تاریخ انتشار خبر: ۲۰ , خرداد, ۱۳۹۵ | ۱۴:۲۸:۳۴
کد مطلب : 113804
خبرگزاری آناتولی ترکیه؛

روابط مخفی ایران و اسرائیل، چهره تهران را تخریب کرد!/ نباید ایران پلیس خلیج فارس شود

«آنها معتقدند که توافق هسته ای موجب افزایش نفوذ ایران در کشورهای منطقه شده و به تهران کمک می کند نقش قدیمی خود به عنوان پلیس خلیج [فارس] را دوباره به دست آورد…»

ملک سلمان روابط مخفی ایران و اسرائیل، چهره تهران را تخریب کرد!/ نباید ایران پلیس خلیج فارس شود

خبرگزاری آناتولی ترکیه (Anadolu) با انتشار یادداشتی به قلم یک تحلیل گر سیاسی، ضمن بررسی علل رویکرد منفی برخی کشورهای عربی نسبت به ایران، به طرح اتهامات واهی و سیاه نمایی علیه جمهوری اسلامی پرداخته است.

آناتولی با اشاره به بیانیه ضد ایرانی اجلاس اخیر سازمان همکاری های اسلامی در استانبول که توسط عربستان سعودی طراحی شده بود، با طرح اتهامات واهی به ایران از جمله تضعیف ثبات منطقه و رفتار نامناسب با همسایگان، می نویسد: «تا سال ۲۰۰۶ اکثر کشورهای اسلامی دیدگاه نسبتا مثبتی به ایران داشتند اما منشاء این نگاه، نه سیاست های مثبت ایران بلکه توانایی این کشور در بازی کردن با افکار و احساسات دیگر کشورها بوده است. ایران با ادعای دفاع از آرمان فلسطین و تمامی مظلومان جهان، افکار عمومی را فریب داده و خود را قربانی سیاست های خصمانه غرب معرفی می کرد.»

 

این خبرگزاری ترکیه ای در ادامه ضمن محکوم کردن ایران به همدستی با اسرائیل و آمریکا! این موضوع را باعث بدبینی کشورهای عربی به ایران دانسته و می نویسد: «پس از مدتی، چهره ایران در جهان عرب شروع به تخریب نمود؛ این موضوع نتیجه تعاملات ایران با دولت آمریکا در منطقه -به ویژه در عراق که به روی کار آمدن نوری المالکی انجامید- و همچنین رسوایی های مربوط به روابط مخفی ایران و اسرائیل مانند پرونده برادران عوفر، بود.

 

این موارد نشان داد که اعمال ایران در تناقض روشن با سخنان این کشور است و اکثر جهان عرب را به این نتیجه رساند که لفاظی های ایران در رابطه با مقاومت تنها وسیله ای برای دستیابی به منافع ملی این کشور است.»

 

در ادامه این یادداشت بدون اشاره به کشتار هزاران نفر از مردم مظلوم یمن توسط ائتلاف عربی به رهبری عربستان و همچنین تسلیح تروریست های سوری برای براندازی نظام حاکم در این کشور، ایران به پیگیری سیاست های سلطه جویانه در این کشورها متهم شده و آمده است: «سیاست های فرقه‌ای ایران در عراق، لبنان و دیگر کشورها مانند یمن، بحرین و کویت نیز به گسترش تصویر منفی از این کشور به عنوان کشوری که به دنبال توسعه سلطه منطقه ای خود و استفاده از کشورهای عربی به عنوان ابزار چانه زنی با غرب است، انجامید.»

 

این خبرگزاری ترکیه ای در ادامه، توافق هسته ای را یکی از عوامل بدبینی کشورهای عربی به ایران دانسته و می نویسد: «دیدگاه منفی در کشورهای عربی نسبت به ایران با توافق هسته ای تشدید شد. نتیجه یک نظرسنجی حاکی از آن است که بیش از ۸۰ درصد از روشنفکران عرب معتقدند که ایران از مسئله فلسطین به منظور به دست آوردن نفوذ درجهان عرب بهره برداری می کند و گفتمان ایران در رابطه با فلسطین دیگر هیچ اعتباری ندارد.»

 

روشن نیست کدام روشنفکران مخاطب این نظر سنجی بوده اند که حمایت آشکار ایران از مظلومان فلسطین را نادیده گرفته و ظاهرا گفتمان عربستان در رابطه با فلسطین و همدستی آشکار مقامات سعودی با اسرائیل را معتبر دانسته اند.

 

در ادامه این گزارش آمده است: «توافق هسته ای میان ایران و آمریکا موجب ابراز نگرانی و هراس کشورهای عربی نسبت به ایجاد روابط حسنه میان این دو کشور شده است. آنها معتقدند که توافق هسته ای موجب افزایش نفوذ ایران در کشورهای منطقه شده و به تهران کمک می کند نقش قدیمی خود به عنوان پلیس خلیج [فارس] را دوباره به دست آورد. آن ها همچنین معتقدند که توافق هسته ای می تواند منجر به رویارویی گسترده فرقه ای شده و امنیت ملی اعراب را تهدید نماید.»

 

آناتولی در انتها ضمن تکرار اتهامات واهی خود می نویسد: «بدیهی است دلیل اصلی این تصویر منفی، رفتار منفی ایران در منطقه است؛ رویکردی که بیش از ۱۰ سال ادامه دارد و موجب ویرانی منطقه و تضعیف اسلام از درون شده است. در صورتی که ایران این مسیر را تغییر نداده یا مجبور به تغییر دادن آن نشود، باید دیر یا زود با پیامدهای آن مواجه گردد.»

 

 

منبع: جام نیوز