تاریخ انتشار خبر: ۱۲ , آبان, ۱۳۹۳ | ۱۹:۱۳:۳۴
کد مطلب : 52476

رونمایی از مجسمه «عصر عاشورا»+تصاویر

همزمان با تاسوعای حسینی مجسمه برنزی «عصر عاشورا» ساخته سیاوش سلیمی برگرفته از تابلویی با همین نام از محمود فرشچیان در میدان امام حسین (ع) و با حضور برخی از مدیران شهرداری تهران رونمایی شد.

میدان امام حسین (ع) روز دوشنبه ۱۲ آبان‌ماه در حال و هوایی متفاوت میزبان عزاداران سالار شهیدان بود. در فضای دایره‌وار و گسترده این میدان شهر تهران نمادهایی متناسب با ایام سوگواری امام حسین (ع) به چشم می‌خورد. در نقاط مختلف میدان چهره زنان و مردان و همچنین دختر و پسران جوانی به چشم می‌خورد که برخی با چتری در دست و بسیاری بدون سایبانی بر بالای سر خود، در زیر باران ایستاده بودند.

علیرغم اینکه ستاد برگزاری مراسم عزاداری تاسوعای حسینی در میدام امام حسین (ع) قصد داشت تا مراسم را به داخل مسجد جامع میدان منتقل کند، برخی از مردم و خانواده‌هایی که در این مراسم حضور داشتند راضی به این اقدام نشدند. ارادت عزاداران حاضر در میدان به سالار شهیدان و سوگواری آن‌ها در زیر بارش شدید باران، مجری مراسم را که در مقابل دوربین‌های شبکه تلویزیونی تهران عهده‌دار این وظیفه بود تحت تأثیر قرار داد.

رونمایی از مجسمه «عصر عاشورا»+تصاویر

بعد از مداحی یکی از پیرغلامان حسینی در خصوص شهادت حضرت عباس، مجری مراسم از عزاداران حاضر در مدان امام حسین (ع) تقاضا کرد تا صدقه‌ای را برای سلامتی امام زمان (عج) اختصاص دهند. بارش باران مانع حضور مردم سوگوار در میدان امام حسین (ع) نشد و هر لحظه بر تعداد سوگواران حسینی که اکثر آن‌ها خانواده‌هایی بودند که در این مکان حضور پیدا کردند، افزوده شد.

در این بین جمعی از پزشکان متخصص نیز بنا به نذری که در تاسوعای حسینی داشتند، در این میدان و در بین سوگواران حسینی حضور پیدا کردند تا در این روز عزا به صورت رایگان به ویزیت بیماران و سوگواران بپردازند.

رونمایی از مجسمه «عصر عاشورا»+تصاویر

در ضلع جنوبی میدان امام حسین (ع) هم سازمان زیباسازی شهرداری تهران اقدام به رونمایی مجسمه برنزی «عصر عاشورا» ساخته سیاوش سلیمی کرد. این مجسمه بزرگ برنزی که ساخت آن یک سال به طول انجامیده، از روی تابلوی نقاشی «عصر عاشورا» اثر معروف محمود فرشچیان ساخته شده است.

رونمایی از مجسمه «عصر عاشورا»+تصاویر

در مراسم رونمایی از این مجسمه علاوه بر سازنده آن، تعدادی از مدیران و مسئولان شهرداری تهران همچون جمال کامیاب مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری تهران، مجتبی عبدالهی معاون خدمات شهری و حجت‌الاسلام میثم امرودی معاون اجتماعی شهرداری تهران حضور داشتند.

پرده برداری از مجسمه «عصر عاشورا» با حضور مدیران شهری و مردم در زیر باران انجام شد و هیأت عزاداران ابوالفضل العباس از بندر دیلم نیز با نواختن سنج و دمام این مراسم را همراهی کردند.