تاریخ انتشار خبر: ۶ , بهمن, ۱۳۹۲ | ۰۵:۲۱:۱۲
کد مطلب : 16490

روحانی شعار مرگ بر آمریکا را معنی کرد

دکتر روحانی در مصاحبه با شبکه سی ان ان، منظور مردم ایران از شعار “مرگ بر آمریکا” را توضیح داد.

عصر آبادان-  دکتر حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در مصاحبه با سی ان ان (CNN) در پاسخ به سوال فرید زکریا مبنی براینکه “آقای رئیس جمهور، شما در خلال مبارزات انتخاباتی اظهار داشتید که گفتن مرگ بر آمریکا تنها در کلمات و شعار کافی نیست و ما باید منظور خودمان از مرگ بر آمریکا را در عمل نشان دهیم، منظور شما از عملی کردن عبارت مرگ بر آمریکا چه بوده است؟” گفت: آیا می دانید وقتی مردم ایران می گویند “مرگ بر آمریکا” آن ها واقعا چه می گویند؟ منظور آن ها از این گفته، به سیاست های متجاوزانه آمریکا و مداخله این کشور در امور داخلی دیگر کشورها مربوط است. ما نمی خواهیم که این روند ادامه یابد. ما می خواهیم ملت ها برای خودشان تصمیم بگیرند.

 وی افزود: ما می خواهیم در تمامی کشورهای منطقه دموکراسی استقرار پیدا کند. من به مردم گفته ام اگر می خواهید این سیاست های آمریکا متوقف شود، باید در مقام عمل قدم برداریم. ما باید به آمریکا بفهمانیم که دخالت های او ناصحیح است.

 رئیس جمهور ایران درباره توافق هسته ای نیز گفته: معتقدم اگر طرف مقابل ما آمادگی کامل، اراده سیاسی و توان لازم را داشته باشد، از طرف جمهوری اسلامی ایران این آمادگی وجود دارد تا برای برداشتن قدم نهایی در مسأله هسته‌ای وارد شویم.

 دکتر روحانی ضمن تاکید بر حق ایران در استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای، می افزاید که ما هرگز به دنبال سلاح هسته ای نبوده و نخواهیم بود.

 وی در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود رآکتور آب سنگین در اراک، چیزی نیست که ایران برای برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای به آن نیاز داشته باشد، نیز اظهار داشت: این رآکتور، رآکتور آب سنگین بوده و رآکتور پلوتونیوم نیست و ما به آن برای تولید رادیو داروها نیازمندیم.

 دکتر روحانی درباره تلاش کنگره آمریکا برای تشدید تحریم های ایران نیز ابراز عقیده کرد: ظاهراً کنگره آمریکا فاصله زیادی دارد تا اینکه بتواند ملت ایران را شناخته و بداند هنگامی که از لحاظ دینی و مذهبی در ایران رهبران مذهبی و بویژه رهبر معظم انقلاب اعلام می‌کنند که ساخت، نگهداری و استفاده از سلاح هسته‌ای حرام است این بدان معناست که ایران هرگز به دنبال سلاح هسته‌ای نیست.

 وی در بخش دیگری از سخنانش به تهدیدات اسرائیل علیه ایران اشاره کرد و گفت: مطمئناً اسرائیل یک چنین اقدامی نخواهد کرد چرا که به خوبی می‌داند در این صورت پاسخ به او چه خواهد بود. رژیم اسرائیل توان جمهوری اسلامی ایران در منطقه را به خوبی می‌داند و ما نیز از امکانات آنها اطلاعات کافی داریم، اسرائیل در این مسیر شعار می‌دهد و در مقام عمل قادر به چنین کاری نخواهد بود و اگر چنین دیوانگی را انجام دهد پاسخ بسیار پشیمان‌کننده ای خواهد گرفت.

 رئیس جمهور ایران در مورد بحران سوریه نیز اظهار داشت: همگان حتی غربی‌ها به خوبی می‌دانند که امروز خطرناکترین گروه‌های تروریستی در سوریه تجمع کرده‌اند و متأسفانه برخی از کشورها از این تروریست‌ها حمایت مالی کرده و به آنها امکانات می‌دهند و این در حالی است که دولت بشار اسد از پیش وجود داشته و کشور سوریه را اداره می‌کرده است. در این مسیر بر فرض اگر مردم اعتراضی هم داشته باشند باید از طریق قانونی، پیگیری شده و در یک انتخابات آزاد مشخص شود که مردم خواستار چه چیزی هستند.

جام نیوز