تاریخ انتشار خبر: ۲۲ , اسفند, ۱۳۹۳ | ۱۶:۰۴:۱۶
کد مطلب : 77661
مدیر مسئول روزنامه جوان:

روش ظریف در مذاکرات رقیب‌هراسی است

وی خاطرنشان کرد: نظام جمهوری اسلامی زمانی قاعده سلطه‌گری را به هم ریخت، یکی از خصیصه‌های امام (ره) این بود که از چیزهایی استفاده می‌کردند که خارج از عرف بین‌الملل بود.

 مدیر مسئول روزنامه جوان گفت: ظریف می‌خواهد با رقیب‌هراسی نتیجه بگیرد و می‌گوید اگر شما با ما نتیجه نگیرید کسی می‌آید که با آنها نمی‌توانید نتیجه بگیرید.

عبدالله گنجی امشب در کرسی آزاداندیشی بررسی عملکرد دولت‌های دهم و یازدهم در سالن شهید چمران دانشگاه پیام نور زنجان با اشاره به انواع حکومت‌های موجود اظهار کرد: برخی حکومت‌ها واقع‌گرا و رئالیسم هستند، یعنی روابط قدرت را مبتنی بر مبادله قدرت خود تنظیم می‌کنند.

وی دیدگاه دوم را نگاه آرمان‌گرا اعلام کرد و گفت: نگاه آرمان‌گرایی نگاه جهان‌ شمول دارد و فکر می‌کند، یک رسالت جهانی دارد که آن را انجام دهد و برای آن مهم نیست که قدرت بزرگ یا قدرت کوچک مقابلش است و سیاست کلیت جمهوری اسلامی این‌گونه است.

مدیر مسئول روزنامه جوان دیدگاه سوم را ساختارگران معرفی کرد و افزود: معتقدان به این دیدگاه این نظر را دارند که در سیاست کلی به هم پیوسته و به پیمان‌ها روی بیاوریم و بتوانیم به‌عنوان ید واحد عمل کرده و هم‌افزایی قدرت کنیم.

وی با تأکید بر اینکه انقلاب اسلامی ما در ابتدا آرمان‌گرایانه بود، اضافه کرد: بعدها دولت‌هایمان بین آرمان‌گرایی و واقع‌گرایی افراط و تفریط کردند اما باید دید چگونه می‌توان این‌ها را ترکیب کرد و هنر این است، یعنی هم بده بستان باشد و هم اهداف خود را دنبال کنیم.

گنجی دولت احمدی‌نژاد را آرمان‌گرا و دولت روحانی را واقع‌گرا معرفی کرد و افزود: دولت مستقر ما بیشتر نگاه واقع‌گرایانه دارد و معتقد است که قدرتمندان در جهان حرف اول را می‌زنند و در عرصه بین‌الملل قدرت‌های بزرگ با کشورهای ضعیف‌تر اصلاً مذاکره نمی‌کنند و با انگشت اشاره کشورهای ضعیف را اداره می‌کنند و ما باید بر این اساس در فضای بده و بستان تنفس کنیم.

وی خاطرنشان کرد: نظام جمهوری اسلامی زمانی قاعده سلطه‌گری را به هم ریخت، یکی از خصیصه‌های امام (ره) این بود که از چیزهایی استفاده می‌کردند که خارج از عرف بین‌الملل بود.

مدیر مسئول روزنامه جوان با بیان اینکه امام خمینی (ره) نگاه کاملاً هجومی داشتند، گفت:‌ما با دیدگاه امام بسیار فاصله داریم، چراکه ایشان با صراحت اعلام می‌کردند که جمهوری اسلامی برای احیای هویت همه مسلمانان جهان تلاش می‌کند و نیاز سربازان اسلام را در همه زمینه‌ها تأمین خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه در این راستا یا پیروز می‌شویم یا شهید می‌شویم، اضافه کرد: بر اساس این دیدگاه اسلام در هر دو صورت پیروز هستیم.

گنجی با تأکید بر اینکه در خاورمیانه مأموریت اصلی آمریکا امنیت اسرائیل است، گفت: حال ما در خاورمیانه جلو هستیم یا آمریکا؟ اتفاقاتی که در سوریه و عراق نیز افتاده است، نتوانسته منافع آمریکا را تأمین کند.

وی با بیان اینکه قدرت منطقه‌ای ایران در مبارزه با غرب به دست آمده است، افزود: این چیزی است که امام خمینی (ره) دقیقا به دنبال آن بودند و بر آن تأکید داشتند.

مدیر مسئول روزنامه جوان با استناد به سخنان امام خمینی (ره) در زمینه اینکه قیام الله از همه بهتر است، تصریح کرد: امام خمینی (ره) دو سال قبل از فروپاشی شوروی آن را پیش‌بینی کرده بودند.

وی با اشاره به اینکه از نگاه امام خمینی (ره) مشکل غرب با ما هویتی و ماهیتی است، اضافه کرد: یعنی آنها چیزی به‌عنوان نظام دینی را که با غرب ساز مخالف می‌زند را قبول ندارند و معتقد هستند که دیدگاه غربی جهان‌شمول است.

وی با اشاره به مذاکرات مسقط اضافه کرد: این مذاکرات تقریباً شکست خورد، اما هیچکدام از دو طرف آن را رسانه‌ای نکردند.

