تاریخ انتشار خبر: ۱۴ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۰۸:۰۴:۱۲
کد مطلب : 85489

روایت تحلیلگر آمریکایی از دفن فرمانده ارشد حوثی ها در لبنان/شینکر:شیعیان مانند مردم یک کشور واحدند

“علیرغم اینکه شیعیان جهان در کشورهای مختلف جهان پراکنده هستند اما به گونه ای عمل می کنند که گویی مردم یک کشور واحدند و ایمان دینی آنها را به صورت یک کشور اعتقادی در آورده که در برابر انواع تهدیدات در قالب یک جبهه متحد مقاومت می کنند.”

به گزارشعصر آبادان ، دیوید شینکر مدیر بخش سیاسی عربی در موسسه واشنگتن در گزارشی روابط بین جنبش انصار الله یمن و گروههای شیعی در عراق ،سوریه و لبنان را زیر ذره بین برده و به بررسی روابط این گروهها با ایران پرداخته است.

وی گزارش خود را با سوالی درباره چرایی دفن یک فرمانده ارشد یمنی حوثی  به نام “محمد عبدالملک الشامی” در بیروت آغاز می کند . الشامی در تاریخ بیستم  مارس در جریان انفجار مسجد الحشحوش در صنعا توسط داعش به شدت زخمی شد و به همراه گروهی دیگر از مجروحان برای مداوا به ایران فرستاده شد اما در نهایت به علت شدت جراحات وارده درگذشت و در نهایت در قبرستان شهدای حزب الله در منطقه ضاحیه ( جنوب بیروت )به خاک سپرده شد تا در کنار عماد مغنیه فرمانده نظامی حزب الله و هادی نصر الله پسر دبیر کل حزب الله لبنان به ابدیت برود.

از نظر شینکر سفر الشامی از یمن به قبرستان شیعی در بیروت -که معادل مقبره ارلینگتون ایالات متحده است-  بسیار شگفت آور است زیرا گرچه حوثی ها جزو مسلمانان زیدی مذهب هستند اما لبنان از نظر جغرافیایی  بسیار محلی دور از دسترس به شمار می آید. وی بر این باور است که این فرمانده حوثی می توانست در نجف و کربلا در عراق که بسیاری از شیعیان ترجیح می دهند آنجا دفن شود به خاک سپرده شوداما دفن وی در بیروت در گورستان شهدای شیعه نشان دهنده اهمیت سیاسی این فرمانده ارشد یمنی است.

وی می گوید: علیرغم اینکه شیعیان جهان در کشورهای مختلف جهان پراکنده هستند اما به گونه ای عمل می کنند که گویی مردم یک کشور واحدند و ایمان دینی آنها را به صورت یک کشور اعتقادی در آورده که در برابر انواع تهدیدات در قالب یک جبهه متحد مقاومت می کنند.

شینکر ادامه می دهد ” داستان الشامی نمونه اصیلی از مقاومت و ایستادگی به روش شیعیان در منطقه است. وی ۱۷ سال پیش در سوریه در یکی از مدارس دینی  به تحصیل پرداخت و پس از بازگشت به یمن به جنبش انصار الله پیوست و در نهایت نماینده ویژه عبدالملک حوثی در ایران ، لبنان ،سوریه و عراق شد.

گزارشها می گویند که وی کمک شایانی به  گسترش نفوذ شیعیان در یمن کرد و برای این هدف دانشگاه فقه شیعی در صنعا را تاسیس کرد .الشامی همچنین به تاسیس مدارس ابتدایی شیعی در یمن – مانند مدارس ” المصطفی” در لبنان که زیر نظر شیخ نعیم قاسم ،معاون دبیر کل حزب الله لبنان ایجاد شدند –  اهتمام ورزید. با این همه روابط بین شیعیان با یکدیگردر جهان چیزی فراتر از حوزه های نظامی و آموزشی  است؛ بلکه وحدت هدف استراتژیک آنها ایجاب می کند که در مقابله با دشمنان خود در منطقه اعم از سیاسیون و شیوخ تکفیری همیشه با یکدیگر هماهنگ عمل کنند

سرویس بین الملل رهیاب نیوز