تاریخ انتشار خبر: ۲۳ , دی, ۱۳۹۴ | ۰۰:۲۸:۱۷
کد مطلب : 105056

روزهای سرد دانشجویان نفت در خوزستان/وقتی ژنرال های نفتی جوانان این مرزوبوم را به دردسر می اندازند

پنجم تیرماه سال ۹۲ وزیر نفت دوران اصلاحات که هنوز به عنوان وزیر نفت دولت تدبیر و امید انتخاب نشده بود در مصاحبه ای جنجالی اعلام کرد که “باید گروهبان‌هایی که الان سر کار هستند بروند کار گروهبانی کنند تا ژنرال‌ها کارها را انجام دهند”.

عصر آبادان-، پنجم تیرماه سال ۹۲ وزیر نفت دوران اصلاحات که هنوز به عنوان وزیر نفت دولت تدبیر و امید  انتخاب نشده بود در مصاحبه ای جنجالی اعلام کرد که “باید گروهبان‌هایی که الان سر کار هستند بروند کار گروهبانی کنند تا ژنرال‌ها کارها را انجام دهند”.

زنگنه که امروز وزیر نفت دولت یازدهم است، گفته بود: “افرادی باید وارد وزارت نفت شوند که حرفه‌ای و کار بلد باشند”.

ولی حالا بی ‌تدبیری‌ های این وزارت خانه در دولت تدبیر هزینه‌ ها و مشکلات فراوانی برای تمام کشور و به ‌خصوص دانشگاه‌ها به همراه داشته است.

از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم تا امروز که بیش از ۲ سال از عمر آن می گذرد قیمت نفت هر روز با کاهش چمشگیری روبرو بوده و این مسئله به گونه ای ادامه یافته که قیمت هر بشکه آن به پایین ترین حد خود در چند سال اخیر رسیده است در حالی که ژنرال ها مدعی بهبود ارتباطاتی بودند که سرانجام آن به ثبات قیمت نفت می رسید.

کاهش نزدیک به ۱۰۰ دلاری قیمت طلای سیاه در حالی در دولت یازدهم صورت گرفته است که به نظر می رسید این دولت حساب ویژه ای روی فروش نفت باز کرده بود.

گویا هیچ کس در درون دولت این پیش بینی را نمی کرد که با ورود وزیر ۶۳ ساله کابوس کاهش قیمت نفت بار دیگر برای ایران تکرار شود اما آنچه که رخ داد خلاف آنچه بود که تدبیر و امیدی ها فکرش را می کردند.

از این موضوع مهم که بگذریم و به اخبار پیرامون خود در استان خوزستان توجه کنیمف چند روز پیش بود که در پی اعلام وزارت نفت مبنی بر اینکه این وزارت خانه هیچ تعهدی مبنی بر استخدام دانشجویان رشته‌ های نفتی ندارد دانشجویان دانشکده های نفت اهواز وآبادان دست به تحصن زدند.

معاون انسانی وزارت نفت در گفتگو با خبرنگار واحد مرکزی خبر، از عدم تعهد وزارت نفت به اشتغال دانشجویان شاغل در دانشکده های نفت کشور خبر داد و گفته بود بنابر قانون جدید ، دانشجویان ممتاز تمامی دانشگاه های کشور و نه تنها دانشکده نفت، طبق قانون، بعد از فراغت از تحصیل و طی خدمت وظیفه عمومی، می توانند به استخدام وزارت نفت درآیند.

این اقدام جدید وزارت نفت موجب نگرانی دانشجویان نفت در سراسر کشور و به خصوص خوزستان و باعث اقدام به تجمع، تحصن و اعتصاب غذا دانشجویان نفتی شده است.

در این مدت هر چند دانشجویان صبورانه منتظر پاسخ از سوی مسئولان وزارت نفت بودند، ولی مسئولان وزارت نفت به مطالبه‌ های قانونی دانشجویان پاسخ ندادند تا اینکه امروز ژنرال بیژن! واکنش خو را نسبت به این اقدام مسالمت آمیز دانشجویان اعلام کرد.

