تاریخ انتشار خبر: ۲۳ , فروردین, ۱۳۹۳ | ۰۲:۰۴:۴۷
کد مطلب : 24758

روحانی یک اصلاح طلب کامل نیست

من کاری به تصمیم‌گیری‌های دولت و سهیم بودن در تصمیم‌گیری‌های دولت ندارم. اینکه مدیران اصلاح‌طلب در تصمیم‌گیری‌های دولت روحانی سهیم هستند یا نه، موضوع دیگری است … اما آیا ما اصلاح‌طلبان این دولت را قبول داریم یا نه؟ حرف از برنامه‌های این دولت است.

به گزارش فرهنگ نیوز  ،غلامحسین کرباسچی، مرد شماره یک کارگزاران و چهره همیشه نزدیک به هاشمی که در دهه ۷۰ بواسطه شهرداری تهران و عملکرد پر حاشیه اش، به عنوان چهره ای جنجالی و بدنام در میان مردم شناخته شد، این روزها دوباره به  میدان آمده و در صدد است تا با جا زدن خود به عنوان یکی از چهره های قدیمی اصلاحات، نسخه حمایت همه جانبه از روحانی را برای اصلاح طلبان تجویز کند.

رجا نیوز -وی در گفتگویی که اخیرا با روزنامه اعتماد انجام داده است، ضمن نسخه پیچی برای اصلاح طلبان و تاکید بر اینکه حمایت از روحانی «واجب» است، ناخواسته به مناظره با خبرنگار این روزنامه پرداخته و در پاسخ به این سوال که «در صورتی که روحانی به خاطر عملکردش شکست بخورد، شکست روحانی صددرصد به حساب شکست اصلاح‌طلبان هم گذاشته خواهد شد در حالی که روحانی صددرصد اصلاح‌طلب نیست و نباید در این مورد تعارف سیاسی کنیم.» می گوید:

«یعنی دولت خاتمی که صددرصد از او حمایت کردیم در همه کارهایش موفق بود یا به سرازیری افتاد؟ وقتی به سرازیری افتاد و اصلاح‌طلبان هم چنان در کنارش ماندند، آیا اشتباه کردند و شکست خوردند؟ چه فرقی هست بین اینکه روحانی شکست بخورد با وقتی که خاتمی شکست خورد؟»

در بخش دیگری  از این گفتگو خبرنگار اعتماد از وضعیت و حال و هوای این روزهای اصلاح طلبان به کرباسچی خبر می دهد و می گوید: «این هشدار از بدنه اصلاح‌طلبی شنیده می‌شود که وقتی ما در قدرت سهمی نداریم چرا باید در شکست‌های احتمالی روحانی سهیم شویم و هزینه این شکست را در انتخابات مجلس بعد بپردازیم معتقدند وقتی در قدرت سهم نداریم در شکست نباید شریک باشیم.»

در ادامه خبرنگار اعتماد از کرباسچی می پرسد: «خاتمی اصلاح‌طلب بود و خودش بانی اصلاحات. اصلاح‌طلب‌ها در دولت خاتمی در راس تصمیم‌گیری و قدرت بودند اما در دولت روحانی در تصمیم‌گیری‌های دولت سهیم نیستند. چرا در شکست باید سهیم باشند؟»

کرباسچی پاسخ می دهد:

«من کاری به تصمیم‌گیری‌های دولت و سهیم بودن در تصمیم‌گیری‌های دولت ندارم. اینکه مدیران اصلاح‌طلب در تصمیم‌گیری‌های دولت روحانی سهیم هستند یا نه، موضوع دیگری است … اما آیا ما اصلاح‌طلبان این دولت را قبول داریم یا نه؟ حرف از برنامه‌های این دولت است. برنامه‌هایش را رده‌بندی کنیم و ببینیم برنامه‌های کلان این دولت چیست؟ قطعا هیچ اصلاح‌طلبی نمی‌تواند بگوید که ما در دوره خاتمی تمام برنامه‌های کلان و جزیی را قبول داشتیم. یادمان باشد نخستین تهاجم به خاتمی از دفتر تحکیم و حامیان او در دانشگاه بود. تا جایی که ایشان عصبانی شدند و گفتند که دستور می‌دهم بیرون‌تان کنند. در حالی که اصلا به ادبیات آقای خاتمی نمی‌خورد این صحبت و نشان می‌داد که چطور تحت فشار قرار گرفتند. حالا ما پایان آن دوره گفتیم شکست خاتمی شکست اصلاح‌طلب‌هاست یا گفتیم در انتخاب خاتمی اشتباه کردیم؟»

کرباسچی در بخش دیگری از اظهاراتش نیز تلویحا به گلایه از اصلاح طلبان می پردازد که از الان به فکر جدا کردن خط خود از روحانی برای ننوشته شدن اشتباهات دولت در کارنامه خود هستند:

«این‌طور نمی‌شود که فقط در برد شریک باشیم و در شکست ترک‌شان کنیم … صحنه سیاسی هم برد دارد و هم باخت. صحنه جنگ ابرقدرت‌ها نیست که بگوییم هر کس موشک بیشتری داشت، می‌برد. در صحنه سیاسی شما فعالیت می‌کنید و رقبا هم کارشکنی می‌کنند. شما باید نیروهایتان را برای پیروزی متمرکز کنید و اگر از الان بخواهید فکر کنید که می‌توانیم کنار بایستیم تا در اشتباهات هزینه ندهیم، نه جوانمردانه است و نه کار سیاسی به این معناست. اگر اصلاح‌طلبان بخواهند این‌گونه رفتار کنند، بعید می‌دانم مردم به این نوع اصلاح‌طلبی رای دهند.»

این اظهارات کرباسچی و در مقابل اصرار رونامه اعتماد مبنی بر اینکه روحانی یک اصلاح طلب کامل و مورد انتظار نیست و از همین رو نباید اشتباهات وی به پای این جریان نوشته شود، به خوبی نشان می دهد اصلی ترین شکاف میان حامیان دولت فعلی در ماه های آینده حول کدام محور شکل خواهد گرفت، کما اینکه طی ماه های گذشته نیز انتقادات تند و تیز برخی اصلاح طلبان از جمله محمد رضا عارف از روحانی را باید در همین راستا تفسیر کرد.

گفتنی است مساله عبور از روحانی توسط اصلاح طلبان، موضوعی است که هر روز با صدای بلندتری نسبت به گذشته از اردوگاه حامیان دولت و این طیف سیاسی شنیده می شود و آنطور که از شواهد و قرائن بر می آید، تمام تلاش جریان اصلاحات سرمایه گذاری موقت روی روحانی برای عبور از بحران و خروج از انزوای سیاسی است تا در اولین فرصت با علم کردن گزینه مورد نظر خود، به مرزبندی با رییس جمهور فعلی برسد.