تاریخ انتشار خبر: ۳۰ , بهمن, ۱۳۹۴ | ۰۰:۳۴:۰۱
کد مطلب : 109819

رمز و راز یک ارتباط خوب با خانواده همسر

همه افراد با ورود به زندگی مشترک و هم نشین شدن با یک خانواده جدید ممکن است دچار مشکلات و دلخوری هایی شوند اما نکته مهم این است که بهترین راه حل برای خروج از بحران چگونه پیدا میشود؟

 اگر ازدواج کرده و متاهل شده باشید قطعا برایتان پیش آمده است که در برخوردهای هرچند کوتاه ، با خانواده همسرتان دچار مشکل بشوید.خصوصا اگر روزهای اول باشد که تازه وارد خانواده ای جدید با اعضاو رفتارهایی جدید و شاید هم عجیب و غریب شده اید و این فکر و دغدغه مدام در ذهنتان می چرخد که “اگر خانواده همسرم از من خواسته ای داشته باشند که مطابق میل من نیست ، چطور باید واکنش نشان دهم؟”  یا اینکه “اگر آنها رفتاری با من داشتند که باعث ناراحتیم شد چطور پاسخ بدهم که هم احترامشان را حفظ کرده باشم و هم آنها را متوجه رفتار اشتباهاش کنم؟”.
شاید آن رفتاری که از خانواده همسر آیندتان انتظار داشته اید و تصورات شیرینی که از زندگی مشترک برای خودتان ساخته بودید با ورود به زندگی و امضای پیوند زناشویی ،با واقعیتی که با آن روبرو می شوید زمین تا آسمان متفاوت باشد ،اما به هرحال این شما هستید که وظیفه دارید زندگیتان را بسازید و آنطور که باید از خوبی و خوشی ها و حتی پستی بلندی های آن نهایت استفاده را ببرید.
بهتر است قبل از انجام هرگونه رفتار اشتباهی تلاش کنید تا حفره های ایجاد شده در زندگیتان را پر کنید، هرچه که باشد خانواده همسرتان خانواده دوم شما هستند .پس چه بهتر که به جای لج و لجبازی جای خودتان را در دل آنها باز کنید !
چیزی که مشخص است این است که شما قطعا این توانایی را دارید تا مسائل پیش آمده با خانواده خودتان را حل و فصل نمایید چرا که پس از ٢٠ سال و اندی زندگی در کنارشان طبیعتا با آنها راحت هستید اما با والدین همسرتان هیچوقت مطمئن نیستید که چگونه باید رفتار کنید. چه بسا با زدن یک حرف اشتباه به روابطتان خدشه وارد کنید .البته میتوانید ساکت بمانید منتظر باشید تا حس بیزاریتان از آنها بیشتر و بیشتر بشود!
حمیدرضا رحمانی روانشناس و مشاوره خانواده در خصوص ارتباط با خانواده همسر گفت : در اینگونه مباحث که شامل رفت و آمدها و دید و بازدید ها میشود ، نمیتوان مقدار و اندازه و حدو حدود تعیین کرد چرا که همه اینها وابسته به ساختار شخصیتی هر فرد و همچنین ساختار خانواده ای است که سال ها در آن رشد کرده و پرورش یافته است.ب ه همین دلیل باید سهم طرف مقابل نیز در نظر گرفته شود و هم زن و هم مرد به این درک برسند که ” آیا رفتار خانواده من با همسرم،در شأن و شخصیت همسرم هست یا خیر؟”
رفتار و گفتارتان را مدیریت کنید!
برای بسیاری از دختران جوان ، برقراری ارتباط با خانواده همسر خصوصا مادر شوهر بسیار سخت و دشوار به نظر میرسد حتی اگر وی را به چشم یک دوست و همانند مادر خود ببینند! در مقابل نیز بسیاری از مادران نگران نحوه برقراری ارتباط عروس و پسرشان هستند.
درست است که در ابتدا برقراری ارتباط با خانواده جدید سخت است اما به هر حال با مشخص کردن حد و حدود روابط مشکلات به راحتی حل خواهند شد. البته ناگفته نماند که شما تازه واردترین فرد به خانواده همسرتان هستید ،پس حواستان باشد علاوه بر داشتن رفتار مناسب با خانواده وی ، نوع رفتار و حتی نحوه حرف زدن شما با همسرتان توجه خانواده اش را جلب خواهد کرد!
رحمانی در این باره نیز اظهار داشت : نکته ای که در اکثریت مواقع به آن برخورد میکنم “حسادت زنانه” است، که در اینجا با حسادت مادر شوهر به عروس خود نمایان می شود. به هرحال هرچه که باشد او سالهای زیادی را برای فرزند خود مادری کرده است و زمانی که پسرش وارد زندگی مشترک می شود برخی از حساسیت ها که از دوران مجردی روی او اعمال کرده همچنان پابرجا مانده است، علاقه ای که هنوز هم ادامه دارد و با ورود عروس به خانواده ممکن است بیشتر هم بشود!
