان درگیر مشکلات ریز و درشت فراوانی است.

عضو کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر آبادان تصریح کرد: این یکی از چالش‌های مسئولان ذیربط است، وحدت، کار، تلاش، همدلی و همزبانی بایستی در اینجا به شکل عملیاتی در آید، چه زمانی می‌توانیم بگوییم که در شهر به وضعیتی رسیده‌ایم که مردم زندگی روزمره خود را بدون دغدغه به سر کنند؟

*لزوم هم‌اندیشی و همفکری برای ارتقای وضعیت آبادان

قاسمی‌زاده در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وجود دو رودخانه اروند و بهمنشیر که در دو طرف شهر آبادان قرار گرفته‌اند، یادآور شد: هنوز نتوانسته‌ایم از پتانسیل این منابع خدادادی به نحو مطلوبی بهره بگیریم، شورا در این زمینه می‌تواند گره گشا باشد.

این عضو شورای اسلامی شهر آبادان گفت: با هم اندیشی و هم فکری می‌توانیم در سطح شهرستان اقدامات بسیار خوبی را به انجام برسانیم و شاهد روند رو به رشد فعالیت‌ها و اثربخشی آنها در ابعاد مختلف شهری باشیم.

وی افزود: استفاده از توان نیروهایی که در دوران هشت سال دفاع مقدس به طور شبانه روزی و خستگی ناپذیر کوشیدند که شهر به دست دشمن نیفتد، می‌تواند در این میان کار ساز باشد.

قاسمی‌زاده با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر تبیین ارزش‌های دفاع مقدس اظهار کرد: این کلام بدان معناست که مردم ما باید فرهنگ دفاع مقدس را همواره به یاد داشته باشند، در دوران دفاع مقدس فرماندهان ما همواره جلودار بودند و دیگران از آنها تبعیت می‌کردند، بدون این فضای معنوی و در نظر گرفتن سایر مسائل حادث شده در این شهر هیچ کارگشایی به وجود نمی‌آید.

عضو کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر آبادان تصریح کرد: در شهر یک منبع اثر بخش سربسته به نام دفاع مقدس داریم که با انجام کار گسترده بر روی آن می‌توانیم شاهد اتفاقات خوب در شهر باشیم.

وی یادآور شد: در دوران دفاع مقدس با همدلی، همزبانی و بدون امکانات کارهای بسیار بزرگی انجام شد زیرا کسی به دنبال پست و مقام و منیت نبود، یک فضای کاملا معنوی بر همه جا حاکم بود و اینگونه بود که آبادان از دست صدامیان رها شد.

این عضو شورای اسلامی شهر آبادان گفت: شورا باید در این راستا حرکت کند و جرقه‌اش را بزند، راه‌اندازی کمیته فرهنگ شهروندی با محوریت مساجد باید انجام و فعال شود تا مردم طعم خوش خدمتگزاری را بچشند.

*وجود مشکلات در مباحث شهروندی و حتی سلامت

قاسمی‌زاده با بیان اینکه ما در مباحث شهروندی و حتی سلامت در سطح شهر مشکلاتی را داریم، افزود: صرف گفت وگوها و با متهم کردن یکدیگر کاری  از پیش نمی‌رود، باید به شکل عملیاتی وارد میدان کار شد.

وی اظهار کرد: به زودی کمیته فرهنگ شهروندی آبادان با محوریت مساجد و با موضوعیت دفاع مقدس فعالیت خود را آغاز می‌کند، اقدامات شهرداری با شورا در این خصوص مقطعی است و این در حالیست که کارها باید جریان دار، عمیق و دائمی باشد و از روزمرگی نیز پرهیز شود.

عضو کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر آبادان تصریح کرد: در این زمینه، هدف باید آشنایی و آگاهی بخشی به مردم با فرهنگ غنی و ناب دینی و اسلامی باشد که دفاع مقدس گوشه ای از آن را نشان داده است.

قاسمی‌زاده یادآور شد: رزمندگان اسلام در دوران دفاع مقدس اخلاص و خوبی‌های خود را به دیگران نسبت می دادند و منیتی در میان آنها وجود نداشت، مشکلات را سر یکدیگر خراب نمی‌کردند، برنامه ریزی داشتند و بی‌جهت کسی را متهم نمی‌کردند.

عضو شورای اسلامی شهر آبادان گفت: در دوران دفاع مقدس از بچه ۱۳ ساله تا پیرمرد ۷۰ ساله در یک سنگر در کنار هم قرار داشتند و با خوبی روزگار می‌گذراندند ولی آیا اکنون اینچنین است؟! شورا می‌تواند با برنامه ریزی مناسب، تاثیرگذار باشد.

وی همچنین عنوان کرد: با همکاری سایر دستگاه‌های اجرایی شهر، استفاده از توان هنرمندان مغفول مانده، اندیشمندان، حوزویان، اساتید دانشگاه‌ها و سایر موارد و حتی رسانه‌ها می‌توانیم با یک انسجام کامل و یک دست حرکتی را آغاز و سبب رشد و ارتقای سطح فرهنگ عمومی شهروندان در زمینه‌های مختلف شویم.

قاسمی‌زاده در پایان بیان کرد: رفع مشکلات و معضلات شهری با رشد این مسئله میسر خواهد شد، با استفاده از توان جوانان به عنوان سفیران اندیشمند می‌توانیم از مشکلات گره گشایی کنیم.

منبع: فارس