تاریخ انتشار خبر: ۲۸ , فروردین, ۱۳۹۳ | ۱۵:۴۴:۴۱
کد مطلب : 25324

راه حل، توجه به همه علمای اهل‌سنت و شیعه است نه عنایت به افرادخاص با نگاه به انتخابات آتی

بخش زیادی از علماء و بزرگان اهل سنت با رویه مولوی عبدالحمید مخالف بوده و پیروی از خطوط نظری و عملی آل سعود را برنمی‌تابند. به‌راستی جای این علمای سنی فداکار و انقلابی در دیدارهای خاص ریاست جمهوری کجاست؟

به گزارش جهان، دکتر علیرضا زاکانی در یادداشتی که در صفحه اجتماعی گوگل پلاس خود منتشر کرده با توجه به سفر استانی رئیس جمهور به استان سیستان و بلوچستان، راهکار برقراری امنیت پایدار در مرزهای ایران اسلامی بویژه در شرق کشور را بررسی کرده است:

بسم الله الرحمن الرحیم؛

با عرض خسته نباشید به ریاست محترم جمهوری و همراهانش در سفر به استان سیستان و بلوچستان و خدا قوت گفتن به آنها در خدمت به محرومین، به یکی از نکات رخ داده در اولین روز سفر اشاره می نمایم.

چندی پیش با اسارت ۵ مرزبان نیروی انتظامی توسط جیش الظلم بار دیگر دغدغه شرق کشور و چگونگی فراهم شدن امنیت پایدار آن در اذهان زنده شد و با چگونگی آزادی ۴ نفر از آنان گمانه زنی های مختلفی صورت گرفت.

مشکل کجاست؟

۱. توسعه زیرساخت ها و تامین اشتغال و معیشت

۲. ارتقاء تحصیلات و فرهنگ

۳. دوستی اهل سنت و شیعیان

۴. تامین امنیت بدست عناصر محلی بویژه توسط قبایل بومی

۵. و …

اما مطمئنا راه آن نگاه تبعیض‌آمیز بین اهل سنت و شیعیان نیست.

یکی از سیئات رسوبات اندیشه بجا مانده از کارگزاران و اصلاحات نگاه تبعیض آمیز بین برادران اهل سنت و شیعه در شرق کشور است که با دیدار عبدالله نوری با مولوی عبدالحمید رقم خورد و امروز ریاست محترم جمهوری نیز در ادامه نکات نادرست بیان شده و اقدامات نسنجیده مشاور اقوام و مذاهب خویش با مولوی عبدالحمید دیدار ویژه داشت و بدون توجه به ابعاد آن اسباب تبعیض بیشتر را فراهم کرد.

۱. تبعیض بین اهل سنت، چرا که بخش زیادی از علماء و بزرگان اهل سنت با رویه مولوی عبدالحمید مخالف بوده و پیروی از خطوط نظری و عملی آل سعود را برنمی‌تابند. به‌راستی جای این علمای سنی فداکار و انقلابی در دیدارهای خاص ریاست جمهوری کجاست؟

۲. تبعیض بین اهل سنت و شیعه، که یکی از راه‌های ایجاد نقار و شکاف و دامن زدن به تبعیض بی توجهی به علمای مجاهد و مظلوم شیعه در منطقه است که این بار نیز در این سفر جلوه ای خاص نمود.

بی شک راه برون رفت از دام گسترده دشمن و طراحی نظام سلطه به رهبری آمریکا و به میدان داری آل سعود برای توسعه جنگ‌افروزی مذهبی بین برادران سنی و شیعه، دقت به متن جامعه و نیازهای مردم عزیز سیستان و بلوچستان و توجه به همه علماء و اندیشمندان اهل سنت و شیعه و روسای اقوام و معروفین این استان است، که با همه ظرفیت ها مشکلات استان به نحو احسن مرتفع گردد نه عتایت به افراد خاص با تحلیل غلط نگاه به صندوق های رای در انتخابات های آتی.