وظیفه ای که اینجا برای یک زن به عنوان قطب اصلی زندگی زناشویی مطرح میشود این است که با رفتارهای عجیب و غریب و بیان حرف هایی که باعث آزرده خاطر کردن و خدشه وارد کردن به احساسات مادرانه ی،مادر همسرش میشود تا حد امکان خودداری کند. پس بهتر است ابراز علاقه های واقعی که گاهی هم غیرعادی و مصنوعی می شود را نگه دارد برای زمانی که در جمع خانواده ها نیستند!
باور کنید که دیگر تنها نیستید!
اوایل شروع زندگی مشترک زمانی که زن یا مرد به خانه پدر و مادرشان میروند آنچنان غرق صحبت و گپ و گفت با آنها میشوند که به کل فراموش میکنند شخصی دیگر دورادور آنها را زیر نظر گرفته است و اینجا فقط به عنوان یک مهمان حضور یافته اند! بدون آنکه توجهی به حضور همسر خود داشته باشند تمام حواس و فکر و ذهنشان را به خانواده معطوف میکنند .پس طبیعی است که هنگام بازگشت به خانه با واکنش های تند وی روبرو شوند. اما ساده ترین گله هایی که با خواهند شنید شاید این باشد که ” چرا هیچ توجهی به من نداشتی؟” ویا “تو اصلا اهمیتی به حضور من در میان خانواده ات نمیدهی، از این به بعد تنها برو!”
اینجاست که تازه مشکلات جدید و بی ارزش سرباز میکنند و جرو بحثی بی دلیل برپا میشود که هر دو طرف دیگری را مقصر میداند و اغلب بدون اینکه نتیجه ای بدست بیاید قائله ختم میشود ، البته این ختم قائله آتش زیر خاکستر است چرا که حساسیت ها را بالا برده و امکان دارد با تکرار مجدد واکنش پیش بینی نشده دیگری را مطالبه کند.
این روان شناس و مشاور خانواده تصریح کرد : برخی از افراد زمانی که به خانه خانواده خود میروند حضور همسرشان را از یاد میبرند، تا جایی که چه زن و چه مرد احساس میکند با رفتن به این مهمانی همسرش را تا حد زیادی از دست داده است!  که این رفتار غلط از سوی طرف مقابل باعث سردی روابط، کمرنگ شدن و یا حتی افزایش تمایل به قطع ارتباط با خانواده همسر آن هم تا حد زیادی خواهد شد ،چرا که به هرحال هر شخصی توقع دارد زمانی که وارد مهمانی خانواده همسرش میشود  همه وی را به عنوان یکی از اعضای اصلی خانواده پذیرفته باشند  و رفتاری مطابق با شان و شخصیتش را از خود نشان دهند.
قابل ذکر است افرادی که پس از ازدواج با خانواده همسر خود رفت و آمد میکنند طبیعتا سلامتی روانی  یکدیگر را نیز تضمین میکنند.زمانی که دو نفر با هم ازدواج میکنند دو واقع گستره وسیعی از ارتباطات اجتماعی را تشکیل میدهند که در این میان رابطه عروس با خانواده شوهر و همینطور رابطه داماد با خانواده همسرش  در فرهنگ غنی ایرانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، پس طبیعی است عضو جدید هر خانواده باید پذیرفته شود.
برای حل مشکلاتتان کمر همت ببندید
زوج های جوان باید این نکته را بدانند که ازدواج تنها برقراری یک ارتباط دو نفره نیست ، چرا که هرکدام از طرفین نماینده هویت و فرهنگ یک خانواده هستند.
سهم میزان تناسب فرهنگ و تفاهم اجتماعی خانواده ها بر خوشبختی زوجین نیز بر هیچ کس پوشیده نیست اما در بسیاری از موارد دیده میشود که علی رغم علاقه ای که طرفین نسبت به یکدیگر دارند ، به دلیل رفتارهای متقابل خود با بستگان و خانواده هایشان مشکلات فراوانی را به طور ناخواسته به وجود می آورند . اما بهترین راه کار برای حل این دسته از مشکلات این است که زوجین برای رفت و آمدهایی که میخواهند با خانواده هایشان داشته باشند برنامه ریزی کنند.
علاوه بر آن از مطرح کردن اختلافات کوچک و بزرگی که با همسر خود دارند در جمع خانواده پرهیز کنند .ولی قبل از همه این ها درک اینکه همسرشان چه جایگاهی در خانواده  خود دارد نیز ضروری است. علاوه بر نکات مذکور زوجین باید خانواده همسرشان را همانند خانواده خود دوست بدارند و از قضاوت اشتباه درباره آنها خودداری کرده و با دادن فرصت های به جا روابط خود را در جهت بهبود و استحکام بیشتر هدایت نمایند.
گزارش از فرزانه فدوی