تاریخ انتشار خبر: ۱۳ , بهمن, ۱۳۹۲ | ۰۹:۳۱:۳۴
کد مطلب : 17288
گزارش ویژه:

رفتگرانی که در طبیعت به خط قرمزها نزدیک می شوند+تصاویر

آیا واقعاگروههای رفتگران طبیعت که در شهرهای مختلف ایران به شکل سازمان یافته در صدد جمع آوری زباله ها در تفرجگاهها هستند ، تنها به فرهنگ سازی برای نظاف شهری و آشتی با طبیعت می پردازند؟نحوه ارتباط این گروه ها چگونه است؟

عصر آبادان –

، آیا واقعا  گروههای رفتگران طبیعت که در شهرهای مختلف ایران به شکل سازمان یافته در صدد جمع آوری زباله ها در تفرجگاهها هستند ، تنها به فرهنگ سازی برای نظاف شهری و آشتی با طبیعت می پردازند؟نحوه ارتباط این گروه ها چگونه است؟

در این گزارش سعی شده تا چگونگی اقدامات این گروههای در ظاهر دوستدار طبیعت به شکل مستند به تصویر کشیده شود.

شاید کمتر کسی باشد که در زمان رفتن در تفرجگاهها با گروههایی با نام رفتگران طبیعت برخورد نکرده باشد و شاید گاها با تحسین این کار زیبا به کمک آنها هم رفته باشیم اما به راستی نحوه فعالیت این گروه ها چگونه است؟

این گروه ها برای اطلاع رسانی نسبت به برنامه های خود عمدتا از فراخوان های فیس بوکی استفاده می کنند، در این فراخوان ها زمان ومکان مشخصی را برای تجمع مشخص کرده و در موعد مقرر در محل حاضر شده واین اقدام جامعه پسند را انجام می دهند.

در انتهای کار نیز در یک مکان تجمع کرده و همراه با زباله های جمع شده تصاویری تهیه کرده ودر فضای مجازی منتشر می کنند جالب اینجاست که تمام گروه ها پس از اتمام کار در تصاویر دسته جمعی در سراسر ایران از بنری متحد الشکل استفاده می کنند.

هر گروه اشخاصی دارند که به عنوان سرگروه عمل می کنند و در صفحات شبکه های اجتماعی شهرستان،استان یا کشور به عنوان ادمین عمل می کنند و تصاویر تجمعات وبرنامه ها را در شبکه های اجتماعی منتشر می کنند.

 

 

                                        عکس دسته جمعی در برابر زباله ها با بنر متحد الشکل

نکته قابل توجه اینجاست که با کمی دقت در صفحات موجود این گروه ها در شبکه های اجتماعی می بینیم که در لابلای تصاویر که غالبا بدون رعایت عرف اخلاقی و دینی مردم مناطق مختلف تهیه و منتشر می شود مطالبی ساختار شکنانه از برخی نویسندگانی که افکار و اندیشه های پوچ و بی مصرف آن ها حتی در دوران خودشان  مخاطبی نداشت به چشم می خورد.

                              

باز هم که دقیقتر می شویم می بینیم که «رفتگران طبیعت» چندان هم علاقه ای ندارند که به عنوان «ان جی او» فعالت کنند و همیشه اصرار دارند که با بهانه سنگ اندازی مسئولین بر سر راه ثبت رسمی از ثبت فعالیت خود سر باز زنند و علاقمند به حرکت و همکاری با ngoهای ثبت شده هم نیستند و فقط از این گروههای ثبت شده در زمانهای حساس و فقط برای پوششی در جهت قانونی جلوه دادن کارهایشان  استفاده می کنند.

            تصویریکی از لیدرهای رفتگران طبیعت در کنار نماد شیطان و گردنبند شیطان پرستان

موسس گروه های رفتگران طبیعت فردی با نام کاظم نجاریون(ک ن)از تهران است که به عموکاظم رفتگران نیز معروف شده است.

«کاظم نجاریون» این روزها هر هفته به گوشه‌ای از کشور سفر می‌کند تا در برنامه‌های پاکسازی طبیعت در استان‌های مختلف کشور شرکت داشته باشد و با دوستداران طبیعت ایران دیدار کند، ۶۲‌سال دارد و پیش از این ۲۵‌سال از عمرش را در آلمان و آمریکا گذرانده و ۱۵‌سال پیش همراه با خانواده‌اش به ایران برگشت

گفته می شود همسر وی زنی آلمانی است که در برخی برنامه ها همراه با عمو کاظم حاضر می شود

         

در استان خوزستان نیز همانند سایر نقاط کشور با توجه به تبلیغات وسیع این گروه ها در شبکه های اجتماعی گروه های در حال شکل گیری است که متاسفانه در بسیاری از برنامه های آن ها شاهد قبح شکنی عرف اخلاقی و اجتماعی مردم آن مناطق هستیم.

علی رغم این مساله در برخی از نقاط استان شاهد حضور مسئولین محلی در این برنامه ها و زسمیت بخشیدن به آن هستیم که به نظر می رسد این اقدام بدون در نظر گرفتن تبعات بعدی آن که بی توجهی به مبانی اخلاقی و عرفی جامعه هست می باشد.

تصویر برخی لیدرهای گروه های رفتگران طبیعت در شیراز

 

این گزارش به هیچ وجه منکر جامعه پسند بودن اینگونه اقدامات نیست لکن مطلبی که می بایست مورد توجه قرار گیرد این است که در کنار جمع آوری آلودگی های زیست محیطی اقدام به تولید آلودگی روحی ،اخلاقی و اعتقادی در جامعه نکنیم.

 

پی نوشت:

قطعا بهتر می توانست باشد اگر نظارت مناسب تری بر روند فعالیت این گونه اقدامات صورت می گرفت الته نه به گونه ای که موجب محدودیت های اداری شود ونه به گونه ای که موجب از همگسیختگی اخلاقی گردد.

 

محمدعسکری پور

 

 1. سینا می‌گه:

  واقعا چرا شما اینقدر بسته فکر میکنید و در حال تفسیر به رای واقعا خجالت داره

 2. ا. ز. م می‌گه:

  جناب آقای محمد عسکری پور گرامی
  به جای ایجاد حاشیه و رواج شایعه به جمله امام راحل(ره) در همین ایام رجوع کنیم.. که همواره از خودتان بپرسید شما برای این کشور چه کرده اید…
  توهین و اشاعه مطالب نادرست خارج از رسالت فرهنگی و به ضرر کشورمان ایران است.
  مهمتر از همه خارج از عرف اسلام است.
  و من الله توفیق
  باشد که رستگار شویم
  عضو کوچکی از گروه رفتگران طبیعت ایران سربلن اسلامی

 3. صدف م می‌گه:

  یه کار درست هم که داره انجام میگیره شما با چسبوندن مارک شیطان پرستی و هنجار شکنی بد جلوه میدید؟؟
  اصلا شما فکر کنید اون ها واقعا شیطان پرست هستن و مسلمون هم نیستن آیا اصل کار چیز بدی هست؟
  خوب اگر دولت هم حمایتشون کنه خیلی عالی میشه!
  به نظرم اصلا مقاله ی مناسبی نبود چون اصل کار رو به فرع کار ارتباط دادید.