تاریخ انتشار خبر: ۱۱ , اردیبهشت, ۱۳۹۳ | ۰۰:۵۳:۴۰
کد مطلب : 27634
مپنا؛ شرکتی برای خودکفایی

رهبر انقلاب امروز از کدام کارخانه بازدید کردند؟

مپنا یکی از نمادهای سازندگی، خودکفایی و کاهش وابستگی اقتصاد ایران به خارج است؛ زیرا با تاسیس این شرکت در دو دهه پیش، کلید خودکفایی ایران در اجرای پروژه‌های نیروگاهی زده شد و به تدریج پیمانکاران خارجی از این حوزه مهم اقتصادی کشور خارج شدند.

مشرق -مپنا نام اختصاری شرکت «مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران» است که هم‌اکنون از حالت یک شرکت، بسیار فراتر رفته و از آن باید یک گروه صنعتی بزرگ یاد کرد.

مپنا در ۲۲ مرداد ماه سال ۱۳۷۲ توسط وزارت نیروی جمهوری اسلامی ایران و در راستای خودکفایی در حوزه نیروگاهی تاسیس شد. پیش از تأسیس شرکت مپنا، تمامی امور اجرایی پروژه‌های نیروگاهی حرارتی ایران، توسط شرکتهای خارجی انجام می‌شد. هدف اصلی از تأسیس این شرکت، در ابتدا پیمانکاری عمومی پروژه‌های نیروگاهی به صورت کلید در دست بود. مپنا در تأمین حدود ۹۰ درصد از ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های کشور مشارکت فعال داشته است.

مپنا هم‌اکنون ۳۹ شرکت زیرمجموعه دارد که این شرکت‌ها علاوه بر حوزه ذاتی مپنا یعنی توسعه و ساخت نیروگاه‌ها، در حوزه‌های مهمی چون پروژه‌هاى نفت و گاز و عرصه حمل و نقل ریلى (ساخت لوکوموتیو و اجراى پروژه) نیز فعالیت دارند.

مپنا شرکتی که برای خودکفایی تاسیس شد

 

(نمودار:‌ شرکت‌های زیرمجموعه مپنا)

از آغاز تأسیس در سال ۱۳۷۱، گروه مپنا اجرای نزدیک به ۱۰۰ پروژه به ارزش بیش از ۳۰ میلیارد یورو را در کارنامه خود ثبت نموده است که در صورت عدم تاسیس این شرکت، این پول باید به جیب پیمانکاران خارجی ریخته می‌شد. علاوه بر آن ۶۰ محصول گوناگون و ۸۵ نوع خدمات مختلف را به مشتریان خود عرضه می‌کند.

همچنین گروه مپنا تنها سازنده کلیه تجهیزات اصلی نیروگاه‌های حرارتی، از جمله توربین‌های گازی و بخاری، تجهیزات جانبی توربین، پره توربین، ژنراتور، بویلرهای بازیاب حرارتی، بویلرهای معمولی و تجهیزات جانبی آنها تحت لیسانس شرکت‌های معتبر جهانی در ایران می‌باشد.

در خرداد ماه سال ۱۳۹۲ گروه مپنا با آغاز احداث کارخانه تولید پره توربین بادی، فعالیت در عرصه انرژی‌های تجدیدپذیر را رسماً آغاز نموده است.

از چند سال پیش و با ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴، شرکت مپنا به سمت سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نیروگاهی بخش خصوصی نیز حرکت کرده است به طوری که هم اکنون چندین پروژه خصوصی را با ظرفیت حدود ۷۰۰۰ مگاوات و ارزش بیش از ۲ میلیارد یورو، در دست اقدام دارد.

شرکت مپنا، علاوه بر اجرای پروژه‌های مختلف در داخل ایران، در کشورهای عراق، لبنان، الجزایر، قطر و سوریه نیز حضور دارد و تاکنون در احداث چندین نیروگاه در این کشورها، مشارکت داشته است.

شرکت مپنا به صورت سهامی عام اداره می‌شود، به عنوان سومین شرکت بزرگ خاورمیانه در صنعت نیرو، سهام آن در بازار بورس اوراق بهادار تهران داد و ستد می‌شود. مپنا ۴۲۶ اُمین شرکت پذیرفته شده در بورس بود که در تاریخ ۲۳ اسفند ۸۳ در تالار فرعی بورس با نماد «رمپنا» در تالار فرعی بورس درج شد و در سال ۱۳۸۵ نیز عرضه سهام آن در تالار اصلی بورس آغاز شد.

هم‌اکنون سهام مپنا یکی از نمادهای مهم بازار بورس تهران محسوب می‌شود و در میان فعالان بازار سرمایه از اهمیت بالایی برخودار است. گفتنی است در حال حاضر ۴۵ درصد از سهام مپنا در اختیار شرکت سرمایه گذاری صنایع برق و آب و صبا، ۱۱ درصد سهام در اختیار شرکت سرمایه گذاری کارکنان مپنا و مابقی در اختیار سایر سهامداران است.

مدیرعامل این شرکت، عباس علی آبادی است که از سال ۱۳۸۸ به این سمت منصوب شده است، علی‌آبادی دارای مدرک دکترای برق است و حدود ۵ سال معاونت برق و انرژی وزارت نیرو را در دولت‌های نهم و دهم بر عهده داشت و سابقه فعالیت در جهاد سازندگی، مشارکت در اجرا و مدیریت پروژه‌های نیروگاهی کرخه و کارون ۳ و ریاست دانشگاه صنعتی مالک اشتر را نیز در کارنامه خود دارد.