تاریخ انتشار خبر: ۵ , اردیبهشت, ۱۳۹۳ | ۱۹:۲۴:۴۰
کد مطلب : 26509

راه‌اندازی ۱۰ واحد جدید نیروگاهی

مدیرعامل سازمان توسعه برق ایران از بهره برداری ۱۰ واحد جدید نیروگاهی با ظرفیت تولید بیش از یکهزار و ۳۰۰ مگاوات برق تا پیش از فرا رسیدن تابستان سال جاری و برای جلوگیری از خاموشی‌های احتمالی خبر داد.

به گزارش مهر، پیش بینی‌های انجام گرفته در سطح وزارت نیرو نشان می دهد میزان نیاز مصرف برای تابستان سال آینده به حدود ۵۰ هزار مگاوات افزایش می یابد.

از این رو به ورود پنج هزار ظرفیت جدید تولید برق تا پیش از تابستان باید وارد مدار بهره برداری شود این درحالی است که پیش بینی می‌شود تا تابستان امسال حدود ۳ هزار مگاوات ظرفیت اسمی جدید وارد شبکه برق کشور شود.
مجید صالحی مدیرعامل سازمان توسعه برق ایران در تشریح مهمترین واحدهای نیروگاهی در نوبت راه اندازی تا پیش از تابستان سال جاری، گفت: دو واحد نیروگاه گنو، واحد دوم نیروگاه آبادان، دو واحد نیروگاه خرمشهر، دو واحد نیروگاه چادرملو، نیروگاه اسلام‌آباد واحد نخست نیروگاه گناوه درمجموع به‌ظرفیت یکهزار و ۳۱۳ مگاوات به‌تدریج تا پیش از ورود به پیک مصرف تابستان به شبکه سراسری وصل می‌شوند.
رییس هیات مدیره سازمان توسعه برق ایران با اعلام اینکه به‌منظور تامین برق در پیک تابستان سال ۹۳، از سال گذشته برای بهره‌برداری از نیروگاه‌های جدید برنامه‌ریزی شده است، تصریح کرد: از تابستان سال گذشته به‌تدریج شش واحد نیروگاهی به ظرفیت ۹۶۴ مگاوات وارد مدار شده است و ۱۰ واحد دیگر تا پیش از پیک تابستان وارد مدار می‌شود.
این مقام مسئول با بیان اینکه تاکنون ۹۶۴ مگاوات از نیروگاه‌های برنامه‌ریزی شده وارد مدار شده‌اند، بیان کرد: دو واحد نیروگاه ایرانشهر به‌ظرفیت ۳۲۴ مگاوات، یک واحد نیروگاه آبادان به‌ظرفیت ۱۶۰ مگاوات، دو واحد نیروگاه پره‌سر به‌ظرفیت ۳۲۰ مگاوات و یک واحد ۱۶۰ مگاواتی نیروگاه شیرکوه یزد وارد مدار شده‌اند.
وی خاطرنشان کرد: به‌منظور تامین برق سال ۹۴، برنامه‌ریزی شده است که ۲۲ واحد نیروگاهی به‌ظرفیت ۳۲۸۲ مگاوات وارد مدار شود که ۱۱ واحد به‌ظرفیت ۱۷۷۴ مگاوات پس از خردادماه ۹۴ سنکرون می‌شود و عملا بهره‌برداری تجاری از آنها برای تابستان سال آینده امکان‌پذیر نیست.
هوشنگ فلاحتیان معاون وزیر نیرو اخیرا با اشاره به رشد حدود ۴.۶ درصدی تولیدبرق ایران در سال ۹۲، اعلام کرد: سال گذشته تولید برق ایران از مرز ۲۶۵ میلیارد کیلووات ساعت عبور کرد.