تاریخ انتشار خبر: ۲۲ , تیر, ۱۳۹۵ | ۱۰:۳۶:۱۹
کد مطلب : 118760
استاندار خوزستان:

رشد فعالیتهای عمرانی در آبادان با شتاب بیشتری دنبال شود

استاندار خوزستان از مسئولان آبادانی خواست تا انجام فعالیتهای عمرانی در شهر را با شتاب بیشتری دنبال کنند.

غلامرضا شریعتی

به گزارش عصر آبادان :غلامرضا شریعتی عصر امروز دوشنبه در جلسه بررسی مسائل و مشکلات بندر و گمرک آبادان در سرسرای اجتماعات اداره بندر و دریانوردی آبادان با زنده نگه داشتن یاد و خاطره کسانی که برای دفاع از مرز و بوم در قدم به قدم این سرزمین شهر عزیز ایستادند و جان  خود را فدا کردند، گفت: جانفشانی آنان سبب شد تا ما امروز بتوانیم در امینت و آرامش زندگی کنیم و در جهت اعتلا و ارتقای ایران اسلامیمان بکوشیم.

وی افزود: آبادان نیاز به توضیح و پیش درآمد ندارد، آبادان شهر پرآوازه ایست، شهری که قریب به چهار هزار و ۲۰۰ شهید دارد، شهرهنرمندان و ورزشکاران، دروازه ورود مدرنیته صنعتی به ایران، آبادان شهریست که صنعت، فرهنگ، هنر و حتی ایثار و شهادت  را به یک جا در خود دارد و این ما را ملزم می کند تا هر آنچه را که در توان داریم برای آن و خرمشهر انجام دهیم.

استاندار خوزستان اظهار کرد: در چند مکان مختلف در تهران گفته ام هر جای ایران که برویم و با مردم و مسئولانش صحبت کنیم و بخواهیم قیاسی از گذشته و حال شهرهایشان داشته باشند صحبت بر سر پیشرفت و توسعه و کسب چیزهایی بوده که پیش  از آن در شهرها نبوده است اما در مورد آبادان و خرمشهر موضوع جنبه عکس دارد چرا که با هرکس که صحبت می کنیم می گویند قبلا داشته ایم و الان کمتر داریم و یا اصلا نداریم و باید تلاش کنیم تا در آبادان و خرمشهر نیز همچون سایر نقاط کشور به جایی برسیم که چیزهایی را که پیشتر نداشته ایم، بیابیم.

شریعتی تصریح کرد: جنگ تحمیلی تمامی زیرساختهای شهری را از بین برد پس از جنگ نیز دولتهای مختلف برای همسطح سازی آبادان معادل با نام، جایگاه و پتانسیل ها و فرصتهای موجود آن تلاش کردند و در این راستا سرمایه گذاری هایی را نیز به انجام رساندند اما به دلیل کمبود منابع مالی، مشکلات اقتصادی و کاهش سطح ارزش پول ملی این توسعه و ترقی با تاخیر و کندی مواجه شد.

وی با اشاره به اقدام دولت مبنی بر اعلام بخشی از شهرهای آبادان و خرمشهر تحت عنوان منطقه آزاد اروند در مرحله نخست، این اقدام را حامل یک پیام دانست و گفت: این پیام از وجود امنیت در نقطه مرزی خبر می داد که مردم می توانند بدون هیچگونه نگرانی از بابت امنیت به کار و زندگی خود بپردازند.

شریعتی افزود: با تعمیم قانون در دولت روحانی تمامی شهرهای آبادان و خرمشهر تحت پوشش منطقه آزاد قرار گرفت و این موضوع فضا و پتانسیلی را برای پیشرفت و رفع کمبودها و کاستی ها با استفاده از پتانسیل خود منطقه ایجاد کرد.

استاندار خوزستان اظهار کرد: اعلام شهرهای آبادان و خرمشهر تحت نام منطقه آزاد اروند راه میان بری بود برای رساندن آبادان و خرمشهر به جایگاه و شانی که در خور نام آنان است و الا دولت امتیازی به آبادان و خرمشهر نمی دهد، موقعیت جغرافیایی این دو شهر موقعیتی استراتژیک است و این موقعیت برای منطقه پول می آورد و وقتی این دو شهر را تحت عنوان منطقه آزاد معرفی می کند یعنی آنکه با استفاده از منابع و ظرفیت های موجود برای عمران منطقه استفاده شود.

موضوع عمران شهری

وی تصریح کرد: در زمان حاضر موضوع عمران شهری با این اقدام دولت شتاب بهتری پیدا کرده است که امید می رود تا با استقرار گمرک در گیتهای پیش بینی شده و قرار گرفتن کامل هر دو شهر تحت حاکمیت منطقه آزاد اروند این رشد سرعت و شتاب بیشتری به خود بگیرد.