گنجی با اشاره به اظهارات آمریکایی‌ها در مذاکرات و موضوع تحریم‌ها افزود: تحریم چهار دسته است، تحریم رئیس‌جمهور آمریکا، کنگره آمریکا و مجلس، اتحادیه اروپا و شورای امنیت است.

وی ادامه داد: در این دور از مذاکرات آمریکایی‌ها گفتند که اگر در مذاکرات شرایط ما را بپذیرید، تحریم‌های رئیس‌جمهور آمریکا را لغو می‌کنیم.

مدیر مسئول روزنامه جوان با بیان اینکه در آن دور از مذاکرات طرف آمریکایی در برابر تحریم‌های کنگره مسئولیتی قبول نکرد، افزود: آنها گفتند که ما فقط قادر به برداشتن تحریم رئیس‌جمهور هستیم و در نتیجه همین امور هیچ‌کس اعلام نکرد که به توافق نرسیده‌اند و دوباره مسئولان عمانی آمدند و دلالی کردند تا دوباره برای توافق به ژنو رفتیم.

وی در ادامه با اشاره به نظر دولت در زمینه مذاکرات گفت: مسئله این است که دولت در انتخابات و تبلیغات حیثیت خود را گرو گذاشته است که از این منظر گشایشی بشود و مردم آن را ببینند.

گنجی با اشاره به اینکه در ۱۶ سال گذشته خاتمی و احمدی‌نژاد هر دو افزایش رأی داشتند، گفت: در موقعیت کنونی که انتخابات ما به این پرونده گره‌ خورده است، اگر از این مذاکرات دودی بلند نشود، ممکن است در دور بعد رأی رئیس‌جمهور کاهش یابد.

وی اظهار کرد: می‌توان هم سانتریفیوژ داشت و هم چرخ کارخانه را چرخاند اما تاکنون این اتفاق نیفتاده است و مردم همچنان امیدوار و منتظر هستند.

مدیر مسئول روزنامه جوان تأثیر مذاکرات در زندگی مردم را در کوتاه‌مدت تأثیرگذار اعلام کرد و گفت: در ابتدا ممکن است بر اثر جنبه روانی قیمت ارز کاهش پیدا کند اما بعد از سه تا چهار ماه قیمت به همان حالت بر می‌گردد.

وی خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها در مذاکره به دنبال منافع اسرائیل هستند و نتانیاهو می‌گوید که من در جریان کامل مذاکرات هستم، در صورتی که ملت و مجلس ما در جریان نیست.

گنجی با اشاره به مصاحبه کری با بی‌بی‌سی و اینکه ایرانیان را مردم پیچیده باهوش و مغرور معرفی کرده بود، گفت: به نظر من دشمن دقیقاً می‌خواهد این نقطه را بشکند.

مدیر مسئول روزنامه جوان در ادامه با اشاره به صحبت‌های رئیس‌جمهور در زمینه خالی بودن خزانه در زمان مذاکرات هسته‌ای اظهار کرد: این امر موجب فشار آوردن بیشتر دشمن می‌شود.

وی همچنین به صحبت‌های ظریف در زمینه ضعیف بودن قدرت نظامی کشور نیز اشاره کرد و گفت: این امر موجب ناراحتی مقام معظم رهبری شد، بنابراین ظریف را بردند تا از تسلیحات نظامی و دستاوردهای کشور در این زمینه بازدید کند.

وی با اشاره به حربه دشمنان در زمینه اینکه عنوان کرد، «بیایید در کلیات توافق کنیم» تصریح کرد: هدف دشمن این بود که ما پل‌های پشت سرمان را خراب کنیم و می‌خواستند بنویسند که تحریم لغو می‌شود تا ما بگوییم پیروز هستیم و بعد شرایط بگذارند و ما دیگر راه برگشت نداشته باشیم، این مسئله درست  نیست که سر موارد هسته‌ای توافق کنیم ولی ندانیم با چه شرایطی آن را قبول کرده‌ایم.

گنجی ادامه داد: به همین دلیل مقام معظم رهبری اعلام کردند که توافق باید یک مرحله‌ای و غیرقابل تفسیر باشد، اگر این‌طور شود ما نیز می‌پذیریم وگرنه آن را قبول نمی‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه ما حق نداریم گروه هسته‌ای را تضعیف کنیم، گفت: ۴۷ سناتور به ایران نامه نوشتند و گفتند ما این توافق را قبول نداریم یعنی برای رئیس‌جمهور خود احترامی قائل نیستند و وی را به رسمیت نمی‌شناسند.

مدیر مسئول روزنامه جوان با اشاره به اینکه دشمن به دنبال ضربه زدن به نظام و انقلاب است، افزود:  ما باید هوشیار باشیم و وحدت خود را حفظ کنیم و ما باید به مذاکرات نگاه ملی داشته باشیم و نگاه جناحی نداشته باشیم.

گنجی گفت: ظریف می‌خواهد با رقیب‌هراسی نتیجه بگیرد و به دشمن می‌گوید اگر شما با ما نتیجه نگیرید کسی می‌آید که با آنها نمی‌توانید نتیجه بگیرید و این برای ایران مناسب و مطلوب نیست.

در پایان جلسه نیز مدیر مسئول روزنامه جوان به سؤالات دانشجویان در زمینه‌های مختلف مذاکرات و وضعیت کشور در منطقه پاسخ داد.

منبع: فارس