تاریخ انتشار خبر: ۲۷ , مرداد, ۱۳۹۳ | ۱۹:۱۴:۴۰
کد مطلب : 39547

روحانی آسوده بخواب، لاریجانی بیدار است!

آیا لاریجانی چهارشنبه موضعی بی‌طرف خواهد گرفت تا استیضاح روند عادی خود را طی کند و یا بار دیگر در حمایت از دولت، تا جایی پیش خواهد رفت که حتی غیبت روحانی نیز احساس نشود؟

سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان و ایستادگی هیات رییسه مقابل شمار فراوان نمایندگان منتقد شیوه اداره وزارت علوم، استیضاح رضا فرجی دانا در دستور جلسه چهارشنبه مجلس قرار گرفت.به گزارش گروه سیاسی صراط، سکوت و مواضع گنگ و مبهم علی لاریجانی در هفته های اخیر، عملا اعلام موضع اصلی رییس پارلمان درباره استیضاح وزیر علوم را به روز چهارشنبه موکول کرده است.البته این به معنای مشخص نبودن موضع لاریجانی در خصوص استیضاح نیست. چراکه هیات رییسه مجلس تا کنون بارها با این موضوع مخالفت کرده و قطعا این موضع گیری ها نمی تواند بدون موافقت لاریجانی انجام شود حتی اگر باهنر نقش سخنگویی در این باره را ایفا کرده باشد.

استیضاح وزیر علوم با مخالفت هیات رییسه بیش از یک ماه به تاخیر افتاد و چنانچه از ابتدا مشخص بود این موضوع هیچ تغییری در رویه وزارت علوم و به تبع آن، موضع نمایندگان مردم ایجاد نکرد و تنها فایده آن برای حامیان دولت بود چراکه عملا بهانه ای دیگر مبنی بر “ضرر جامعه دانشگاهی ازاستیضاح، به دلیل نزدیک بودن به زمان آغاز سال تحصیلی جدید” به دست آنها داد.

همه این مسائل باعث شده تا فارغ از دلایل استیضاح وزیر علوم، نوع موضع گیری لاریجانی در روز چهارشنبه اهمیت بالایی بیابد. لاریجانی تا کنون با موضع گیری های خود، دست کم دو بار نظر نمایندگان درباره استیضاح دو وزیر احمدی نژاد را “مهندسی” کرده است.

اولین بار او در روز سه شنبه ۱۰ آبان ۹۰ در جلسه استیضاح سید شمس‌الدین حسینی وزیر اقتصاد احمدی نژاد پیرامون کوتاهی در ماجرای اختلاس سه هزار میلیاردی، به عنوان مخالف طرح استیضاح تمام قد به دفاع از حسینی پرداخت و گفت که اگرچه معمولا در مواقع رای اعتماد و استیضاح در مجلس سخنرانی نمی کند، اما دفاع از وزیر اقتصاد را لازم دانسته است.

لاریجانی در آن جلسه گفت که اگرچه معتقد است که در وزارت اقتصاد قصوری صورت گرفت اما “از طرفی هم نظرم این است که همکاران کمی تندروی کردند.”

رئیس مجلس ادامه داد با توجه به عذرخواهی وزیر اقتصاد، لازم است مجلس به طرح استیضاح رای ندهد و افزود که ممکن است کنار گذاشتن آقای حسینی به کشمکش بین مجلس و دولت منجر شود و در نتیجه، توصیه کرد که نمایندگان به وزیر اقتصاد رای مشروط بدهند و به وزیر اقتصاد توصیه کرد که در آینده در انتخاب و انتصاب افراد، سهل انگاری نکند.

نتیجه حمایت قاطع رییس مجلس از وزیر اقتصاد، بازگشت جو مجلس و رای نیاوردن طرح استیضاح بود.

بار دوم یکشنبه معروف مجلس در ۱۴ بهمن ۹۱ بود که اظهارات لاریجانی، باعث رای عدم اعتماد مجلس به عبدالرضا شیخ الاسلامی وزیر کار دولت دهم شد.

لاریجانی در آن جلسه تاریخی بعد از پخش فیلمی توسط احمدی نژاد درباره فاضل لاریجانی، در اظهاراتی که به اصل موضوع استیضاح مرتبط نبود، به دفاع از خود پرداخت و خطاب به احمدی نژاد گفت: “شما در این جلسه اتهاماتی به من وارد کردید من هم مطابق آیین‌نامه دارم جوابتان را می‌دهم و شما هم دیگر حقی ندارید چون بیش از حد، باز حرف زدید. تمام حرفتان اتهام به رئیس مجلس و رئیس قوه قضاییه بود. حالا ایشان خودشان حق دارند جواب بدهند. ولی من رئیس مجلس هستم و اینجا می‌خواهم جواب شما را بدهم. شما سر تا پای این استیضاح را اتهامات و تهمت‌هایی را به من گفتید و مطابق آیین‌نامه من دو برابر وقت شما فرصت دارم جواب بدهم.”

او البته در میانه اظهاراتش گفت که “نمایندگان محترم در جریان هستید از ابتدای بحث استیضاح وزیر کار بنده وساطت کردم از باب اینکه تشنجی بین دولت و مجلس ایجاد نشود”؛ ولی صحبت های رییس مجلس تماما پاسخ به احمدی نژاد بود که عملا ربطی به بحث استیضاح نداشت.

لاریجانی در همان جلسه از ادبیات احمدی نژاد انتقاد کرده و گفت: “اتفاقاً خوب شد که شما مرتب می‌گویید «بگویم، بگویم»، در کشور بگویم، بگویم راه انداختید، امروز این فیلم را پخش کردید که مردم شخصیت شما را بهتر بشناسند.”

نکته قابل تامل در دو تجربه فوق، این است که استیضاح وزیر اقتصاد علیرغم رو شدن اختلاس بی سابقه سه هزار میلیاردی به دلیل حمایت لاریجانی از او ناکام ماند ولی استیضاح وزیر کار به خاطر تصمیمی که رییس جمهور و معاون اول او درباره رییس سازمان تامین اجتماعی گرفته بودند و عملا وزیر استیضاح شده کمترین نقش را در آن داشت، به دلیل اظهارات لاریجانی با موفقیت به انجام رسید!

حال با تغییر دولت، لاریجانی که در مواردی عملا در قامت حامی بی چون و چرای دولت اعتدالگرا ظاهر شده (اینجا، اینجا و اینجا) در آستانه تجربه ای دیگر قرار گرفته است.

قابل توجه انکه درصد بسیار کمی از نمایندگان مجلس علنا خواستار ابقای فرجی دانا شده اند و درصد بیشتری از فراکسیون اصولگرایان خواهان برکناری او هستند. در این میان رای تعداد زیادی از نمایندگان فراکسیون رهروان ولایت بی تردید به نوع موضع گیری لاریجانی بستگی خواهد داشت.

از سوی دیگر، برگزاری جلسه در روز چهارشنبه، و همزمانی آن با سفر روحانی به اردبیل، باعث غیبت رییس جمهور در جلسه استیضاح شده است. آیا لاریجانی چهارشنبه موضع بی طرف خواهد گرفت تا استیضاح روند عادی خود را طی کند و یا بار دیگر در حمایت تمام قد از دولت تدبیر و امید، تا جایی پیش خواهد رفت که حتی غیبت روحانی نیز احساس نشود؟

منبع: صراط