تاریخ انتشار خبر: ۵ , تیر, ۱۳۹۳ | ۲۰:۰۲:۱۰
کد مطلب : 34092

رهاسازی نیم تُن مهمات خطرناک نظامی در دزفول/خطر انفجار ضایعات خطرناک جنگی دزفول را تهدید می کند

با پایان دفاع مقدس، آسیب های ناشی از جنگ در دزفول و شهرهای مرزی استانهای غربی کشور خاتمه نیافت و مردم این مناطق هر از چند گاهی شاهد انفجار ضایعات بجا مانده از دوران دفاع مقدس هستند.

 

به گزارش عصر آبادان  به نقل از دزفول امروز،با پایان دفاع مقدس، آسیب های ناشی از جنگ در دزفول و شهرهای مرزی استانهای غربی کشور خاتمه نیافت و مردم این مناطق هر از چند گاهی شاهد انفجار ضایعات بجا مانده از دوران دفاع مقدس هستند.

 

پدیده جدیدی که می تواند امنیت شهر را به خطر اندازد، فروش ضایعات و مهمات فرسوده و به جا مانده از دوران دفاع مقدس به اسم ضایعات آهن به خریداران آهن آلات توسط برخی مراکزمربوط مستقر در دزفول است که این امر سبب شد تا در آذر ماه ۹۲، از یک انبار ضایعات آهن در اطراف شهر دزفول ۲۰ تن انواع مهمات جنگی از اقسام متنوع مین ها، خمپاره ها و گلوله و پوکه سلاح های سبک و سنگین کشف و پس از مصادره این تجهیزات برای خنثی سازی به مراجع زیربط انتقال داده شوند. البته  تعداد زیادی از این مهمات همچنان دارای مواد منفجره بسیار خطرناک بودند.

فروش ضایعات و مهمات فرسوده و به جا مانده از دوران دفاع مقدس به اسم ضایعات آهن به این مورد خلاصه نشده و همچنان ادامه دارد با این تفاوت که خریداران این ضایعات پس از خریداری انبوه این ضایعات و مهمات جنگی، اقدام به جداسازی دستی پوکه ها ومهمات فرسوده از مهمات خطرناک و قابل انفجار نموده و پس از آن، مهمات خطرناک را در مکان های کم تردد در سطح شهرستان تخلیه می کنند.

خبرهای رسیده حاکی از این است که همینک بیش از نیم تن مهمات خطرناک از انواع نارنجک، مین، گلوله های توپ سنگین و سبک و… در سطح شهرستان رها شده که با کوچکترین تحریکی آماده انفجار هستند.