شریعتی با اشاره به گفتگوی خود با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند و درخواست در زمینه توجه و پرداختن به مباحث خدمات اجتماعی در کنار سایر خدمات به عنوان یکی از مسئولیت های سازمانی که حاکمیت را بر عهده دارد، یادآور شد: خوشبختانه سازمان منطقه آزاد اروند در این زمینه نیز اقدامات بسیار خوبی را شروع و انجام داده است به طوریکه حتی در روستاهایی که جزو محدوده منطقه آزاد اروند قرار ندارند با مشارکت بنیاد مستضعفان خدماتی را در زمینه اجتماعی به انجام رسانده و همچنان ادامه دارد.

استاندار خوزستان، انجام چنین اقداماتی را سبب پایداری امنیت در منطقه خواند و گفت: در سایه امنیت پایداری بخشهای تولید، تجارت و صنعت نیز در محیطی امن کارهای خود را از پیش می برند.

وی با بیان اینکه در این زمینه هر کاری که از دستمان برآید، انجام می دهیم، افزود: بنده به دلیل تعهدی که نسبت به مردم شهرهای آبادان و خرمشهر برای خودم و تمام ایرانی ها نسبت به خودشان احساس می کنند، وقت می گذاریم تا بتوانیم مسائل را به نتیجه برسانیم.

شریعتی اضافه کرد: مشکلات فعلی در بحث ته لنجی ها، ظرف یک الی دو هفته آینده با استقرار گمرک در گیت ها موقت پیش بینی شده از سوی منطقه آزاد اروند که البته قرار است به صورت دائمی  در آیند، رفع می شود، در شهرها ی آبادان و خرمشهر ممنوعیتی برای ورود کالهای ته لنجی وجود ندارد و آزاد است.

وی با اشاره بر لزوم وجود توجه ویژه به موضوع اقتصاد مقاومتی مورد تاکید مقام معظم رهبری که دولت نیز در حال پیگیری آن است، تصریح کرد: نباید رفتارهایمان خلاف شعارهایمان باشد، باید از تولید داخلی حمایت کنیم در تولید داخل یکسری حمایتها از طریق اعطای تسهیلات، وام و معافیت هاست و یکسری نیز شامل حمایت هایی است که شامل مشمول تعرفه های واردات می شود و این نیز در مام دنیا مرسوم و متداول است.

فعالیتهای گمرک در این منطقه

استاندار خوزستان، فعالیتهای گمرک در این منطقه را در راستای اجرای فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر توجه ویژه به اقتصاد مقاومتی و کمک به تولید داخلی عنوان کرد و افزود: برای کمک به تولید داخلی نیاز به ایجاد زمینه رقابت با هدف افزایش فرصتهای اشتغال و توسعه صادرات داریم.

شریعتی ادامه داد: در زمان حاضر برخی از واحدهای تولیدی ما در سطح استان نیمه فعال و یا راکد هستند که اگر به چرخه کار و فعالیت باز گردند، بسیاری از جوانان ما مشغول به کار می شدند، بایستی به مسائل از این دریچه نگاه کنیم.

وی با توضیح اینکه طرح موسوم به مقام معظم رهبری ۸۵۰ هکتار است نه ۵۵۰ هکتار عنوان کرد: طرح اصلی شامل یک میلیون و ۳۰۰ هکتار  از اراضی را شامل می شد که در زمان ارائه طرح ۵۵۰  هکتار از اراضی خوزستان تحت کشت بوده و ۵۵۰ هکتار آن را دولت روحانی برای انجام تقبل کرده و  ۳۰۰ هکتار دیگر نیز باقی می ماند که بایستی از این دولت و یا بعدی به عنوان دستور مقام معظم رهبری آن را مطالبه کنیم.

به گفته وی، اسناد مناقصه احداث سد بهمنشیر و مارد نیز در حال آماده سازی است که پس از طی مراحل قانونی کار ساخت آن نیز آغاز می شود.

طراحی فاز دوم پالایشگاه

استاندار خوزستان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به صحبتهای نسبتا مفصل خود با وزیر نفت در خصوص پالایشگاه آبادان گفت: اگر چه پالایشگاه آبادان نماد اقتصاد آبادان و کشور است اما به گفته وزیر نفت تکنولوژی این پالایشگاه قدیمی است که به طور سالانه نیز دو میلیارد دلار ضرر می دهد اما برای پالایشگاه آبادان فاز دوم را طراحی کرده ایم.

شریعتی افزود: طبق گفته وزیر نفت به زودی و با سرمایه گذاری بخش خارجی، فاز دو پالایشگاه آبادان به مرحله اجرا در می آید  که با انجام آن پالایشگاه آبادان به پالایشگاهی سود ده تبدیل می شود که دیگر مشکلی ندارد و می تواند اشتغال و تولید بالایی را داشته باشد، اجرای فاز دو پالایشگاه آبادان جزو اولویتهای وزارت نفت است که امید می رود با اجرای آن آبادان به رشد و توسعه واقعی خود برسد.

وی در پایان، ضمن تاکید بر لزوم انجام کارهای کارشناسی برای دستیابی به اهداف تعیین شده نظام جمهوری اسلامی اظهار کرد: کارها بایستی کارشناسی و همراه با جلب رضایتمندی مردم باشد.