وزیر نفت گفت : استخدام در وزارت نفت و شرکت ‌های تابعه این وزارتخانه تابع قانون و آیین‌نامه استخدامی است و هیچ کس را با اعتصاب و تحصن استخدام نمی‌کنیم.

بیژن نامدار زنگنه در گفت‌وگو یا خبرگزاری صدا و سیما در خصوص سرنوشت دانشجویان متحصن دانشگاه نفت که به وضع استخدام خود معترض بودند، گفت: استخدام در وزارت نفت حسب نیاز انجام می شود و باید به خدمت افراد نیاز باشد تا استخدام صورت پذیرد.

وی افزود: علاوه بر نیاز، باید صلاحیت افراد از نظر هسته های گزینش هم احراز شود و همچنین باید افراد استخدام شده از حداقل سواد هم برخوردار باشند.

این اظهار نظر زنگنه در حالی است که دانشجویان معتقدند زمان قبولی در کنکور و در دفترچه انتخاب رشته ، قید بورسیه تحصیلی برای پذیرفته شدگان رشته نفت دانشکده نفت وجود داشت و حتی به در اولویت بودن این دانشجویان برای اشتغال در وزارت نفت نیز اشاره شده بود.

در این باره بهمن شهریاری مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه‌های استان خوزستان با انتقاد از سیاست‌های وزارت نفت یادآور شد: بارها به رئیس‌جمهور تذکر دادیم و گفتیم کسی که در پرونده کرسنت مسئولیت داشته و باید پاسخ‌گو باشد نباید به‌عنوان وزیر نفت معرفی شود اما کسی گوش نداد و اکنون شاهدیم دانشجویان این کشور چگونه قربانی زیاده‌خواهی‌های این آقایان می‌شوند.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه‌های خوزستان تاکید کرد: این اظهارات در حالی صورت گرفته‌ است که بسیاری از این دانشجویان از رتبه‌های ممتاز کنکور بوده‌اند که به دلیل تعهدی که در دفترچه کنکور و استخدام آن‌ها مبنی بر اشتغال بعد از تحصیل بوده به این رشته روی آورده‌اند.

وی افزود: در تمامی دولت‌های قبلی و سالهای قبل دانشجویان این دانشگاه‌ها به استخدام وزارت نفت درمی‌آمده‌اند اما این دولت بدون توجه به اینکه دانشجویان چندین سال از عمر خود را در این رشته گذاشته‌اند به‌راحتی اعلام می‌کند ما هیچ تعهدی برای استخدام نداریم.

دانشجویان معترض که منتظر صدور اطلاعیه کتبی مبنی بر رفع مشکل استخدام و بازگشت به روال سابق بر اساس وعده‌های داده شده در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری بوده و هستند و از امتحانات هم استقبال بسیار کمی کرده اند امروز با اظهارنظر متفاوتی از وزیر نفت مبنی در این خصوص روبرو شده اند.

اظهار نظری که این سوالات را در اذهان حق طلبان تداعی می کند که آیا دانشجویان امروز باید تاوان شرایطی که ژنرال نفتی رقم زده و باعث شده قیمت جهانی نفت نصف و درآمدهای کشور نیز نصف شود را پس دهند؟
آیا این خود وزارت نبود که با اعلام قانون جدید مبنی بر عدم تعهد استخدام دانشجویان رشته‌ های نفتی باعث بوجود آمدن تحصن دانشجویان شده که امروز زنگنه می گوید هیچ کس را با اعتصاب و تحصن استخدام نمی‌ کنیم؟
آیا این ناامید شدن دانشجویان نفتی به ادامه تحصیل با سیاست های دولتی با شعار امید جمع شدنی است؟ و…

انتهای پیام/

منبع: رهیاب